Середа, 29 Травня, 2024

Таємниця назви одеського Ватманського провулка

Звичний термін “вагоновожатий” у дореволюційний період було замінено іншим, іноземним та незнайомим – “ватман”. 

Саме з цим словом і пов’язане найменування провулку, що розташований неподалік від міського трамвайного депо, – Ватманського.

У нашому матеріалі на odessa-future, з посиланням на 048.ua, ми розкриємо вам таємницю назви цього одеського провулка.

До того, як тут пустили трамвай, тут протягом довгих тридцяти років відбувався розвиток історії одеського транспорту.

Корисна пропозиція

До 80-х років дев’ятнадцятого століття міська територія була значно розширена, а кількість городян становила практично чверть мільйона.

Однак транспорту доводилося продовжувати переміщатися за допомогою доріжок та лінійок, які не дозволяли перевозити таку велику кількість людей. Тому з легкої руки підприємливих бельгійських дільців було висунуто пропозицію побудувати кінно-залізну дорогу. В Одеській думі погодилися. 

 “Брудний” транспорт 

У результаті, наше місто було оснащене конкою, чию мережу весь час розширювали. На окремих лініях замість кінської тяги стали вводити використання “паровичків”, які були представлені невеликими паровозиками, які оснащувала невелика широка труба зверху. Довгі шлейфи, які залишав чорний і густий дим обволікав не тільки паровозики, а й пасажирів з перехожими, які буквально повністю були в сажі. 

Місцевий мільйонер

На той час міський транспорт очолювався Ернестом Камб’є.

У місцевих газетах писали, що за допомогою чарівної конки Камб’є фактично став мільйонером. 

Жорсткі трудові умови

Кучерам та кондукторам, які працювали на конці, доводилося дуже багато працювати, а зарплата їх була мізерною. Все це було по-справжньому рабською працею. 

Кожен протест співробітників конки проти нелюдських умов праці придушувався за допомогою застосування жорстоких заходів. Коли 15-го липня 1903-го проводили черговий страйк, страйкарями було прийнято рішення лягти прямо на рейках, що призвело до зупинки руху “паровика”. 

Виникнення трамваю і таємниця назви одеського провулка

Тільки в 1910-му наше місто було оснащене трамваєм. 

З його виникненням коні були замінені електромоторами, кучері водіями, а кондуктори – ватманами. 

Цікавим є той факт, що аналогічний термін використовували й бельгійці. Напевно, якраз від представників бельгійського населення (що займалися будівництвом трамвая), одеському населенню вдалося перейняти цей термін. 

Однак інше припущення свідчить, що “пращуром” терміну “ватман” є англійське слово “watchman”, під яким прийнято мати на увазі охоронця або вартового. 

І в цьому, дійсно, щось є, адже трамвайному вожатому дуже потрібно проявляти уважність (так само як і вартовим або охоронцям), до того ж, на той час йому, в основному, доводилося працювати у стоячому стані, без будь-яких сидінь. 

Саме це слово і лягло в основу назви нашого одеського провулка – Ватманського, який розташований поряд з першим трамвайним депо.

Фото: 048.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.