Вівторок, 28 Травня, 2024

Історія появи легендарної Єврейської лікарні

Цей медичний заклад є найстарішим з тих, які знаходяться в нашому місті, пише odessa-future.com.ua.

Його місцем розташування є найбільш колоритний і знаменитий одеський район – район Молдаванки, де колись було вирішено заснувати лікарню, яку пам’ятає не одне покоління одеситів, і яка, попри всі негаразди, продовжує користуватися серед одеського населення великою повагою. 

Згадку про цей заклад можна зустріти навіть на сторінках творів літературних класиків, адже багатьом з них пощастило, якщо не народитися, то хоча б бувати в Південній Пальмірі, де повз них просто не міг пройти ажіотаж, пов’язаний з цим лікарняним закладом. 

Справедливо зазначити, що під час, коли цей медичний заклад було тільки засновано, він славився своїм найвищим рівнем надання медичних послуг. 

Крім цього, потрібно не забувати про те, що всі без винятку одеське населення лікувалося там абсолютно безкоштовно з наданням з боку лікарні всього потрібного і необхідного, – починаючи від лікарських препаратів і закінчуючи білизною. 

Це, мабуть, є відмінною і головною рисою даного медичного закладу, тому що його створення, ба й тодішня подальша діяльність була, як би замішана на величезній частці благодійності, що перетворило цю лікарню на справжню рятівницю для одеського населення.Адже навіть, коли в місті відбувалися страшні події, внаслідок яких багато одеситів виявлялися без будинку, двері і двір цього медичного закладу широко відкривалися для кожного постраждалого, де їм, крім медичної допомоги, надавали все необхідне і допомагали, чим могли. 

У сучасних реаліях, на жаль, все набагато змінилося, і ті високоморальні, чуйні люди з неймовірно великим почуттям любові і поваги по відношенню до свого рідного міста, вже давно вирушили в кращий світ, причому багато хто з яких, – перебуваючи навіть не в рідній Одесі, а в абсолютно іншій державі, куди вони були змушені емігрувати. Все це так. Проте колишня слава цього медичного закладу викликає у одеситів почуття гордості і подяки по відношенню до тих людей, які не шкодуючи власних коштів і сил колись вирішили втілити в життя свою мрію з надання місту можливості отримання повноцінного і грамотного лікування. І попри всі труднощі їм це все-таки вдалося. А Одеса отримала даний широкопрофільний лікарняний заклад, яке, виходячи з погляду сьогоднішніх днів, має дуже цікаву і захоплюючу історію заснування та розвитку, про яку ми і постараємося розповісти вам в ході викладу нашого матеріалу. 

У відповідності до перепису міського населення, в числі тих, хто був першими жителями нашого міста, лідируюча позиція була за євреями, – їх на той момент було двісті сорок чоловік. Також були і представники: грецької нації в кількості двісті двадцяти чотирьох осіб, української нації в кількості двісті тринадцяти осіб.Російське населення також було присутнє в складі ста шести чоловік. Решта національності були дуже незначні за кількістю. 

Поява Єврейської лікарні відбулася трохи пізніше. 

А ось про те, як це відбувалося, і як результати процесів зі створення знаменитого одеського медичного закладу дійшли до сучасних реалій, ми розповімо в нашому матеріалі з посиланням на lotsia.com.ua

Забезпечення повноцінного життя 

З самого першого року, коли в Одесі було розпочато існування єврейської громади, її представники стали активно займатися створенням установ, необхідних для того, щоб забезпечити повноцінне життя. Перший результат подібної ініціативи був представлений товариством з відвідування хворих “Bicurim holim” і єврейським похоронним братством. 

До речі, далеко не останню участь в процесі відкриття було надано Осипом Пастернаком, який був прадідом для дуже значущою особистості, якій був майбутній Нобелівський лауреат, Борис Пастернак. 

Вищевказана організація досягла розширення своєї діяльності, що стало причиною створення в 1802-ом у такого об’єкта, як перша єврейська громадська лікарня, яка складалася всього лише з шести лікарняних місць. 

