Вівторок, 28 Травня, 2024

Варто відвідати: ТОП-6 цікавих музеїв Одеси

В Одесі є чимало цікавих музеїв, які розповідають про історію і мистецтво цього красивого міста. Про деякі з них ви можете дізнатися на «odessa-future». 

Одеський археологічний музей 

Одеський археологічний музей вважається найстарішим археологічним музеєм в Україні. Його заснував російський археолог Жан Поль Бларамберг у 1825-му році. Спочатку це був Одеський міський музей старожитностей. Після створення ОТІС (1839 рік) музей почав активно розвиватися, адже товариство отримало право проводити розкопки на південній частині колишньої Російської імперії. 

В основному фонді Одеського археологічного музею знаходиться більше 170 тисяч експонатів. Це найбільша колекція по стародавній історії Півдня України. Серед експонатів музею – речі, які збереглися до нашого часу ще від кам’яної доби і періоду середньовіччя. Тут також зберігають колекції старожитностей й інших світових держав, зокрема Єгипту, Греції, Італії та Кіпру. 

Цікавий факт: в археологічному музеї Одеси зберігається одна з перших золотих старовинних монет Київської Русі – златник князя Володимира Святославича. Експонат датується кінцем Х – початком ХІ століття. Загалом у світі є 11 таких монет. Їх зберігають в російських та українських музеях: 7 – в Державному Ермітажі у Санкт-Петербурзі, 1 – в Російському державному історичному музеї у Москві, 1 – в Національному музеї історії України у Києві і 1 – в Одеському археологічному музеї. Тому це дуже рідкісний екземпляр. Місцезнаходження останнього, одинадцятого, златника князя Володимира поки що невідоме. 

Адреса: вулиця Ланжеронівська, 4.

Одеський художній музей 

Художній музей розташований в будівлі садиби Наришкіних (Палац Потоцьких), яка є пам’ятником архітектури початку ХІХ століття. Музей заснований Одеським товариством витончених мистецтв у 1899-му році. Перші роботи художньому музею передала Петербурзька Академія мистецтв. З того часу експозиція музею почала розширюватися, кількість експонатів (картин) зростала.

Сьогодні експозиція Одеського художнього музею розміщена в 26 залах. Тут можна побачити роботи багатьох відомих українських і російських художників: Дмитра Левицького, Ореста Кіпренського, Івана Айвазовського, Тараса Шевченка, Миколи Ге, Василя Полєнова, Бориса Кустодієва, Василя Тропініна, Івана Шишкіна, Олексія Саврасова, Михайла Врубеля, Володимира Боровиковського, Іллі Рєпіна, Костянтина Сомова, Валентина Сєрова, Миколи Реріха, Зінаїди Серебрякової, Василя Кандинського, Олександра Бенуа і Киріака Костанді. 

Адреса: вулиця Софіївська, 5а.

Одеський історико-краєзнавчий музей 

Музей відкрили навесні 1956-го року. Але першу музейну експозицію тут представили у 1948-му році. Вона мала назву «Героїчна оборона Одеси». На основі цієї виставки пізніше відкрили окремий Музей оборони Одеси. А Одеський державний історико-краєзнавчий музей сформувався на базі цього меморіального комплексу. 

Нині в музеї налічують близько 120 тисяч різних експонатів. Тут можна побачити документи, друковані видання, речі прикладного і образотворчого мистецтва, давні нумізматичні зібрання (XVII–XIX століть), пов’язані з історією міста і області і які раніше входили до колекції Музею Одеського товариства історії і старожитностей, Музею книги, Музею Старої Одеси та інших. 

Сюди варто завітати, щоб більше дізнатися про історію Одеси. 

Адреса: вулиця Гаванна, 4.

Меморіал героїчної оборони Одеси 411-ї берегової батареї

Цей великий меморіальний комплекс створили у 70-х роках минулого століття. Його присвятили темі оборони Одеси радянськими військами під час німецько-радянської війни (1941-1945 роки). До складу Меморіалу героїчної оборони Одеси входять музей, виставка військової техніки просто неба, батарея берегової оборони і парк. 

Адреса: вулиця Дача Ковалевського, 150.

Музей «Таємниці підземної Одеси» 

Музей створений з ініціативи громадської організації Військово-історичного клубу «Військова Доблесть». Організатори доклали багато зусиль для того, щоб реалізувати цей унікальний проєкт. Вони витратили багато сил і часу, аби розчистити старі підземні ходи, прокласти маршрути та облаштувати їх цікавими експонатами. У результаті вдалося створити особливий історичний музей, який нині люблять відвідувати не лише українські туристи, але й іноземці. 

Одеські катакомби – це ціла мережа підземних ходів та лабіринтів, які знаходяться під містом. Відомо, що значна частина цих катакомб складається з колишніх каменоломнів, де раніше робітники видобували поширений в Одесі будівельний матеріал– ракушняк (вапняк). Також до цих катакомб входять підземні порожнини, утворені природним шляхом. Загальна довжина одеських підземних ходів складає приблизно 3 тисячі кілометрів. 

Впродовж багатьох років катакомби відігравали важливе значення в житті одеситів. Так, у ХVIIІ-ХІХ століттях ці лабіринти були пристановищем для місцевих контрабандистів і бандитів. Також там розміщалася в’язниця для жінок, яких пізніше продавали в рабство. А в часи Української революції (1917-1921 роки) катакомби були місцем зібрань учасників підпільних угрупувань та місцем типографій, де друкували більшовицькі газети. У воєнний період в одеських підземеллях знайшли прихисток партизани і диверсанти. Після війни мережу підземних ходів використовували для будівництва протиатомних бункерів. 

Ці та інші захопливі історії розповідають під час екскурсій в одеських катакомбах, які проводять досвідчені гіди. 

Адреса: Розумовський провулок 2-й, 3-Б. 

Музей воскових фігур 

Одеський музей воскових фігур «У баби Уті» є аналогом Музею мадам Тюссо, що в Лондоні. Музей заснував місцевий підприємець Олександр Павловський у 1998-му році.

Тут можна побачити воскові фігури відомих людей і улюблених персонажів з книг та фільмів. Цей невеликий музей буде цікавим для людей різного віку. Дорослі приходять сюди, щоб подивитися на історичних та культурних діячів, а діти люблять фотографуватися з казковими персонажами. 

Експозиція складається з 70 воскових фігур, серед яких є відомі історичні постаті (Катерина ІІ, герцог де Рішельє), письменники (Олександр Пушкін, Микола Гоголь, Ілля Ільф, Євгеній Петров), співаки (Фредді Мерк’юрі, Леонід Утьосов) та герої фільмів (Остап Бендер, д’Артаньян і три мушкетери, Гаррі Потер, Бетмен, Шрек). 

Цікаво, що музей назвали на честь легендарної одеситки – баби Уті, яка відкрила в Одесі перший заклад громадського харчування. 

Адреса: вулиця Рішельєвська, 4.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.