Субота, 15 Червня, 2024

Втрата архітектурного обличчя Одеси

Одеса поступово руйнується. За останні роки практично кожного місяця в нас фіксують 2-3 факти падіння небезпечних елементів. При тому, що бюджет міста став в рази більший – у мерії не наблизилися навіть близько до вирішення проблеми. Далі на odessa-future.com.ua.

Одеса, яка молодша за Львів та Київ – лідер з кількості аварійних будинків. Експерти впевнені, основна причина такої ситуації – будівлі не підтримують у належному стані, адже десятки років не проводився ані капітальний ремонт, ані поточний.

Спадщина Раухвергера

Яскравим прикладом втрати архітектурного обличчя міста є житловий будинок Раухвергера. Це пам’ятка архітектури місцевого значення по вулиці Пушкінська, 59 – у самому центрі міста, яка поступово руйнується. Містяни неодноразово просили у ЖКС-у “Порто-Франківського” хоча б відновити парадну будинку. Однак отримали відповідь, що роботи були включені до проєкту капітального ремонту на 2021 рік, але у зв’язку з дефіцитом бюджетного фінансування до титульного списку будинок не увійшов. Тож у минулому прибутковий будинок Раухвергера так і залишається з проблемами і невизначеністю. 

Доля будинку Дашевського

Проблемним є й будівля на Ісаака Бабеля, 38. Тут знаходиться одноповерховий будинок, якому більше 100 років. Місцеві кажуть, колись його побудував багатий купець Дашевський, це була конюшня і там жили люди. Власне, вони живуть тут і зараз, але стан цього будинку жахливий. У ньому мешкають 15 сімей і кожна власними силами намагається лагодити свою частину житла, бо востаннє ремонт тут робили більше сімдесяти років тому.  

Комунальники тут рідкісні гості. Людей треба або розселяти та побудувати щось нове, або робити це житло хоча б безпечним. Але цього не відбувається. 

Втрачений музей

Англійський клуб на Ланжеронівській, 6 – історична будівля, яку збудовали у 1841 році відомий архітектор Торрічеллі. Це пам`ятка архітектури Національного значення. І в Одесі її добре знають, тому що тут багато років знаходився Музей морського флоту України. І після пожежі, яка сталася у 2005 році, його вже 15 років ніяк не відкриють, хоча реставрація фасаду закінчилася у 2008 році. Англійський клуб повинен був потрапити до списку культурних об’єктів, які планували відреконструювати у рамках програми  “Великого будівництва”, облрада навіть розглядала фінансування проєкту, але цього року щось пішло не так. 

У кінці 2010-го міськрада виділила на першочергові роботи з консервації будівлі 5 млн. грн. У 13-му році губернатор Едуард Матвійчук пообіцяв витратити на ремонт будівлі і відтворення музею від 15 до 20 мільйонів гривень. До розробки проєкту навіть залучили швейцарського дизайнера Хуго Шера. У 2014-му об’єкт законсервували. 

Не центром єдиним 

Однак не лише центр міста страждає – великі проблеми є і в інших районах. Наприклад, у Суворовському. На вулиці Шилова, 29 ремонт не робили вже десятки років. Будинок побудували ще 1954 року. Комунікації тут старі, обвалюються стелі, а фасади люди ремонтують за власні кошти. За словами мешканців стеля обвалилася майже 7 років тому.  

Тож гроші платників податків витрачають, а результат їх використання – люди не бачать. Будинки розвалюються на очах. І як наслідок – місто втрачає свою ідентичність та архітектурну привабливість.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.