В цей же період часу в місті з’являється ще одна унікальна організація у вигляді Хекдеша, яка представляє собою щось на зразок поєднання таких об’єктів, як притулок для незаможних і будинок для осіб похилого віку.

Цей заклад розміщувався в скромній одноповерховій будівлі, місце розташування якоі було на вулиці Старопортофранківській. 

У закладі могли одночасно перебуває шістдесят осіб, які були безкоштовно забезпечені повним пансіоном. 

Цікаві схеми 

Звичайно, ведення подібної активної діяльності вимагало матеріальних витрат в значному обсязі. Щоб забезпечити належне фінансування, подумали вельми цікаву схему. 

Громадою було прийнято рішення щодо створення недоторканного капіталу, за допомогою банківських відсотків від якого можна було реалізовувати оплату роботу вишеупомянуіих організацій. 

Капітальну суму формували виходячи з коробкових зборів (податки, якими обкладалася продукція у вигляді кошерних м’ясних продуктів) і доходів від продажів лікарських засобів. 

Єврейською громадою виходила допомогу у вигляді величезних пожертвувань. 

Крім цього, у меценатів з’являлася можливість організації власних постійно діючих лікарняних ліжок і навіть палат, яким вони могли дати своє ім’я або ім’я близької людини. 

Щоб дане реалізувати, потрібно було 

прийняти участь в одноразовому пожертвування для недоторканного фонду, яке було б виражено процентним доходом в річному розмірі не менше ста двадцяти рублів. 

За допомогою таких дій, були гарантії того, що іменна палата буде функціонувати на великий період часу наперед без того, щоб вносити туди будь-які додаткові витрати. 

Розширення і відкриття нових відділень 

У 1829-тому Єврейською громадою була здійснена покупка новоі невеликоі кутовоі будівлі, місцем розташування якоі була саме Молдаванка.Однак знову почалася проблеми з нестачею місця, тому в 1864-тому відбулося відкриття лікарняного корпусу, який в сучасних реаліях є головним. 

Нова простора лікарняня будівля облаштована п’ятьма палатами, – в трьох лежать пацієнти з “звичайними захворюваннями”, причому там же лікувалися пацієнти хвороба яких мала як терапевтичний, так і хірургічний характер, а в інших двох лікувалися хворі з венеричними захворюваннями. 

В один і той же час в палатах могли перебувати сімдесят п’ять хворих. Виходячи з цього, в медичному закладі щорічно проходили лікування приблизно п’ятисот хворих. 

Додавання нових корпусів 

1900-тий ознаменувався початком ще одного масштабного будівництва, внаслідок якого планували звести нові корпуси. 

Через короткий проміжок часу було реалізовано поява Лор, нейрохірургічного, дитячого, приймального відділень, хірургічного павільйону, адміністративного корпусу, прозектури і господарського корпусу. 

Будівництво лікарняних корпусів відбувалося завдяки засобам які надав єврейський кагал. 

Безоплатне управління 

Управлінням лікарняного закладу займалися двоє опікунів, яких обирав кагал на трирічний термін, а стверджував їх генерал-губернатор. 

Однак заробітна плата їм не виплачувалася, – вони навпаки за допомогою своїх же власних грошей повинні були оновлювати лікарняний заклад.

Наприклад, один попечитель, в особі Соломона Пуріца, в 1908-мому реалізував покупку рентген-апарату і технології, завдяки якій можно було виготовляти рентгенівські плівки, що перетворило Єврейську лікарню на медичний заклад, який став одним з всесвітньо перших , де було розпочато використання даного дослідницького методу.

Про якість надання послуг 

У медичному закладі медична допомога надавалася єврейському населенню, яке було членами громади і одеситам незалежно від національності, а коли в наявності були вільні місця, то з задоволенням бралися за те, щоб надавати лікування іногородніх пацієнтів. 

Плату за проходження лікування в установі стягували виключно з іногороднього населення, яка становила три з половиною рублів одноразово під час надходження до установи. 

