Середа, 29 Травня, 2024

Пасаж: архітектурна перлина Одеси

Як пройти на Дерибасівську? Це питання часто звучить з вуст гостей Одеси, які дізнаються про цю вулицю задовго до візиту до нашого міста. Далі на odessa-future.

А що таке Дерибасівська без Пасажу? Звичайно, колись це було саме так. Адже до знаменитої галереї, або, якщо хочете, переходу (passage – перекладі з французької означає прохід, перехід) тут знаходилася інша будова.

Одеса без Пасажу – не Одеса

Те, що таке Пасаж в сьогоднішньому вимірі і яким він був десятки років назад, розповіли вчора учасники презентації книги-альбому про нього, яка відбулася в головному читальному залі Одеської національної наукової бібліотеки.

На початку презентації генеральний директор бібліотеки Ірина Бірюкова подякувала гостям за їх увагу до заходу, наголосивши на важливості появи подібних видань в місті, в фондах бібліотек та в сім’ях одеситів.

Журналіст сайту odessa-future поспілкувався з віце-президентом Всесвітнього клубу одеситів Євгеном Голубовським:

«Наш Пасаж можна досліджувати і далі. Адже ми нічого не знаємо про скульпторів, які працювали над Пасажі, зазначив віце-президент Всесвітнього клубу одеситів Євген Голубовський, додавши, – я дуже радий що ця робота ведеться, що Одеса вивчається. І нехай ця серія книг циклу «Стара Одеса в фотографіях» продовжиться». Євген Михайлович звернув увагу на те, що в Одесі кожен будинок, кожен двір гідний свого опису у вигляді наукових та краєзнавчих досліджень і альбомів фотографій.

Плід співробітництва краєзнавців, бібліотек і архівів

Створюючи книгу, автори працювали з архівами і бібліотеками, зверталися до небайдужих одеситів, збираючи, в повному розумінні, по крупицях фотографії людей, оголошення, етикеток, афіш. В результаті титанічної праці О. Губарь і Є. Волокін вдалося зібрати і помістити в своїй праці близько 300 фотографій.

За визнанням Євгена Волокіна, він займався питаннями Пасажу періоду після Жовтневої революції, Олег Губар – до неї, оскільки Олег Йосипович добре розбирався в тому періоді і, природно, його знання пішли на користь в роботі над книгою про Пасаж.

Окремо автори звернули увагу на особистість архітектора Пасажу Льва Влодека, зодчого, завдяки якому в Одесі створено багато оригінальних будинків.

Присутні шанувальники літератури і краєзнавства змогли ознайомитися з п’ятої книгою серії «Стара Одеса в фотографіях», кілька примірників якої були представлені на столі в читальному залі.

Треба сказати, що вихід книги у світ став можливим завдяки співпраці авторів Одеської національної наукової бібліотеки, співробітники якої охоче надають дослідникам фонди книгосховищ, підшивки газет і журналів.

Олег Губар залишається у пам’яті одеситів

Один з творців книги Євген Волокін поділився новим задумом – створити книгу про одеських фонтанах, схилах, пляжах. На жаль, але нова книга буде створюватися без участі Олега Йосиповича Губаря, краєзнавця, Почесного громадянина Одеси, який став співавтором альбому про Пасажі.

В кінці презентації учасники заходу вшанували пам’ять Олега Губаря, одного із співавторів книги, небайдужого одесита, який завжди відгукувався на горе і страждання міста, який зробив величезний внесок у те, щоб одесити знали історію свого міста.

Пасаж, або перехід. У нашому місті є багато прохідних дворів, є галереї. Але таких, як Пасаж, годі й шукати. Книга, що вийшла у світ, підтверджує цю думку.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.