Четвер, 30 Травня, 2024

Музей Жванецького: жителі двору проти

За останні кілька місяців адреса Старопортофранківська, 133 став, мабуть, найвідомішим в Одесі. Далі на odessa-future.

Будинок № 133

На будинку в кінці минулого року знайшла своє місце пам’ятна табличка з цитатами письменника-сатирика Михайла Жванецького, який помер незадовго до цього. На ній наведено уривок з оповідання Жванецького “Холера в Одесі”.

Сам будинок з`явився на теренах міста у 1820-х роках, а М. Жванецький і його батьки жили в ньому з 1945 року. Дитинство майбутнього Почесного громадянина нашого міста протікало в справжнісінькому одеському дворі, розташованому на межі Молдаванки і центру міста. Як водиться, так ставили стіл і ставили на нього все, що було в квартирах мешканців; разом влаштовували весілля, народження; ділилися новинами.

Наприкінці липня 2021 року будинок № 133 знову став у центрі уваги. У квартирі, де жив майстер, було вирішено створити музей на його честь. Саме з таким проханням звернулася вдова нашого земляка Наталія Жванецький.

Планується, що новий музей буде знайомити одеситів і гостей Південної Пальміри з життям і творчість Михайла Михайловича, тим більше, що вже є достатньо матеріалів для цього.

Що думають про майбутній музей мешканці будинку

Ще не почавши свого існування, музей М. Жванецького вже викликав резонанс в тому сенсі, що деякі мешканці будинку на Старопортофранківській, 133 висловили негативне ставлення до планів мерії. Вони заявили, що культурний заклад, розміщене в закритому глухому дворі сприятиме створенню дискомфорту.

Крім того, наполягають мешканці, без їхнього втручання двір і сама квартира Жванецьких давно б розвалилися, але ж будовою, чи жарт, майже двісті років.

На сьогоднішній день стан двору, в якому проживають 20 сімей, з кожним днем ​​погіршується, незважаючи на їх піклування.

“200-річний будинок з вапняку не дозволить приймати туристів і відвідувачів майбутнього закладу, оскільки вимагає ремонту”, – кажуть вони.

А, взагалі, не завадило б спочатку дати ремонт і власне квартирі, яка близько 30 років пустує. Коли померла мати Жванецького, яка там проживала, оплату за комунальні послуги ніхто не робив, що призвело до гігантського боргу. Коли той доріс до 10 000 гривень, мешканці поділили його між собою і розрахувалися за квартиру Жванецького.

Натомість двокімнатної квартири площею близько 30 квадратних метрів, яка навряд чи придатна для розміщення в ній цінних експонатів, мешканці радять використовувати в якості музейного об’єкта дачу сатирика, яка знаходиться на 16-станції Великого Фонтану.

Є й альтернативне рішення. Всім жителям двору можна дати нове житло, а музеєм зробити весь двір цілком. Прецедент такого роду існує: колись місто викупило частину першого поверху по вулиці Польської, 19 для музею імені А.В. Блещунова.

Розселення мешканців дозволить безперешкодно відремонтувати квартиру, де провів дитинство і юність Михайло Михайлович; створити тематичне кафе, де можна проводити тематичні зустрічі, присвячені автору і місту, про яке він писав і для якого він творив.

Музей пам’яті Михайла Жванецького, безумовно, збагатить місто. Більш того, його можна було б влаштувати в будівлі Морської академії, в якій навчався наш земляк. Здається, такий музей із задоволенням прийняли під свій дах багато шкіл міста.

А поки є затверджене рішення про створення музею і є встановлений адреса. Залишається домовитися з мешканцями будинку № 133.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.