Субота, 25 Травня, 2024

Унікальний артефакт: в Єврейській лікарні виявили мармурову дошку з іменами благодійників лікарні

Одеська міська клінічна лікарня номер 1 або, як її називають в Одесі, Єврейська лікарня є одним з найстаріших медичних закладів міста.  Напевно, її стіни “бачили” практично всі покоління одеситів. Далі на odessa-future.

Велика територія з численними лікарняними корпусами і відділеннями знаходиться в самому центрі нашого міста – на легендарній Молдаванці.

І незважаючи на те, що в улюбленій пісні одеситів ця лікарня згадується в контексті величезного бажання туди не потрапляти, а замість нас “нехай туди вороги наші йдуть”, жителі нашого міста, при необхідності, нерідко звертаються за медичною допомогою та консультаціями саме в цю історичну установу медицини.

А у справжнього одесита, про всяк випадок, в цій лікарні обов’язково є кілька знайомих-медичних працівників.

Таке ставлення до даного медичного закладу пояснюється тим, що незважаючи на проблемний стан певних корпусів та відділень, рівень знань лікарів і всього медичного персоналу в цій лікарні перебуває на досить гідному рівні.

Як любив казати колишній головний лікар Єврейської лікарні, Андрій Вегержинський, який на 67-мому році життя помер в 2015-тому році: “Всі лікуються в приватних клініках, а з того світу витягуємо їх ми”.

Під час недавнього проведення ремонтних робіт в приймальному відділенні Єврейської лікарні був виявлений цінний історичний артефакт.  Детальніше про це в нашому сьогоднішньому матеріалі з посиланням на dumskaya.net

Безцінна знахідка

Цікава і цінна знахідка була виявлена ​​під час проведення ремонтних робіт в приймальному відділенні знаменитоі Єврейської лікарні.

В сестринському приміщенні робочими виявилася, прихована штукатурними шарами, мармурова дошка, на якій відображені імена 54-рьох засновників лікарні.  Це люди, які робили великі пожертви коштів для створення і роботи легендарноі одеськоі медустанови.  На самому верху дошки наводиться цитата з Тори: “І дам Я їм в храмі Своїм та в мурах Своїх пам’ять”.

Копітка робота

Відносно найціннішого об’єкта вдалося провести реставрацію, і на даний момент артефакт є доступним для загального огляду.

Роботи по відновленню унікальної дошки проводив реставратор, Анатолій Ізотов і краєзнавець, Сергій Котелко.

Спочатку була проведена процедура розчищення мармурової реліквії, яка тривала близько двох годин, після чого протягом практично трьох місяців проходив процес відновлення поверхні і імен.

Приголомшливий результат, таємниця двох імен та ще сто благодійників

Проведення реставраційних робіт завершилося приголомшливим результатом.  На дошці можна легко прочитати практично кожне ім’я благодійника, причому, і на російській, і на ідиш.  Відновленню не піддалися тільки два прізвища.

За словами Анатолія Ізотова, були зроблені спроби знайти хоча б частини фрагментів.  Для цього фахівці навіть дійшли до перестінку, де всі частини й дрібні деталі були зібрані.  Але процес розпізнання вдався лише щодо двох букв.

Крім цього, реставратор говорить, що інші стіни цього приміщення зберігають прізвища інших благодійників.

Фахівець відзначає, що там знаходиться близько ста імен.  Але для того, щоб провести роботи по відкриттю, розчищенню та реставрації потрібна воля наших чиновників.

Люди з величезною душею

На відреставрованій дошці можна побачити багато відомих імен.  Так, на мармуровій реліквії відображене ім’я Юлія Бардаха, який був Почесним громадянином Одеси, вченим-гебраїстом, літератором, перекладачем таких мов, як давньоєврейська і арамейська, педагогом і цензором єврейських видань.  Ім’я Вольфа Висоцького, великого філантропа і активіста руху палестинофілів, якому належала Одеська чаєрозважувальна фабрика, також входило в число благодійників лікарні.  На мармуровій дошці можна також побачити імена Леона Рабиновича, Почесного громадянина Одеси, який мав у власності прибуткові будинки;  купця Мойсея Менделевича, який був власником Пасажу;  купця Лазаря Тульчинського;  банкіра Леона Ефруссі і багатьох інших.

Трохи історичних фактів

Заснування Єврейської лікарні відноситься до 1800-того року, яке було реалізовано за допомогою благодійних коштів одеської громади євреїв.  Все почалося з того, що в житловому приміщенні розмістили 6 ліжок.  До 1803-тього року їх налічувалося вже двадцять, а до 1865-того і зовсім вісімдесят.  В цей же час, на території, де зараз знаходиться лікарня, пройшло спорудження хірургічного корпусу на 120 місць, операційний блок якого був прекрасно спланований і в ньому розміщувалися 5 операційних, які використовуються до сьогоднішнього дня.

Важливо відзначити, що благодійники-засновники пожертвували свої кошти не тільки для початкового будівництва.  Вони і потім продовжували надавати матеріальну підтримку установі.

У лікарні надавалася медична допомога не тільки представникам громади євреїв, а й одеситам всіх національностей, а коли в наявності були вільні місця, – то лікування отримували і іногородні пацієнти.  За проходження лікування платили тільки іногородні.  Сума стягувалася один раз, коли людина поступала до лікарні, а сума становила 3,5 рубля.  З представників громади євреїв плата не стягувалася.  Пацієнтам лікарні надавалося повне утримання із забезпеченням харчуванням, ліками, лікарняним одягом і білизною.

Єврейська лікарня дійсно є цінним історичним об’єктом нашого міста, вона згадується у всіх книгах і фільмах про Одесу, а історія її виникнення займає окреме місце в розвитку Південної Пальміри.

Тому знахідка такого цінного артефакту є справжнім подарунком для Одеси, щоб сучасні покоління одеситів знали особистостей, які зробили дуже багато для процвітання і поліпшення улюбленого міста.

Фото: https://uc.od.ua/news/urbanism/1229051.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.