Субота, 25 Травня, 2024

Забута перлина одеської архітектури: будинок Мангубі

Одеська архітектура вражає своєю різноманітністю та неймовірною багатогранністю. Це є справжньою особливістю та візитівкою Одеси, й одеських вулиць, зокрема. Адже, напевно, лише в нашому місті традиційні одеські дворики гармонійно поєднуються з розкішними садибами та палацами, а сучасні новобудови можуть чудово “ужитися” зі старим житловим фондом. Більше на odessa-future.

Враховуючи все це різноманіття, не дивно, що про деякі шедеври одеської архітектури сьогодні трохи забули, і Будинок Мангубі якраз відноситься до таких будівель. Тому в нашому матеріалі, з посиланням на odessa1, ми розповімо про цю дивовижну споруду, її історію, а також про долю, яка спіткала її вже в наш час.

Старовинна будівля

Ця будівля прикрашає найголовнішу одеську вулицю – Дерибасівську. Одесити пам’ятають і знають дану споруду як відомий будинок Мангубі.

Він був побудований ще в середині дев’ятнадцятого сторіччя відповідно до проекту, розробкою якого займався знаменитий одеський архітектор Георгій Торрічеллі. Його ескізи стали “прообразом” міських споруд, представлених: міською радою, Будинком вчених, Сабанєївим мостом, а також цілою серією будинків, що прикрашають центральні вулиці Одеси.

Реставраційний процес

В 1842-му одеський Будинок Мангубі був реконструйований Францем Боффо (творцем Воронцовського палацу, Потьомкінських сходів тощо), а в 1875-му – Феліксом Гонсіоровським (архітектором Шахського палацу, Археологічного музею тощо).

Порівняно нещодавно споруду реконструювали втретє. Внаслідок цього зовнішньо будівля стала доволі подібною до того, як вона виглядала з самого початку.

Обурення одеситів

Проте, говорячи про призначення цього історичного об’єкта, слід зазначити, що третя реставрація передбачала перетворення цього історичного об’єкта на готель. З таким рішенням були не згодні одеські історики, архітектори і громадські діячі.

Адже будинок перейшов у власність американця Скотті Сіготт, якому було надано право на проведення реставрації.

Натомість, чоловік зайнявся кардинальною перебудовою, внаслідок якої будівля обзавелася додатковими поверхами, вежею та ліфтами.

Цінний об’єкт, що охороняється

Варто зазначити, що згадана будівля з 1985-го є містобудівною та архітектурною пам’яткою. В 2007-му будинок внесли до Держреєстру українських архітектурних пам’яток.

Пояснення мерії

На обурення одеситів щодо незаконності дій нового власника, в міськраді відповідали, що ще в 2013-му узгоджене в Мінкульті історико-містобудівне обґрунтування стало підставою для виконання реставраційно-відновлювального проекту згаданої архітектурної пам’ятки. Цей проект також передбачав модернізацію старовинної будівлі та переобладнання її в готель.

Але, коли розбудова була завершена, місцевими профільними службами було виявлено низку порушень, а забудовника, за проведення самовільного будівництва, було оштрафовано на суму в три мільйони гривень.

Фото: dumskaya.net

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.