Середа, 29 Травня, 2024

Як Дерибасівська стала пішохідною вулицею

Хто не знає Дерибасівську? Мабуть, знають навіть ті, хто жодного разу не був в Одесі, чи ті, хто мешкає в іншій країні. Вулиця Дерибасівська вважається своєрідною “візитною карткою” Одеси, показуючи всю красу та вінтажну старовину цього морського міста. Зараз це туристичне місце, яке із задоволенням відвідують туристи та самі одесити. Вулиця знаходиться у центрі старого міста – паралельно Грецькій та Ланжеронівській, між Преображенською Леха Качинського вулицями. Її легко відрізнити від інших, вона виділяється за рахунок великої кількості людей, які ходять дорогою, адже вулиця пішохідна. Але такою вона була не завжди. Далі на odessa-future.

Вулиця зі своєю історією

Мало хто знає, якою була Дерибасівська раніше. Можливо, хтось думає, що вона завжди була пішохідною і настільки відомою, що про неї говорять усі. Але це не так, навіть назву “Дерибасівська” вулиця отримала не відразу.

Першою назвою вулиці була Гімназька або Гімназійна, названа в Комерційній гімназії у 1804 році. У 1811 році вулиця отримує назву Дерибасівська, причому, варіанти написання була різними, десь зустрічалося де-Рибасівська. У 1814 році назву підкоригували та залишили Рибасівську. З роками вулиця неодноразово змінювалася, як і назви: Лассаля, Чкалова. У результаті, після 1941 року було затверджено назву, що збереглася донині – Дерибасівська.

На той час вулиця була не настільки престижною, порівняно з Приморським бульваром або вулицею Рішельєвською. Тут були недорогі кав’ярні, мало магазинів, але краса будівель дивувала вже тоді. До того ж Дерибасівська була прохідною транспортною вулицею. Тут проходив перший маршрут тролейбуса: Вокзал – площа Льва Толстого, повідомляє Сайт “Моя Одесса”. Так, вулицею проходило близько 5 тролейбусів до 1894 року, поки весь транспортний рух не було перекрито і вулиця не стала пішохідною.

Також на вулиці розташовувався міст – він був третім, збудованим в Одесі. Міст розділяв Ланжеронівську та Грецьку вулиці. Пізніше, міст прибрали, сьогодні від нього і сліду не залишилося. Але в одному з житлових дворів, на Дерибасівській, 16, можна звернути увагу на зниження рельєфу, що доведе наявність моста в минулому.

Дерибасівська сьогодні

З роками, зовнішній вигляд та наповнення вулиці, як і її статус, значно змінилися. Якщо прибув до Одеси і не відвідав цю локацію, вважай, даремно приїхав.

Вулицю покриває бруківка, якою відвідувачі міста ходять не поспішаючи. Уздовж вулиці розміщуються безліч закладів: ресторани, кафе та кав’ярні, кондитерські. Великий вибір магазинів: від одягу до солодощів. Торговий центр “Європа”, який запам’ятався одеситам лише через розташування, адже сам собою – він нічим не унікальний.

Дерибасівська славиться “Пасажем”. Це те місце, куди всі обов’язково заходять, відвідуючи вулицю та роблять фотографії на згадку. Раніше тут був готель “Пасаж”.

На території вулиці знаходиться міський садок, у народі, просто міський сад. Раніше сад був приватною власністю Хосе Дерибаса (брата Йосипа Дерибаса, на честь якого названа вулиця), в 1803 році. Проте, через три роки Дерибас віддає садок під власність міста, через неспроможність сплачувати податки. Цей парк вважається найстарішим у місті: зараз його прикрашає великий фонтан, який починає працювати з настанням тепла, величезна альтанка, прогулянкові ряди з лавками, озеленена, доглянута територія та кілька закладів.

Тут можна знайти ряд пам’ятників, наприклад, скульптуру Лев і Левиця, що з’явилася ще в 19 столітті або пам’ятник 12 стільця, за мотивами твору Ільфа та Петрова.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.