Неділя, 26 Травня, 2024

Перші Одеські авіатори

Говорячи про історію Одеси, насамперед згадують порт, велику кількість іноземних товарів, культурну спадщину, пляж, жарти, Рішельє. Але мало хто знає, що Одеса ще й колиска Російської авіації – тут не тільки було здійснено перший політ, а й створено перший аероклуб та авіаційний завод. Більше подробиць на odessa-future.

Клуб підкорювачів небес

У березні 1908 року в Одесі відбулися перші збори організаторів “Одеського аероклубу”. Президентом призначили Олександра Васильовича Каульбарса. У Парижі, на замовлення майбутніх повітроплавців, виготовили перкалеву повітряну кулю, підйомна сила якої становила 900 кг.

У перший рік членами аероклубу було здійснено 13 польотів на повітряній кулі. У них брали участь звичайні містяни, управлінням займалися члени клубу.

У 1908 році була здійснена і перша спроба злетіти літаком. Крім того, в Одесі конструювали та збирали планери. На них тренувалися літати майбутні відомі льотчики: Єфімов, Греков, Уточкін, Маковецький. Деякі польоти тривали до однієї хвилини.

Влітку того ж таки 1908 року в аероклубі оголосили про початок збору грошей для придбання першого літака. Потрібно було знайти суму в 20 тис рублів. Це були величезні гроші, які змогли зібрати досить швидко. З Парижа доставили аероплан “Вуазен” – не дуже надійний апарат з досить слабким мотором. Його зібрали і почалися випробування, під час одного з яких літак зазнав аварії і розсипався.

Одеські авіатори переймають французький досвід

Але вже до повітряних подорожей було прикуто увагу багатьох, зокрема заможних, містян. Знайшлися два спонсори: банкір-меценат Артур Анатра та фінансист Ксідіас; вони виділили кошти на придбання двох літальних апаратів “Блеріо” та один літак “Фарман”. Також до Парижа було відправлено Михайла Єфімова, з метою навчання пілотуванню літаком у самого конструктора Анрі Фармана.

У Франції Єфімов досить швидко стає одним із найкращих учнів і вже в грудні 1909 року самостійно сідає за штурвал Фарман-4 та здійснює свій перший одиночний політ тривалістю 45 хвилин. Минуло ще зовсім небагато часу, і Михайло встановив світовий рекорд – найтриваліший політ із пасажиром, обігнавши американського льотчика Орвілла Райта. На початку 1910 року з новим придбаним літаком цієї моделі, Єфімов прибуває до Одеси.

8 березня 1910 року настала “зоряна година” Михайла Єфімова. На міському іподромі, здається, зібралися усі мешканці міста. При всій цій публіці Єфімов двічі облетів іподром і, сильно нахиливши літак, велично приземлився перед здивованими глядачами. Того ж дня він здійснив ще 4 польоти, один з яких зі своїм спонсором – Ксідіасом.

Льотчик миттєво став найвідомішою людиною міста, ним захоплювався кожен мешканець, а льотний клуб прийняв Михайла до свого складу.

Одеський льотчик показав себе найкращим на змаганнях у Ніцці, Вероні, Будапешті та Реймсі.

Завод аеропланів Анатри

У 1911 році на гроші, виділені Анатрою, були побудовані майстерні заводу аеропланів, де почали самостійно збирати літаки, і вже у квітні 1911 відбувся перший виліт Farman IV, зібраного в одеських майстернях. Цей літальний апарат започаткував літакобудування у Південній Пальмірі. За наступні роки у місті було зібрано сотні аеропланів, більшість із них – за французькими проектами. До 1916 року завод випускав вже по 80 літальних апаратів на місяць, тоді ж було вирішено конструювати власні аероплани.

Для навчання та допомоги у моделюванні був запрошений конструктор із Франції, під керівництвом якого сконструювали перший аероплан “Анаде”, а після доопрацювання – “Анатра-Анасаль” – найкращий винахід заводу Анатри.

У 2005 році у повітря піднялася сучасна копія першого сконструйованого в Одесі літака. “Анатра-2”, звичайно більш посилена та надійна модель, із сучасним двигуном. Цей літак тривалий час тішив глядачів у небі не лише над Одесою, а й над Києвом.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.