Субота, 25 Травня, 2024

Естетика забутого: замок-садиба Курісів

В одеському регіоні є безліч цікавих місць, які можна помилково прийняти за іноземні пам’ятники архітектури та культури. Вони дивують своїми стилем і величчю, принаджуючи як жителів регіону, так і людей з інших міст України. Далі на odessa-future.

В умовах пандемії, коли туристичні виїзди ускладнені різноманітними незручностями, рутина тисне ще більше, отож було б непогано її розбавити. Швидка поїздка до цікавого місця — саме те, що потрібно. І такою цікавою локацією цілком може стати замок-садиба Курісів.

Як все це було

Спочатку господарем цієї землі був військовий Іван Куріс, доблесть і моторність якого прославила його під час російсько-турецької війни. Пан Куріс був людиною вкрай активною та діяльною, і таким чином він успішно просунувся по кар’єрних сходах, врешті-решт ставши губернатором Волинської губернії. Численні заслуги мали на увазі також значне фінансування видатної особистості пана Куріса, і таким чином йому вистачило фінансів на розбудову розкішної садиби.

Тоді на цих землях вже існувала християнська церква і як притулок для віруючих, і як символ перемоги у війні. Саме на честь цієї релігійної споруди Іван Онуфрійович Куріс назвав свій будинок «Покровським», але нині ця назва звучить набагато рідше.

Будова зводилася близько десяти років, але у майбутньому розширювалася і перебудовувалася. Тобто, спочатку це був саме будинок — красивий і багатий вже за тодішніми мірками. Після смерті діяча, природно, його володіння перейшли до його родичів — і вже його онук, Іван Іраклійович, привніс все те, завдяки чому красивий будинок став розкішним замком.

З приходом соціалізму замок значно постраждав. Як і багато інших значних об’єктів і пам’ятників архітектури і культури, він піддався грабежу; злодії не посоромилися осквернити й усипальницю цієї родини: останки зі склепу прибрали та викинули у вільне поле. На якийсь період колись прекрасна садиба перетворилася на школу, а потім запустіла.

Розбитий пам’ятник архітектури планували врятувати, але завадила стихія: одної ночі вдарила блискавка, будівля спалахнула, і надовго від неї залишився тільки шорсткий скелет як бліда тінь колишньої краси. Але навіть після цього замок залишався цікавим для туристів, і його часто відвідували.

Замок-Фенікс

На жаль, дуже багато пам’ятників архітектури так і залишаються у занепаді на довгі роки, не дивлячись на весь свій потенціал і можливість оживити завдяки ним цілі поселення. Забуття спіткало садибу Людини-вовка, також у руїнах стоять Олександрівські казарми у Білгород-Дністровському… А замку Курісів пощастило.

У 2015 році почалася реконструкція пам’ятки архітектури, і до 2020 року вже було видно значні поліпшення: з території прибрали купи сміття, також реставратори вдихнули нове життя у герби замку, деякі поламані частини розчищають і замінюють новим камінням, що витісується прямо на території. Звичайно, ще залишається багато роботи, але також багато вже зроблено. А ще на території є вольєри з тваринами, що показав у своєму репортажі «Культурометр».

Архітектурний стиль

У першу чергу будівля дивує своїми формами. Їй притаманний нео-мавританський стиль, що являє собою, по суті, суміш іспанської архітектури з естетикою ісламського зодчества, приправленого неприступною красою готики.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.