Неділя, 26 Травня, 2024

Історія Одеської обласної наукової бібліотеки імені Михайла Грушевського

Одеській обласній науковій бібліотеці імені Михайла Грушевського випала честь бути серед одеських бібліотек, які є найбільшими та старовинними.

Проте доля цієї установи була досить непростою. Але, незважаючи ні на що, бібліотеці вдалося зберегти свої традиції, які допомагали знайомити людей із вітчизняною та світовою культурою, демократизмом та загальнодоступністю.

У нашому матеріалі на odessa-future, з посиланням на biblioteka.od.ua, ми розповімо про історію однієї з найстаріших одеських бібліотек.

З чого все починалося

Історія цієї бібліотеки почалася в 1875-му, коли одеськими євреями-прикажчиками вона і була створена.

Початок 1875-го ознаменувався відкриттям громадської бібліотеки. Протягом першого року її існування фонд складався із тисячі ста тридцяти восьми книг, а читачів було сто двадцять сім.

Розвиток за свій рахунок

Надалі бібліотека розвивалася на підставі особистого прибутку, і їй вдається поповнюватись найкращими виданнями.

1885-го бібліотека обзавелася відділенням давньоєврейської літератури. Це дуже сподобалося місцевому єврейському населенню, тому книги стали жертвувати у величезній кількості.

Наприкінці 1888-го у фонді відділу було вже дві тисячі книг, представлені дуже цінними екземплярами.

Бібліотека була просвітницькою установою, у якої була відсутня комерційна мета. Усі її відділу поповнювалися рахунок книг і періодичних видань, які надходили з друку. Бібліотеці вдалось стати основним культурним центром Одеси.

Націоналізація

1920-го заклад націоналізували.Він розвивався неймовірно швидко, і вже дуже скоро у його фонді було сімдесят п’ять тисяч книг.

У 20-ті роки бібліотека перетворилася на місце, де активно велася ідеологічна робота.

Роль установи була величезною.

Нове держава будувалося з урахуванням поширення освіти серед народу. Таким чином, бібліотека стала відділом з політосвіти, займалася звітом усієї бібліотечної діяльності міста. На її основі було створено пересувні бібліотеки для роботи у селах.

Успішність бібліотеки

1927-го бібліотечний фонд налічував сто п’ятдесят тисяч сімсот дев’яносто три екземпляри.

У бібліотеці працювало близько сорока восьми спеціалістів, які переважно мали вищу освіту. Все це спричиняло успішність установи не тільки в місті, а й у сільській місцевості.

Воєнний час

У наступне десятиліття бібліотека продовжувала свій розквіт.

Перед Другою Світовою там обслуговувалися двадцять сім тисяч читачів, а фонд складався з понад двохсот п’ятдесяти п’яти тисяч книг.

Бібліотека стала місцем проведення регулярних лекцій, консультативно-бібліографічної роботи, книжкових виставок тощо.

1941-го бібліотека продовжувала працювати до 15-го жовтня 1941-го, продовжуючи обслуговування читачів.

Після того, як 16-го жовтня 1941-го до міста вступили ворожі війська, установа була захоплена, і лише 27-го листопада 1941-го вона відновила свою роботу.

Проте вид приміщення після окупантів був жахливий, – полиці зруйновані, книжки розкидані, меблі вкрадені.

Лише у січні 1942-го установа була відкрита.Після того, як Одеса 10-го квітня 1944-го була звільнена від окупантів, у бібліотеці почалося обслуговування читачів.

Були відкриті доросла та дитяча читальні, та відновлено виставкову роботу. Почали створювати новий каталог.

На сьогоднішній день Одеська обласна наукова бібліотека імені Михайла Грушевського – це численні відділи, зали та центри, а також професійні бібліотекарі, які добре знаються на бібліотечних технологіях, і віддані своїй професії, а також бібліотеці.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.