Середа, 17 Липня, 2024

Про одеську Бродську синагогу

Перетин таких одеських вулиць, як Пушкінська та Жуковського, є місцем розташування старої, напівзруйнованої будівлі, яка має сірий фасад і чималу популярність, завдяки творам Бабеля, який був справжнім майстром в умінні описувати ту саму Стару Одесу, за якою більшість одеситів так сумують і ностальгують.

Йдеться про одеську Бродську синагогу, яка колись була головною в місті, і саме їй, а також її дивовижній історії ми хочемо присвятити наш матеріал на odessa-future, з посиланням на zaodessu.

Не всі знають історію цієї споруди, а дарма, адже вона дуже цікава.

На початку дев’ятнадцятого сторіччя у нашому місті почалося існування Бродської громади, яка була заснована єврейськими переселенцями Бродів.

З чого все почалося

Точну дату, коли заснували Бродську синагогу в архівній документації, знайти неможливо.

За тими офіційними відомостями, яким вдалося дійти до наших днів, її існування почалося в 1820-му і вона була “Молитовим будинком номер один”, а її місцем розташування була вулиця Італійська.

У 1863-му Будівельним комітетом було розпочато розгляд питання щодо того, щоб збудувати власну будівлю синагоги, внаслідок чого було надано дозвіл на процес зведення.

З того моменту, як Молитовним будинком номер один було здійснено переїзд, розпочала своє існування згадана нами синагога.

Набуття впливовості

Синагозі вдалося перетворитися на одну з найвідоміших одеських релігійних установ.1902-го до міської влади висунули вимоги щодо того, щоб надати рабину право на твір метрикації євреїв, адже до цього таким правом була наділена лише Головна синагога.

Передача споруди

1925-го Одеський губвиконком із представниками Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету видали постанову про закриття згаданої релігійної установи.

Саму споруду надали у розпорядження єврейського робітничого клубу, а через чотири роки – фабрики з виробництва взуття.

Повоєнні роки

1942-го, коли в Одесі була фашистська окупація, Бродську синагогу виділили для архіву. А коли місто було звільнено, там остаточно розмістилася установа у вигляді Одеського обласного архіву.

Протягом 1944-1964-х у будівлі проводилася реконструкція, внаслідок чого на місці колишньої будови відбулося зведення будинку на два поверхи, до якого було додано п’ятиповерхову внутрішню конструкцію у вигляді архівосховища.

Наші дні

Всупереч проведенню величезної кількості перебудов, у радянський період і тому, що були втрачені деталі, притаманні внутрішньому інтер’єру, споруда є цінною і входить до місцевих архітектурних пам’яток.

Власником синагоги громада євреїв знову стала відносно нещодавно, – 2016-го. Але архітектурна пам’ятка, як і раніше, залишається в критичному стані. Нам лише залишається сподіватися, що це тимчасово, і одна з перлин одеської архітектури знову набуде свого розкішного вигляду, завдяки проведенню сучамноі реконструкціі та застосуванню новітніх матеріалів, які ще більше підкреслять красу та велич цього одеського будинку..

Фото: zaodessu

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.