Середа, 29 Травня, 2024

Великі проблеми Великого фонтану: забудови біля пляжів

Великі будівельні компанії зводять на територіях свої проекти: спочатку з метою зміцнення ненадійних одеських берегів. Однак, не всі забудови правомірні та прозорі і, більш того, не всі вони покликані дійсно вирішити проблему зсувів у місті. Отже, про процес забудов, їхні перешкоди та можливі результати пише odessa-future.com.ua.

Хроніка забудов

13 станція Великого Фонтану стала локацією для численних забудов. Ця територія зайнята великими будівельними компаніями, такими як «Інтеграл-Буд», «Кредо і КО» та «Гефест». Ще в 2020 році за деякими забудовниками були помічені порушення, а саме: 19 травня 2020 Українська Служба Інформації оповістила, що забудовники перекрили прохід до пляжу, обмеживши свободу пересування як місцевим, так і відпочиваючим. Такі дії заборонені законом, і перешкода проходу на пляж загрожує порушникам штрафом в розмірі від 3.5 до 17 тисяч гривень.

Однак, якщо іноді деякі моменти можна було простежити, то під час спалаху COVID-19 карантинні правила обмежили діяльність Державної архітектурно-будівельної інспекції України, яка не могла провести перевірку деяких об’єктів. Одним з таких об’єктів, що залишився поза нагляду інспекції, став житловий комплекс «La Mer» від уже згаданої вище компанії «Інтеграл-Буд» — про це повідомив еко-активіст і громадський діяч Владислав Балинський в 2020 році.

У цей період був перекритий в’їзд до моря для автомобілів громадян, але будівельну техніку пропускали навіть з урахуванням того, що у багатьох працівників не було обов’язкових засобів захисту від поширення гострого респіраторного захворювання. Відео з доказами проведення робіт в карантинне час надав сам активіст, опублікувавши його на своїй сторінці в мережі.

Важливо відзначити, що на той момент у компанії не було дозвільних документів від будівельної інспекції, втім, роботи по забудові тривали. Також важливим моментом є те, що спочатку цей і багато інших проєктів замислювалися як роботи з укріплення берегів, які, як відомо, в одеській області місцями є ненадійними. Що правда, трапляється таке, що будівельні роботи тільки більше шкодять стану схилів, які обвалюються і призводять до просідання деяких зон. Більш того, будівельні процеси на таких ділянках можуть привести до зсувних катастроф і порушення цілісності газових труб.

Державні перешкоди забудовам

Діяльність будівельної компанії «Кредо і КО» в 2020 році була припинена на одній з ділянок (схил 13-й станції Великого Фонтану) через зміни даних у проєктній документації: був змінений клас відповідальності об’єкта і таким чином применшилися характеристики можливої ​​небезпеки для життя робітників і громадян. Нарівні з цим були применшені можливі масштаби матеріальної шкоди навколишньому середовищу. Однак, незважаючи на жодну заборону, потенційно проблемні об’єкти від інших забудовників залишилися — проєкти вже згаданих вище «Гефеста» та «Інтеграл-Буд».

Втім, проект «Гефеста» також був переданий на розгляд суду. Причиною було порушення висотних обмежень, перекриття морської панорами міста і недотримання норм водного кодексу. Позов до суду подав Олександр Степанюк, який представляє громадську організацію «Спільна мета». І хоча перший час судовий розгляд йшов успішно для громадських діячів, через якийсь час суд скасував обмеження забудови, тільки залишивши в силі призначення спеціальної експертизи.

Активістська діяльність

Небайдужі мешканці Одеси не залишають спроб обмежити (а при ідеальному розкладі повністю зупинити) забудову узбережжя. Питанням як і раніше активно займається неурядова волонтерська організація «Спільна мета», активісти групи «БудПротест» та інші стурбовані громадяни.

«БудПротест» повністю фокусується на проблематиці забудови і на своїй сторінці в мережі оповіщає учасників групи про проведення судових засідань. Також адміністрація групи зазначає, що Департамент архітектури та містобудування за розвитком проєкту не спостерігав і дозволу на його реалізацію не видавав. Також відзначено, що Головний архітектор Одеси (нині покійний), який був підписантом вигідною компанії документації, насправді нічого не підписував і в той момент навіть не перебував на території України (2017 рік), отже, оформленням документації займалася інша особа — про це сказано тут.

Отже, громадські організації систематично організовують протести, подають позови до суду і перешкоджають (не)законній забудові берегів. Останнє засідання суду було записано 31.03.2021 (з приводу житлового комплексу «Каліпсо» від «Гефеста»), і його можна подивитися в хроніці «БудПротеста».

(скріншот з відео 31.03.2021)

Значення забудов

Як уже було згадано, велика частина проєктів замислювалася з метою укріпити береги і схили, які в Одесі завжди були проблемними. Об’єктивно, цей регіон потребує протизсувних конструкцій, адже його ландшафти мають в собі велику кількість нестійких, глинистих матеріалів.

Однак, проєкти по забудові не тільки не укріплюють береги, а ще більше розхитують їх. Якщо відкинути всі допущені порушення в проєктах і применшення показників про можливі збитки навколишньому середовищу, все ще залишається момент вирубки великих ділянок зелених насаджень, коріння яких в силу своїх можливостей утримує ґрунти від руйнівних зсувних процесів.

Крім цього, порушується цілісність водовідвідної системи (конкретно в Одесі вона стоїть ще з 1960-х років), яка також грає роль в утриманні ґрунтів, підтримуючи берегозахисну систему. Порушення системи дренажних тунелів може привести до розмиття землі на великій глибині, що зробить її ще більш нестійкою.

Колосальні вагові навантаження на такі ділянки можуть привести у кращому разі до того, що об’єкт стане аварійним, і люди з’їдуть звідти без великої шкоди своєму здоров’ю (нарівні з цим втративши величезну кількість своїх фінансів через безрезультатність капіталовкладень), у гіршому ж випадку — можливі катастрофічні обвали, які понесуть з собою безліч життів.

Результати будівельних робіт

З одного боку, забудова елітними будинками має на увазі створення висококласної житлової площі, на яку заслуговує кожен чесний громадянин у будь-якій країні. Однак, нарівні з цим постає реальна загроза життю. Результати будівельних робіт повинні вимірюватися не тільки прогресом будівництва, але і шкодою навколишньому середовищу. Так, в Одесі, наприклад, через «берегозахисні» зміцнення висотками вже сталося кілька зсувів, просіла велодоріжка, в принципі страждає історична пам’ятка Одеси — Траса здоров’я, а також на дорогах проступають тріщини, що небайдужі одесити бачать і фіксують на камеру.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.