Четвер, 30 Травня, 2024

Про шокуючу скарбницю одеського Медичного університету

В Одесі чимало музеїв, які є не такими відомими, як Археологічний.

У нашому матеріал на odessa-future, з посиланням на dumskaya.net, ми розповімо про один із таких музеїв. Ось тільки його колекція людей непідготовлених може по-справжньому шокувати.

Старовинний музей

Йдеться про Одеський анатомічний музей, який діє при Медичному університеті.

Музей заснували в 1902-му, – через 2 роки після того, як було засновано сам університет.

Вражаюча експозиція

Музейні вітрини сповнені блискучих скелетів, частин тіл та внутрішніх органів. Величезна кількість черепів, скальпів, окремих кісток, щелеп та ненароджених ембріонів – все це можна побачити серед експонатів.

Там можна побачити навіть давньоєгипетську мумію, яка за життя була чи-то жерцем, чи-то чиновником.

Крім зупинки людини, музей оснащений зоологічним куточком, де представлено безліч опудал і скелетів тварин, чимало з яких давно вимерли.

Співробітники музею стверджують, що ніде на пострадянському просторі немає такої колекції.

Про найзагадковіший експонат

Найзагадковішим експонатом є, мабуть, чоловіча голова.

Студенти, які відвідували заняття у стінах музею, помітили, що забальзамована голова час від часу змінює вираз обличчя.

За поясненнями вчених, таку дію спричиняє консервуючий розчин, у якому міститься експонат.

Студентами було дано мумії кумедне прізвисько – “доглядач”. Мовляв, вона ретельно стежить за музейною залою та всім, що там відбувається.

Останки міського божевільного

Говорячи про походження експонатів, воно дуже різне. Щось музею подарували, щось привозилося з наукових експедицій, однак у ролі головного джерела людських останків виступали в’язниці та морги. Переважно йдеться про самотніх людей.

Але не обійшлось і без винятків.

Так, одна з вітрин містить скелет, що за життя був міським божевільним, який заповідав своє тіло науці.

Співробітники музею розповідають, що цей чоловік страждав від вродженого пороку – викривлення гомілок. Він проживав в Одесі ще у дореволюційний час. Коштів для існування у нього не було, тому йому доводилося просити милостиню поруч із церквою. Однак, незважаючи на те, що його вважали кимось на зразок міського божевільного, він здогадався заповісти своє тіло Медуніверситету і ще за життя отримати за це певну суму грошей.

Щоправда, невідомо, яку саме суму вдалося отримати юродивому, але це точно було не менше як двадцять рублів. На цю суму тоді можна було безтурботно жити близько місяця, а може, й більше, якщо не шикувати, звичайно.

Виготовлення експонатів

Замість звичного слова “експонати” у музеї використовують термін “препарати”, адже вони виготовляються за допомогою препарування, яке проводиться відповідно до спеціальної технології.

Так, препарати бувають сухими та вологими. Для виготовлення перших застосовується висушування, після чого їх просочують спеціальним хімічним складом, що зберігає матеріал.Виготовлення вологих препаратів відбувається із застосуванням універсальної отрути – формаліну, який здатний вбити будь-які бактерії, та забезпечити збереження матеріалу протягом тривалого часу.

Є, звісно, ​​і сучасний варіант підготовки препаратів. Йдеться про пластинацію. Вона полягає у заміні води та тканинних жирів синтетичними полімерами та смолами.

Вигляд таких препаратів природніший, і збереження набагато довше. Але для наших науковців такий метод дуже дорогий.

Проте всупереч бідності Одеському анатомічному музею вдається справлятися зі своїми функціями, а існуючі експонати продовжують допомагати вивчати медицину все новим і новим поколінням одеських лікарів.

Фото: dumskaya.net

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.