Четвер, 30 Травня, 2024

Зодчі Перлини: що в Одесі спроектував Владислав Домбровський?

Ім’я архітектора Владислава Домбровського навряд чи прозвучить у побутовій бесіді одеситів і одеситок. Більш того, його прізвище не має прямих асоціацій. Якщо того ж пана Бернардацці хоч періодично згадують як головного архітектора Одеси, то хто взагалі такий пан Домбровський? Далі на odessa-future.

Як мінімум, його варто знати як одного з перших архітекторів, який привніс в Одесу стиль модерну, ніж нині так багата Перлина Чорного моря. І зараз ми поглянемо на діяльність цього архітектора і його головні проекти в серці українського півдня.

Про життя Владислава Домбровського

Архітектор народився в литовському місті, нині відомому як Каунас. Раніше це місто називалося Ковно і був частиною Російської імперії. Якщо зайти на ту ж Вікіпедію і поглянути походження архітектора, то на російській версії сайту буде сказано, що він «російський», а на українській — український. Щоправда, в результаті архітектор за національністю був поляком, а працював нарівні як в Москві, так і в Одесі, а народився взагалі, як уже було згадано, в Литві.

Велика частина його проектів дісталася, звичайно, Перлині Чорного моря. У серце півдня України архітектор переїхав у 1890 році, і вже через 6 років став архітектором канцелярії при градоначальнику. З якоїсь причини архітектор часто переїжджав, тож його побут пам’ятає ряд квартир в Одесі: то він жив на Дерибасівській, то в будинку Руссова на Садовій, ще кілька квартир він змінив на одній Маразліївській вулиці.

Робота архітектора поширювалася і на інші міста України: Фастів (Київська область), Миколаїв, також село Краснопіль (Житомирська область).

З-під пера архітектора народилася величезна кількість проектів багатоквартирних будинків. І після переїзду в Москву в 1911 році пан Домбровський так само здебільшого брав на себе саме такі проекти. І все ж, найбільше він відомий за будівництво римсько-католицьких церков в Одесі, Фастові та Миколаєві.

І тепер ми переходимо до його архітектурної спадщини в Одесі…

# 1 — Будівля головного поштамту

У декоративності цієї будівлі нарівні з модерном також пізнаються риси історизму. З огляду на, що в цій будівлі знаходилося вкрай важливе комунікаційне підприємство, головним завданням архітектора було зробити в першу чергу щось багатофункціональне і зручне, а краса була вторинною. Проте, пан Домбровський досяг успіху в усьому.

Нарівні з Владиславом Домбровським над проектом будівлі також працював Володимир Харламов, чий досвід в будівництві таких будинків був далеко не першим.

У підсумку ця будівля стала першим в Російській імперії вузлом зв’язку з усіма можливими способами комунікації. Там була і пошта, і телеграф, і телефон. У комплексі також був обладнаний гардероб, послугами якого одесити і одеситки користувалися безкоштовно, а на вході всіх гостей зустрічав швейцар. До слова, раніше до цього в Одесі не було такої точки, яка займалася б доставкою повідомлень всередині міста. З Одеси в інше місто відправити щось було можна, а ось всередині міста — вже вибачте, розвиненої комунікації немає. І головний поштамт виправив ту проблему.

Будівля сильно постраждала за часів війни 1941-1945 років: його намагалися підірвати німецькі окупанти. Звичайно ж, комунікаційна точка на якийсь час після війни перебралася в інше місце, а будівлю, благо, відреставрували, а не закинули. Щоправда, фасад змінився і перейняв риси класицизму. Сьогодні це одна з найкрасивіших будівель Одеси серед архітектурних пам’яток місцевого значення.

# 2 — Особняк-дача Бродської

У санаторії імені Горького є гарний особняк з фонтаном, теж результат авторства пана Домбровського у спільній роботі з архітектором Троупянським. У його входу можна помітити статуї левів — точно такі ж красуються в самому серці міського саду Одеси. Знаменитий цей особняк, звичайно, завдяки пані Бродській, яка була частиною сім’ї підприємців-цукрозаводчиків.

Страшних і містичних історій навколо цього особняка немає. Його пам’ять просякнута епізодами світських гулянь, аристократичних вечорів, розкішними модними образами fête fleur одеського товариства багатіїв й інтелігентів тощо. Щоправда, пам’ять ця тільки пам’ять і є, а територія нині далеко не така популярна, як була колись.

В цілому, вона у занепадницькому стані ще з 1990-х років. Звичайно, ні про яких садівників і прибиральників і мови не йде, а якщо щось і робиться для підтримки пам’ятки, то тільки по-мінімуму. Гуляти там в темний час доби може бути небезпечно, а в світлий — просто неприємно через недоглянутість саду. Але сама будівля збереглася непогано, і їй ще є, чим похизуватися.

# 3 — Прибутковий будинок Гаєвського

Ще одна значна для Одеси споруда, спроектована Домбровським та реалізована вже згаданим паном Троупянським. Цей будинок є одним з найпомітніших і яскраво виражених прикладів ар-деко і орнаментального модерну в Перлині Чорного моря. Як уже ясно, будинок цей належав знаменитому фармацевту Гаєвському. Фармацевт був і без того досить багатий, але примножував свої статки будівництвом багатоквартирних будинків. Цей будинок був не так вигідний Гаєвському, тож він продав його Діонісію Аврахову, а сам придбав одну з найкрасивіших будівель на Садовій — будинок Руссова.

До слова, внутрішній фасад будинку не менше цікавий, ніж зовнішній. Дому властива строгість форм і стриманість, але все ж в очі впадає декор з природними мотивами.

# 4 — Прибутковий будинок Машевського

На цьому місці раніше була земська управа, але потім вона переїхала, а на локації виріс триповерховий будинок під замовлення Івана Машевського. Власник і сам жив у будинках, якими володів, нарівні з іншими постояльцями. Але взагалі, він займався продажем техніки для обробки землі з 1900 років. Нарівні з цим він займався благодійністю.

За часів СРСР будинок не обійшла націоналізація, і частково декор фасаду змінився. Змінився вид автентичних балконів через неможливість повноцінної реставрації, а також в житті будівлі було кілька пожеж, які значно зашкодили зовнішньому вигляду.

Кілька слів наостанок

Це лише мала частина роботи архітектора Домбровського в Одесі. На жаль, не всі будівлі збереглися. Проте, пам’ять про архітектора буде ще довго жити в образах будинків. Деякі з них потребують реставрації, деякі ж відчувають себе краще.

Як би там не було, а Владислава Домбровського можна вважати батьком модерну в Одесі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.