Середа, 17 Липня, 2024

Одеська наукова бібліотека провела семінар, присвячений рідкісним книгам

В останні дні 2021 року колектив Одеської Національної наукової бібліотеки підготував масу різноманітних заходів, один з яких пройшов у четвер, 16 грудня. Цього дня пройшов семінар, присвячений рідкісним книжковим газетним виданням, історії їх зберігання, збирання, зберігання та, якщо таке необхідно, порятунку. Далі на odessa-future.

Збори бібліотекарів національного масштабу

На науково-практичний захід зібралися люди, які у своєму повсякденному житті стикаються з рідкісними виданнями та, насамперед, працівники бібліотек як Одеси, так і інших міст України. Це стало можливим завдяки підключенню іногородніх учасників до платформи Zoom. Учасниками семінару стали бібліотекарі із Дніпра, Києва, інших міст. Цікаву доповідь, присвячену екслібрису графині К.П. Шереметьєвої, представила співробітниця Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського Марина Федорова.

Як було налагоджено книжкову справу кілька сотень років тому

Насиченими фактами європейської історії друкарства, поширення книжкової продукції вийшла доповідь одного з провідних співробітників бібліотечного господарства міста та області Олени Полевщикової.

Трохи відволікаючись від теми, згадаємо, що наприкінці 2018 року Олена Вікторівна була нагороджена французьким орденом Мистецтв та Літератури (L’Ordre des Arts et des Lettres). Так французи відзначили її “високі наукові досягнення та внесок у розвиток французької культури у світі”.

У своїй доповіді О. Полевщикова розповіла про процеси, що супроводжували книгу в епоху до Французької революції 1789 року: від її друку до отримання продукції читачем.

Особливе місце у доповіді зайняла інформація про нелегальну літературу, що видно з назви. Такий різновид літератури займав особливе місце у Франції та суміжних державах. Підпільні книги розкладали монархічні засади Франції, в якій контролювалося буквально кожне друковане слово. У королівстві існувала спеціальна гільдія друкарів та книготорговців Парижа, до якої входило 36 книговидавців та близько 100 продавців. Отже, в Парижі щось опублікувати коштувало величезних праць.

Олена Вікторівна розповіла про те, що вже кілька сотень років тому європейські видавничі будинки запровадили моду обмінюватись книгами, виданими у них.

Як і де “лікують” друковану продукцію

Серед усіх доповідей особливе місце зайняв розповідь про те, яким хворобам схильні книги, хто їх провокує і як проходить “лікування” книг. Виступ підготували співробітники Національного науково-дослідного реставраційного центру.

Ті, хто зібрався, дізналися, як відбувається первинний огляд книг, що потрапили на реставрацію, визначення джерела та ступінь пошкоджень. Для такої діяльності залучаються спеціалісти з кваліфікацією “біолог”. Вони здійснюють дезінфекцію книг та інші процедури, на які йде часом до двох тижнів. Праця таких фахівців нагадує детективні сюжети, коли правоохоронці намагаються знайти злочинця, оцінити рівень його провини тощо. В умовах бібліотек фахівці-біологи визначають ступінь “злочину” грибків, павутини, хімічних та механічних пошкоджень друкованої продукції. Тут навіть є ізолятор для підозрілих книг. Чим не детективна історія?

Семінар, що відбувся 16 грудня, став увертюрою до цілої серії заходів, присвячених 100-річчю з моменту створення відділу рідкісних книг – одного з перших у нашій країні.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.