Середа, 29 Травня, 2024

Нове життя скверу Томаса

Одеса — дуже гарне місто. Нарівні з її еклектичною красою ми, щоправда, часто бачимо недоглянуті території, які стають не тільки некрасивими, але іноді навіть небезпечними місцями для прогулянок через свою репутацію і занедбаність, пише odessa-future.com.ua.

Одним з таких об’єктів садово-паркового мистецтва є нині безіменний парк, який раніше називався на честь комуністичного діяча Михайла Томаса. Тепер же планується подарувати скверу нову назву і нове життя, і він стане символом співдружності Одеси з італійським містом Генуєю.

Стара назва і нинішній вигляд

Михайло Томас народився у Перлині Чорного моря у 1883 році та став знаменитий під час страшних подій революції 1905-07 років. Він опосередковано пов’язаний з подіями на броненосці «Потьомкін» (підтримував зв’язок з протестувальниками, чиє повстання призвело до розправи над своєю адміністрацією та захопленню військового об’єкта).

У житті пана Томаса була й участь у революції 1918 року, і був він на боці тих, хто ратував за радянську владу і проти українства. У тому числі протидіяв повстанням заможних селян, які втрачали свої ресурси і навіть життя під час розкуркулення — тоді це вважалося за боротьбу з бандитизмом, бо людина, яка мала багатства, вважався брехуном і маніпулятором, і дохід її охрещувався гарантовано нечесним.

Загалом, не дивно, що ім’ям такого активного діяча комунізму назвали цілий сквер — це було широко застосовуваною практикою, і до сих пір багато вулиць в одеській області та в цілому в Україні ще носять свої старі назви на честь активістів, які ідеально вписувалися у радянську картину світу (наприклад, у селі Василівка досі головна вулиця називається Леніна, таблички ніхто не замінював, хоча такого вже бути не повинно).

По центру скверу раніше стояла колона з ликом комуністичного діяча, але його позбулися у 2016 році у рамках проекту по декомунізації країни.

У цілому нинішній вигляд скверу є жалюгідним: це недоглянута, негарна територія з запустілими клумбами, поцяткованими тріщинами доріжками, розламаним асфальтом, через поверхню якого пробиваються трава і бур’яни, і там немає елементарних зручностей типу місць для сидіння, сміттєвих урн і нормального освітлення. Про громадську вбиральню можна навіть не думати — її там теж немає. Більш того, скверик став частим місцем для гулянь людей, які випивають, і на його території траплялися страшні, протиправні випадки.

Плани по оновленню та облагородження

Нині безіменний сквер хочуть назвати Генуезьким — він стане (точніше, має стати) прекрасним доповненням до колекції одеських об’єктів паркового мистецтва, які є даниною поваги до інших культур і символами плідної спільної роботи з іншими країнами: як сквер Регенсбург, Грецький і Стамбульський парки. Таким чином тепер, за ідеєю, з’явиться і символ співдружності з Італією.

План з облагороджування був складений ще у 2018 році. Логічно, раз парк буде присвячений італійській культурі, там з’являться скульптури відповідного стилю, а також фонтан. Також, судячи з ескізу, планується озеленення території з висадкою кипарисів і установкою квіткових ваз.

Фото: Думська, odessitua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.