Середа, 29 Травня, 2024

Про маленькі загадки старої Одеси чи таємниця одеських фунікулерів

Одеська історія має чимало таємниць та загадок, розгадати які буває важко, навіть сьогодні.

Наприклад, не всі знають, що в Одесі протягом кількох десятиліть паралельно працювали два фунікулери.

Перший, який часто можна побачити на старих одеських фотографіях, до 1960-х забезпечував підйом та спуск пасажирам поряд із Потьомкінськими сходами. А ось про те, де був другий фунікулер, ми й збираємося вам розповісти в нашому матеріалі odessa-future.com.ua, з посиланням на uc.od.ua. Але перш ніж перейти до нашої розповіді, зазначимо, що цілком імовірно те, що зовсім поряд із другим знаходився й третій фунікулер. І саме факт його існування все ще є однією із одеських історичних загадок.

Найвідоміший фунікулер

Кожен, хто захоплюється вивченням історії нашого міста, знає, що фунікулерна лінія до 1968-го йшла паралельно Потьомкінським сходам.

За допомогою двох вагончиків, які спочатку відрізнялися витонченістю, а згодом – дедалі більшою зношеністю, люди справно їздили вгору-вниз, а потім на зміну вагончикам прийшов ескалатор.

Одеський фунікулер входив до класичних – одноколійна лінія служила “дорогою” для двох вагончиків, а канати і противагова система приводили їх у рух.

“Монастирський” фунікулер

Не всі знають, що в Одесі був ще один фунікулер, який називали “монастирським”. Його побудували ще до 1917-го, і йому вдалося пережити період кількох воєн (двох світових та однієї громадянської), а також хрущовську відлигу.

Спочатку призначення даного фунікулера полягало в тому, щоб ченці, які служили в Успенському чоловічому монастирі, мали можливість спускатися до моря, адже пляж був місцезнаходженням спеціально обладнаного будиночка-купальні.

Оскільки пасажирська функція цього фунікулера була відсутня, він був наділений набагато більш простим пристроєм.

Попри те, що держава практично не надавала підтримки православній церкві, фунікулер успішно працював, забезпечуючи священиків, церковних ієрархів, ченців та семінаристів можливістю спускатися на пляжну територію.

Навіть у наш час це місце знають, як “поповський пляж”.

Зникнення фунікулера

Закінченням роботи фунікулера став рубіж 1960-1970-х. Багато одеситів пам’ятають, як у 60-ті фунікулер ще працював, а 1970-ті вже були без нього.

Прийнято вважати, що зникнення фунікулера було обумовлено зсувами та берегоукріплювальними спорудами – у результаті було побудовано кілька споруд, представлених бетонними пірсами, які захищали маленьку штучну гавань.

Але навіть після будівництва бетонних бунів та ліквідації фунікулера, у воді все ще стояла споруда, яка мала вигляд старовинної купальні. У 1980-ті на її тлі одесити робили сімейні фотознімки.

Третій фунікулер

За неофіційними джерелами, в повоєнний час у нашому місті був ще й третій фунікулер. Імовірно, він також був на Дачі Ковалевського, недалеко від другого фунікулера.

Однак, наскільки правдивою є ця інформація, достеменно невідомо й досі.

Фото: uc.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.