Середа, 29 Травня, 2024

На місці одеського могильника почалося будівництво без офіційних дозволів

У районі 6 кілометра Овідіопольської дороги знаходиться забутий могильник. На його території поховано невизначену кількість жертв комуністичних переслідувань. Частину останків перезахоронили, однак, ще більше жертв НКВС залишилося на своєму колишньому місці, пише odessa-future.com.ua.

Територія довгі роки ігнорувалася. Хіба що, туди зрідка приходять на богослужіння. В цілому, це пустка з непомітними хрестами, які і не побачити за недоглянутою рослинністю.

Нині на цій території знаходяться асфальтоукладальники, вантажні машини та біотуалети. І про це не попереджали спеціальну робочу групу з питань увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій.

Насправді, до кінця і незрозуміло, для чого ця техніка там потрібна: чи то для розкопок, то чи для будівництва. Проте, ситуація така…

Які плани на територію

Робоча група 22 липня на засіданні заявила про те, що державний бюджет не постраждає ні на одну гривню для реалізації цього проекту (ось тільки якого, це хороше запитання, тому що самі учасники цього дійства толком не можуть пояснити). Ніби як планується саме розкопка території з метою знайти останки і відновити забуту частину історії. Притому, для цього повинні залучатися в першу чергу волонтери, а всі фінансові витрати будуть компенсуватися тим, що можуть пожертвувати небайдужі одесити і одеситки.

Робоча група поки що не вирішила консолідовано, що саме буде проводитися: повноцінні розкопки або поки що тільки шурфування ділянки для оцінки кількості останків. Знову ж таки, займатися цим будуть, по ідеї, учасники історичних клубів і громадських організацій, як запорізький «Пошук Дніпро» і криворізька «Пам’ять нащадків». Все ж всі ці процеси не можуть проводитися без спостереження професійних груп археологів та істориків, тож робоча група планує залучення офіційних організацій для того, щоб вони взяли на себе відповідальність за цю роботу і також задокументували процес і знахідки.

Нестиковки та незрозумілості 

По-перше, головуюча регіональної комісії з реабілітації при Одеській обласній державній адміністрації Лідія Ковальчук відразу зазначила, що ніякі роботи подібного роду проводити не можна, якщо на руках у робочої групи немає дозвільної документації. В цілому, повинна бути спеціальна підготовка, якої у цьому випадку немає.

Також головуюча нагадала про те, як минулий подібний процес вилився в безглуздий проект, коли величезну кількість останків буквально розіпхали по найдешевшим трунам, перепоховали і поставили одну табличку. До цього останки ще й кілька років тримали просто в контейнері.

По-друге, у робочої групи таки немає ніякої дозвільної документації. Незважаючи на це, будівельні роботи вже почалися: на території з’явився паркан і почалося укладання асфальту.

Та й з якоїсь загадкової причини на території з’явилася будка «Муніципальна варта», але навіщо в проекті така присутність комунальної служби — робоча група відповісти не може.

Хто відповідальний, який обсяг робіт повинен бути, яка методологія досліджень і що взагалі відбувається — ніхто з учасників цього процесу не знає.

Всі ці незрозумілості привернули увагу істориків, тому 30 липня о 18.00 члени одеської робочої групи з питань увічнення пам’яті жертв політичних репресій прибудуть на місце подій.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.