Субота, 25 Травня, 2024

Настінні картини: молодий вид живопису в Одесі

Нещодавно слово «мурал» було чимось загадковим, незрозумілим. Звичайно, люди, знайомі з тонкощами української мови, можуть зіставити цю лексичну одиницю зі словом «мури». Але українське слово, хоча має спільний корінь зі словом «мурал», носить негативне значення. Далі на odessa-future.

Що таке мурал

Слово, яке представлено на початку, носить цілком нешкідливий сенс. Утворене від латинського murus (стіна), воно означає – “художній розпис стіни”.

Культура такого розпису набуває все більшої популярності в нашому місті. Майстри муралів малюють на стінах людей, тварин, природні явища, фрагменти життя міста та його друзів, рятуючи часом недбайливих комунальників, які не можуть привести стіни до ладу.

Хоча культура мурала зовсім молода, вже зараз складно сказати, скільки її проявів зафіксовано на стінах одеських будинків. Однак є зразки, які звертають на себе особливу увагу своєю неординарністю, красою, оригінальністю.

Одеські мотиви на Канатній

Найбільш, мабуть, яскравим муралом можна назвати свого роду полотно, що зайняло половину кварталу по вулиці Канатній. Це прояв настінного живопису цілком можна порівняти з діорамою одеського життя, яку писали кілька тижнів учасники студії “PЕACH”. 

На стіні зображення на будь-який, можна сказати, смак: одеські голуби, маяк з яхтою. А ось для фото на пам’ять позують два матроса, біля яких прилаштувався Остап Бендер, що замишляє чергову аферу. Тут можна зустріти і персонажа письменника Шолом-Алейхема.

Ідея фрески з’явилася, коли художник, один з реалізаторів проекту, гуляв по вулиці Канатній, де колись жив єврейський письменник. У нього відразу виникла ідея нагадати жителям і гостям міста його історію, традицію, культуру.

Віра Холодна і Остап Бендер

Вражає, людей, до проходять і проїжджають по вулиці Малій Арнаутській, стіна із зображенням зірки німого кіно Віри Холодної. Портрет актриси був присвячений 100-річчю Одеської кіностудії. Цікавий вибір місця. Художники відобразили Віру Холодну на тому будинку, де до неї була дивна реклама, яка скомпрометувала образ герцога Рішельє.

Поява мурала на честь Віри Холодної можна визнати свого роду пам’ятником великій актрисі, оскільки справжній її пам’ятник на Першому Християнському кладовищі було розорено під час гонінь на церкву.

До речі, трохи піднявшись до Малій Арнаутській вулиці в бік від моря, ми бачимо ще один художній розпис – сюжет безсмертного роману «Дванадцять стільців». Правда, сюжет відбито на трансформаторну будку, яких в Одесі величезна кількість. Однак безсмертних персонажів «прописали» саме тут. Пам’ятаєте: «Всю контрабанду роблять в Одесі, на Малій Арнаутській вулиці». Зауважимо, що мурал, про який йдеться, знаходиться всього в декількох кварталах від будинку, де провів дитинство Ілля Ільф, один з творців Остапа Бендера і І.М. Вороб’янінова.

Подарунок Одесі від французького художника

На завершення невеликого екскурсу у красуі оригінальність розпису стін одеських артефактів хочеться відзначити, що в цей різновид живопису зробив свій внесок французький художник Жюльєн Маллан, що розписав днями стіну школи № 55. На муралі зображено дівчинку, яка малює сонце у блакитному небі, поруч сидить хлопчик, можливо, брат або однокласник.

Відзначимо, що малюнки художника-мураліста прикрашають багато міст Європи, в тому числі столиці. А тепер взірець його творчості є і в сонячній Одесі.

Тільки певні приклади мурального живопису говорять про те, що місто перетворюється на краще Цей різновид живопису настільки міцно входить в наш побут, що вже є підстава вивчати його з різних точок зору і, чом би й ні, вводити спеціальні курси в навчальних закладах художньо-естетичного профілю.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.