Середа, 12 Червня, 2024

Будинок, де мешкав засновник Одеської консерваторії

У травні 2020 року черговий архітектурно-будівельний скандал вибухнув навколо будинку №24 на вулиці Ніжинській. Далі на odessa-future.

Мешканці проти псування будинка

Тоді жителі обурилися проти незаконних робіт, які розгорнулися за ініціативою власників однієї з квартир на четвертому поверсі. Ті стали нарощувати над квартирою мансарду, що цілком могло призвести до погіршення технічного стану всього будинку. При цьому надати дозвільні документи підозрілі сусіди не змогли. Побоювання сусідів підігрівалися тим, що незадовго до цього обвалився будинок на вулиці Торговій – за кілька кварталів від згаданого будинку на Ніжинській.

Під приводом реконструкції даху господарі скандальної квартири почали зводити мансарду, про що говорила велика кількість будівельних матеріалів, які почали заводити у двір. Сусіди прийшли до висновку: все це загрожує збільшенням житлової площі за рахунок горища, що, природно, веде до навантаження на фундамент без попереднього зміцнення останнього.

Занепокоєння мешканців та їхня тривога змусили одеситів звертатися скрізь, де тільки можна. На їхні скарги нарешті відгукнулися співробітники ЖКС «Порто-Франківська», які наказали будівельникам припинити роботи. В іншому випадку вони погрожували закликати на допомогу представників Приморської адміністрації та міських чиновників від архітектури, щоб ті зобов’язали будівельників повернути все назад.

Днями ворота будинку прикрасилися муралом, на якому зображено кіта, що спостерігає досвідченим поглядом за золотими рибками. Твір вуличного мистецтва зродили художники студії M97 Рroject. За словами мешканців двору та перехожих, арт-об’єкт піднімає настрій оточуючим.

Будівля, яку намагаються відстояти мешканці, була прибутковим будинком лікаря-дерматолога Георгія Павловича Яншека. Він був спроектований відомими місцевими архітекторами Самуелем Крімером (його вдома стоять на Молдаванці та на Пересипу) та Костянтином Поповим (його ідеям зобов’язані десятки будинків, зокрема збудовані на вулиці Адмірала Лазарєва), а збудовано близько 120 років тому. У різні роки у цьому будинку мешкали викладачі, інженери, лікарі, чиновники різних відомств.

Тут мешкав видатний організатор музичної освіти

Але найвідомішим мешканцем будинку був музикант Вітольд Малішевський, засновник Одеської консерваторії. Виїхати до південної Одеси, відомої своїм м’яким кліматом, музиканта змусили проблеми зі здоров’ям, до того ж у місті з’явилася вакансія директора музичного училища.

Свою роботу новий директор училища розпочав зі створення у навчальному закладі згуртованого колективу педагогів. Коли у 1913 році постало питання про створення в Одесі вищого навчального закладу музичного профілю, ні у фахівців, ні у керівництва міста не виникало питань щодо кандидата на посаду директора. Ним став Вітольд Малішевський.

Початок життя музичного навчального закладу та його директора припали на лихоліття. Це були важкі роки двох воєн та двох революцій, сповнені небезпек. Усе це вплинуло як на відносини у суспільстві, так і між педагогами. Все це доводилося долати директору.

У 1921 році, коли, здавалося б, життя почало налагоджуватись, принаймні, в Одесі, маестро вирішує залишити Росію та їде до Польщі, де працює на керівних посадах у музичних навчальних закладах, чому дуже допоміг досвід роботи в Одесі.

Пропрацювавши майже 20 років на батьківщині предків, Вітольд Йосипович Малишевський помер у 1939 році, незадовго до нападу на його країну фашистської Німеччини.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.