Неділя, 23 Червня, 2024

Історія знаменитого “Чорноморця”: звідки пішла назва та як виглядав стадіон раніше

Південна столиця постійно славиться відкриттями, здобутками та захоплюючими історіями. Мало того, що морське місто має безліч визначних пам’яток, таємничих вулиць, архітектурних пам’яток і навіть перша у всій країні побачила автомобіль, так ще й вміщує найбільший стадіон на півдні України.

У наші дні – це величезна арена площею 13 квадратних кілометрів та висотою 31 метр, що вміщує близько 34 тисяч глядачів. Знаходиться він на вулиці Маразліївська, у парку Шевченко, у старій та історичній частині міста. Але стадіон не завжди був у “розквіті сил”, все почалося із сухого чорного моря. Більше на odessa-future.com.ua.

Історія появи стадіону

Починаючи з 1900-х років в Одеському Олександрівському парку було два Чорних моря: одне – справжнє, “мокре” за скелями Ланжерона, а друге – сухе, на території нинішнього Зеленого театру.

У своїй книзі “Зустріч” Валентин Катаєв згадував про сухе Чорне море: “Батьки міста з педагогічною метою ознайомити населення з вітчизняною географією вигадали спорудити невеликий ставок у формі Чорного моря. У точній відповідності до карти викопали калошоподібну яму… Крихкий бюджет муніципалітету не витримав подальших витрат. Чорне море так і залишилося на вічні часи необлицьованим та сухим.

У парку, в глухій його частині, є величезна улоговина. Мовою відвідувачів парку та мешканців того району улоговина ця називалася «Чорне море». У ній грали у футбол.”

Таке “Чорне море” швидко полюбилося одеським хлопцям, які захоплюються футболом. Як повідомляє Сайт “Академик”, перша назва стадіону була названа на честь парку, де він і розташовувався – Стадіон парку імені Шевченка (1938-1944 роки). Під час війни стадіон сильно постраждав і був зруйнований, тому коли 10 квітня 1944 року було звільнено Одесу, ремонтні роботи були заплановані відразу і вступили в дію вже через півтора місяці. У 1947 році стадіон був повністю підбудований і відкрився вже під новою назвою – Центральний стадіон “Харчовик” (1945 – 1957 роки). 1958 року назву змінили на “Авангард”, а з наступного “Центральний стадіон Чорноморського морського пароплавства”. Така назва вважалася до 2003 року, коли назва не придбала всім відоме та улюблене “Чорноморець” (на честь першого сухого Чорного моря та гравців на ньому – чорноморців).

Новий проект і футбольна подія, що не відбулася

2008 року було представлено новий проект стадіону, який планували будувати на цьому ж місці. Реконструкцію збиралися закінчити перед майбутнім Євро-2012, проте виконком УЄФА має інші плани – Одесу виключили зі списку резервних міст.

На офіційному відкритті, 19 листопада 2011 року, було проведено футбольний матч Чорноморець – Карпати, а також провели музичний фестиваль за участю Linkin Park, Garbage, Бумбокс та O.Torvald.

Далі – більше

З кожним наступним роком стадіон ставав популярнішим, а футбольних матчів більше.

Футбольна арена збирала безліч людей, кожну гру щонайменше 10 тисяч глядачів. У 2015 році відбувся матч за Суперкубок між “Шахтарем” та “Динамо”. Але так, як Імексбанк, що володіє стадіоном, збанкрутував і закрився, “Чорноморець” виставили на аукціон.

2020 року, після 21 спроби стадіон придбала американська компанія Allrice Capital Inc, за 194 млн. грн., хоч і звичайний глядач різниці явно не відчув. Нові господарі успішно вели свої справи, навіть під час карантинних обмежень вдалося провести три великі концерти на стадіоні. Найбільш незабутнім і ефектним був концерт білоруського репера – Макса Коржа.

10-річний ювілей

Як розповідає Сайт “УСИ online”, 20 листопада 2021 року стадіон “Чорноморець” відзначив свій 10-річний ювілей. Святкування вийшло б більш масштабним, якби не червона зона та карантинні заходи. Проте одесити мали можливість пограти у футбол, відвідати футбольний музей, взяти участь у конкурсах, пройтися трибунами та побувати на тренуванні для дівчаток та хлопчиків.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.