Середа, 17 Липня, 2024

Історія одеського залізничного вокзалу

Багато хто добирається до Одеси, користуючись послугами залізниці, а точніше – пасажирськими поїздами. Прибуваючи на станцію, нас зустрічає величезний залізничний вокзал – старовинний, у європейському стилі, з написом зверху, що красується: “Ласкаво просимо до міста герой Одеса”.

Цікавим є той факт, що будівля не завжди виглядала подібним чином, та й перший залізничний вокзал розташовувався зовсім не тут. Більше на odessa-future.com.ua.

Як взагалі з’явився залізничний вокзал

Все почалося 1863 року, коли було ухвалено рішення про будівництво залізниці Одеса-Балта. Вона мала з’єднувати Одесу з іншими містами – центральними районами країни.

Будівельно пішло вгору, з’явилися нові лінії, такі як Роздільна – Балта та через Кременчук до Харкова.

Виходячи з розвитку залізниць, виникла потреба побудувати залізничний вокзал.

Перший вокзал в Одесі

На той час основною станцією міста була Одеса – Торгова, туди й прибували пасажирські потяги. Звідти йшов спеціальний поїзд до Куликового поля, адже розташування основної станції було не найкомфортнішим.

Саме через незручність та невідповідність потребам міста, з дозволом Олександра II, взялися за будівництво нового залізничного комплексу.

Залізничний вокзал у нинішньому місці

Новий вокзал Одеси розпочинався на старому кордоні Порто – Франко та закінчувався на Італійській вулиці (нинішня Пушкінська) – як розповідає Сайт “048”.

Проект будівлі належав архітектору Шретеру, а за будівництво взявся, мабуть, усім відомий архітектор Бернардацці, який збудував не одну розкішну будівлю в Одесі.

Будувався будинок чотири роки: з 1879 по 1883, виконаний у стилі неоренесансу. Вокзал був буквою “П”, мав два входи, причому, різні класи населення мали користуватися різними входами. Так, вхід з боку Пушкінської (або Привокзальної площі) був призначений для представників I і II класу, а для III класу вхід був з боку Сінної (Старосінної) площі.

На той час обслуговували в день близько тисячі людей, а в 21 столітті ця кількість примножилася раз в тридцять, але й варто враховувати, що залізниця не стояла на місці, з’єднуючи більше міст між собою.

На жаль, під час Великої Вітчизняної війни будинок було знищено в 1944 році. На цьому ж місці було ухвалено рішення збудувати нове.

Новий сучасний вокзал

Новий залізничний вокзал Одеси був збудований у досить короткий термін – з 1950 по 1952 роки, за проектом Чупріна.

Намагалися закінчити якомога раніше, тому до будівництва було залучено багато людей, чи не всі мешканці Одеси. Допомагали працівники заводів “Кінап”, Одеського будівельного іституту, навіть звичайні працівники часто проводили неділю саме тут. Приєдналися також працівники з Уралу, Карелії та Закавказзя.

Вже у липні 1952 року двері залізничного вокзалу стали відчиненими для всіх. Як писали в путівниках того року, будівля збудована як “пам’ятник місту-герою”.

Після побудови, у вокзалі тривали роботи з покращення та додаткових функцій. Розширили вокзальний комплекс, обладнали електричну централізацію сигналів та стрілок, зробили автоматичну систему розподілу місць у поїзді та довідкові установки.

Залізничний вокзал з того часу не змінювався, проте вважається одним із найкрасивіших вокзалів України. На території є кімнати відпочинку, камери схову, зали з підвищеним комфортом, а зовсім поряд – вихід на Старосінну площу, де можна швидко перекусити, купити свіжу одеську газету чи журнал та взяти необхідне в дорогу. Від залізничного вокзалу простягається зручна транспортна розв’язка, проходить велика кількість громадського транспорту.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.