Понеділок, 27 Травня, 2024

Яка була перша пошта в Одесі та які були на неї витрати

Із чим у вас асоціюється поштове відділення? Напевно, з довгими чергами та спробами отримати або забрати посилку. Але ніяк не з тим, щоб відправити листа, попередньо наклеївши на нього марку і чекати, якнайшвидше, листа у відповідь.

У наші дні пошта працює щодня, їх багато в місті: дві основні – Укрпошта та Нова пошта суперничають між собою, хоч і перша починає поступатися другій. До речі, пошта, у її прямому розумінні та призначенні, вже не користується таким попитом, як раніше: зараз можна зробити інтернет замовлення та отримати його прямо біля будинку, а листа відправити через Telegram.

Адже колись пошта була чимось дуже новим і важкодоступним, адже працювала двічі на тиждень, ще й треба було встигнути в потрібний час. В Одесі пошта з’явилася набагато пізніше, ніж в інших великих містах Російської імперії, але все по порядку. Більше на odessa-future.com.ua.

Перша пошта у місті

Практично одразу, з появою міста, тоді ще він називався Хаджибеєм, виникла й перша пошта. Це було приблизно в 1794 році, коли будівель було зовсім мало, але пошта постійно отримувала фінансування, причому чимало.

Проте, свою першу і постійну будівлю, поштову станцію та контору здобула не відразу: у 1823 році відкрилася будівля на розі Поштової та Катерининської.

Вулицю Поштову, у 1902 році, перейменували на Жуковського, якою вона залишається до цього дня, незважаючи на те, що Жуковський відвідав Одесу лише на п’ять днів.

Як працювала пошта

І хоча пошта вже мала свою постійну будівлю, працювала вона лише двічі на тиждень, як і з першого дня відкриття. А ось прийом і зовсім проходив лише у певний час, перед тим, як вирушали карети.

Надіслати листа або посилку, коштувало чималих витрат: за лист, вагою 12,8 г чи посилку 410 г, треба було заплатити від 30 копійок (по Бессарабії) до 1 рубля (по Петербургу).

Зміст пошти входила до обов’язків одеського градоначальника, причому, “нагляд за поштою” здійснюється так само, як і за кріпаками або військовими командами. У 1802 році одеська пошта отримала такі виплати: 2116 рублів на утримання поштової станції, 242 рублі на найм двору для поштової станції і 427 рублів на платню проводжатим, що було чималенькою сумою, для фінансування.

1803 року з’явився перший штемпель одеської пошти. Місто тоді стрімко розвивалося і одесити все більше потребували послуг пошти, що призвело до того, що в 1816 відкрили прикордонну контору. У 1820 році вона вже була пов’язана з дорогами Миколаєва, Балти, Тирасполя та Овідіополем.

До речі, Овідіополь – був одним із найрозвиненіших, у поштовій сфері. Пошта там відкрилася ще 1781 року, а посилки та кореспонденцію відпавляли на Бендери, Бухарести та Яси – як розповідає Сайт “УСИ online”. Поштомат тут складався з 15 осіб, серед яких, було 12 листоношей, два писаря і один поштмейстер.

Як доставляли пошту

На 1875 рік в Одесі можна було нарахувати 15 поштових скриньок, що було досить малою кількістю. Але все ж таки, це краще ніж нічого, як у ситуації з Миколаєвом, на той час.

В Одесі, кореспонденцію забирали кілька разів на день, останній раз був не пізніше семи годин вечора.

Щойно в Одесі з’явилася пошта, її перевезення здійснювали лише кінним транспортом, а пізніше додався і залізничний. Пізніше почали використовувати лінії пароплавних товариств “Добровільний флот” та “РАПіТА”.

У 1911 році прийшла заміла кінному транспорту: в Одесі закупили 15 автомобілів, спеціально для поштової контори. Таке задоволення, у вигляді закупівлі авто, спорудженні гаражів, найму співробітників коштувало 100 тисяч рублів.

Одеська поштамота: нинішня будівля

У 1898 році було відкрито нинішню будівлю поштамту, що на вулиці Садова. Будівництво було досить довгим, саму ділянку було визначено ще 1891 року. Сама ділянка та проект “поштово-телеграфно-телефонної установи” коштувала 140 тисяч рублів. Крім цього, було збудовано будинок для працівників пошти, а також, цього разу, особливу увагу приділили інтер’єру будівлі: гарний скляний ліхтар прикрашав операційну залу та зберігся донині.

Поштові операції проводилися тепер щодня, починаючи з восьмої ранку, а поштові скриньки очищали 4 рази на день. Кореспонденція відправлялася поштовими поїздами, а також швидкими та кур’єрськими.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.