Громадські члени від подібних оплати абсолютно звільняли. Пацієнтам в установі забезпечували повне утримання, яке складалося з харчування, лікарських засобів, лікарняного одягу і білизни. 

Погромного-націоналізаціонний період 

Лікарняна життя мала дуже тісний зв’язок з кожною перипетією, яка відбувалася з одеською громадою євреїв. Коли в Одесі стався погром в 1905-тому на території величезного двору медичного закладу організували щось на зразок наметового табору, де могли жити багато сім’ї, чиї оселі знищили погромники (в той час приблизно п’ятдесят тисяч людей залишилися без даху над головою і їх просто викинули зі своїх будинків). 

У постраждалих була можливість отримання там безкоштовної медичної допомоги та харчування за рахунок фондових коштів, які були для цих цілей сформовані членами громади. 

Коли в місто прийшла радянська влада єврейському населенню Одеси довелося випробувати не одну хвилю гоніння. Чи не найкращий час наздогнало і Єврейську лікарню.

Відбулася націоналізація недоторканного капіталу, який належав єврейському каналу, і у лікарні більше не було такої найважливішої складової, як джерела фінансування. Через деякий час націоналізували і саме медичний заклад, який став називатися “радянською народною лікарнею”. 

Не зовсім вдала реконструкція 

Перейменування спричинило за собою і реконструкцію. 

Основною метою було збільшити ліжковий фонд, що було реалізовано досить в невмілій формі . 

Щодо лікарняних корпусів відбувалася поспішна перебудова, в палати швидко перетворювалися приміщення, які взагалі не були для таких цілей призначені. Там було розміщено набагато більше ліжкових місць, ніж планували спочатку, і чим це взагалі було можливо. 

Націоналізація також відбилася на значному погіршенні якості надання послуг. Багатьом лікарям довелося емігрувати, а за лікарняними установою закріпилася недобра слава. 

У сучасних реаліях у Єврейської лікарні є офіційна назва, відповідно до якого цей медичний заклад є “Міською клінічною лікарнею номер один”. І Південна Пальміра, звичайно ж, не припиняє відчувати в ній величезну потребу, мабуть, не меншу (а може навіть і більшу), ніж колись. 

Адже, незважаючи на велику кількість сучасних і приватних клінік та лікарень в нашому місті, цей медичний заклад є перевіреним не одним поколінням одеситів і не одним десятиліттям. І коли одесити стикаються з дійсно важким захворюванням, вони, за звичкою, починають саме з цієі установи. Тому попри те, що цей заклад багато критикують і намагаються знайти там недоліки, навіть якщо вони відсутні, одесити все одно продовжують лікуватися і проходити профілактичні процедури саме у цій лікарні, тому що тут ще залишилися справжні фахівці і знавці своєі справи, які можуть встановити правильний діагноз і призначити дієве і ефективне лікування, яке, до речі, часто є значно нижчим за вартістю, аніж те, яке призначають приватні клініки.

Час від часу в ній збираються почати проведення масштабного ремонту із здійсненням першого повноцінного переобладнання з часів її заснування, а щодо самої споруди провести повну реставрацію з придбанням нового сучасного обладнання.Все це може стати новим етапом в житті цього старовинного лікарняного закладу, з настанням якого йому буде дано друге життя, щоб в цій легендарній лікарні змогли допомагати одеському населенню ще протягом багатьох-багатьох років, а сама вона знову стала володарем широковідомого доброго імені. Однак, на жаль, коли саме будуть реалізовані настільки грандіозні і амбітні плани, – поки залишається невідомим. Дуже хочеться вірити, що колись все це все-таки стане реальністю, і це унікальний медичний заклад буде працювати на благо міста і одеситів ще дуже і дуже довго, зберігаючи і примножуючи свою дивовижну історію і прославляючи честь цих доблесних людей, завдяки яким багато років тому наше місто отримало повноцінний лікарняний заклад, який в Одесі всі відразу стали називати Єврейською лікарнею.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.