Середа, 29 Травня, 2024

Одеські катакомби: наскільки вони придатні для евакуації людей?

Одеські катакомби ледве молодші за саму Одесу. Упродовж двох сотень років вони завжди були предметом інтересу різних людей. Дуже давно через них свій товар переправляли контрабандисти. У роки війн тут були бази та штаби підпільників, які билися з ворогом на окупованій території, повідомляє сайт odessa-future.

“Підземні” персонажі кіно та літератури

Катакомби не раз ставали одним із безмовних персонажів книг та художніх фільмів. Звернімо увагу лише на деякі приклади.

З одеськими катакомбами пов’язаний один із фрагментів фільму “Корона Російської імперії”. У ньому колишній контррозвідник денікінської армії Овечкін намагається вивезти за кордон корону, яка протягом кількох століть служила одним з атрибутів монаршої влади. Досвідченому співробітнику спецслужб вдається потай вкрасти корону і дістатися з нею якраз у катакомби нашого міста в районі морського узбережжя. Там він чекає на пароплав, на якому за ним мають прийти спільники.

“Катакомби” носить назву остання частина дуже відомої тетралогії письменника-одесита Валентина Катаєва “Хвилі Чорного моря”. У романі йдеться про підземні лабіринти, які знаходять на досить великій відстані від моря, хоча зовсім поруч з іншою водоймою – Хаджибейським лиманом. У катакомбах Усатова та навколо них розвивається сюжет однойменної книги. Там відбувається зустріч знайомих з дитинства Петра Бачея та Моті. З моменту їхньої першої зустрічі пройшов не один десяток років, за які вони подорослішали, стали більш серйозними. Їхнє життя розпорядилося так, що вони опинилися в одних лавах боротьби з ворогом.

Що ж уявляють з себе катакомби?

За словами людей, які жили в Одесі в 1970-1990 роках, катакомби розташовані ледь не в кожному дворі на Молдаванці. Є навіть легенда, якою можна спуститися в якомусь дворі в районі вулиці Старопортофранківської та опинитися в Нерубайському чи Усатовому. Ці люди стверджували, що численні штольні були об’єднані між собою, але настав час і їх замурували. Частина з них, що виходить у двори, була пристосована під підвали для зберігання дров, вугілля та різного старого майна.

У наші дні, коли контрабанда набула інших вимірів і носить більш витончений характер, про катакомби знову заговорили. Знову людей привабило їхню властивість давати притулок, хоч і не дуже комфортний.

Але, якщо розібратись, то, незважаючи на дві з половиною тисячі кілометрів лабіринтів, штолень і мін (спеціальні виїмки в підземній породі, які створювалися для зберігання в холоді продуктів), в нинішніх умовах катакомби не можуть стати надійним укриттям на випадок бомбардувань або ракетно-бомбових ударів Вони не пристосовані до цього ні технічно, ні з погляду найпримітивніших побутових умов. За словами фахівців, у наші дні найбільш розгалужена та взаємопов’язана мережа ходів знаходиться під селами Усатове та Нерубайське. На цьому й закінчуються реальні можливості цих підземних лабіринтів, у яких на найкоротший час можуть сховатися мешканці цих сіл.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.