Неділя, 26 Травня, 2024

Про найстаріші одеські будинки

На сьогоднішній день вони мають не найпривабливіший вигляд, але вони дуже шановані та наділені історичною цінністю, адже це найстаріші одеські будинки, які дійшли до наших днів.

Тому про них цілком можна говорити, як про будинки-рекордсмени. І саме їм ми присвячуємо наш матеріал на odessa-future із посиланням на odessa-life.od.ua.

Про заповітну адресу

Визначити, який із одеських будинків, які дійшли до нашого часу, є найстарішим, досить непросто.

Проте колись одеськими краєзнавцями Олександром Бабичем, Дмитром Ждановим та Олегом Губарем було названо чимало адрес старих одеських споруд, однак лідером списку кожної з них є будинок, який є справді заповітною адресою, і знаходиться на Дерибасівській.

Неподалік Пасажу, а точніше навпаки розташовується Дерибасівський особняк. Звичайно, його вигляд зараз не такий, яким він був тоді, коли його тільки збудували. Говорячи про рік будівництва, то визначити точну дату теж поки що не вдається. Так, на думку більшості істориків і дослідників, будинок був побудований 1796-го, а інші вважають, що це був 1798-й.

Про “Два Карли”

Нині покійним Олегом Губарем стверджувалося, що цілком можливо найстарішим домом, що зберігся, є не Дерибасівський особняк, а будівля під номером тридцять два на Грецькій. Вона є колишнім житловим будинком, який збудували у 1790-х. Замовником будівництва був полковник Прокопіус. А пізніше ця адреса перетворилася на місце розташування “Двох Карлів”, знаменитого ресторану.

Про найстаріший одеський собор

Серед найстаріших споруд, які сягнули нашого часу, варто згадати найстаріший одеський собор.

Йдеться про Свято-Троїцький собор, місцем розташування якого є вулиця Катерининська. 1795-го відбулася закладка першого каменю в церковний фундамент. Кам’яну споруду звели влітку 1804-го. А освятили собор 1808-го.

Про Архієрейський будинок

Інтернет-проєктами, присвяченими одеській архітектурі, до найстаріших будівель також вписано ще одну.

Іі місцем розташування є Софіївська. Одесити знають іі як Ювелірну фабрику, хоча це виробництво давно не діє.

У відкритих джерелах  повідомляється, що ця споруда є Архієрейським будинком, який збудували 1803-го.

1805-го будинок був викуплений Софією Потоцькою. Пізніше ним розпоряджався кавалерійський генерал-інспектор Іван Осипович Вітте. А сама споруда була виділена під готель. 1838-го його передали на користь духовного відомства. І з того року аж до 1917-го – об’єкт був Архієрейським будинком.

Про “колонний” будинок

Ще однією старовинною адресою є споруда номер тридцять сім на Торговій.

Йдеться про знамениті Торгові ряди на Новому базарі, які були побудовані 1810-го.

У 2018-ій споруді, а точніше її історичним колонам надали помітну деталь у вигляді яскраво-рожевого кольору.

Одесити були обурені такою зміною, тому ситуацію незабаром було виправлено, але загальний стан будинку від цього не покращився.

Споруда, дата будівництва якої точно відома

Вулиця Гаванна наділена найстарішим будинком, про який з упевненістю можна сказати, що він був збудований у 1819-му і був власністю Фелікса Дерібаса.

Крім того, він оснащений меморіальною дошкою з описом його історії.

Фото: odessa-life.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.