Середа, 29 Травня, 2024

Школа десятників

Цей пам’ятник архітектурної думки 19 століття з незабутнім зовнішнім виглядом розташовується на вулиці Князівської, 1, пише odessa-future.com.ua.

Катаєв і Корольов

Будівлю спорудили за проектом відомого архітектора Семена Ландесмана в 1902 році в популярному тоді так званому «цегляному стилі». Для обробки і декору використовувалася різнокольорова цегла різних габаритів, що додало споруді яскравість, виразність.

Спочатку в будівлі знаходилися Школа для десятників будівництва, а також курси для кочегарів. Діти з бідних сімей могли отримувати тут спеціальності. Могли підвищити тут свою кваліфікацію і робочі. Десятник – це старший над групою робітників, щось на зразок сучасного бригадира, виконроба. Навчання спочатку було протягом двох років, потім перейшли на трирічне. Крім спеціальних знань, учні отримували і загальну освіту.

Цікаво, що викладачем російської мови і літератури працював Петро Катаєв – батько знаменитих письменників Валентина Катаєва та Євгена Петрова. А самим примітним учнем в Школі десятників став майбутній прославлений конструктор ракетно-космічної техніки, академік Сергій Корольов.

Технічне товариство 

Школа була частиною Одеської філії Російського технічного товариства (РТТ). Організація мала «імператорський» статус, тобто його шефом вважався сам правлячий монарх. В Одесі воно було засноване в 1871 р. для сприяння становленню на півдні Російської імперії нової промисловості, техніки. РТТ організовувало освіту населення, проводило виставки, лекції, видавало свій журнал. У 1897 році в товаристві проводив свої легендарні «бездротові» дослідження один з видатних винахідників в галузі радіозв’язку Олександр Попов. Представники РТТ взяли помітну участь у створенні в Одесі Політехнічного інституту.

Спасибі медикам і пожежним

У 1920 році за розпорядженням губревкому товариство ліквідували, а його відділи розкидали по різних відомствах. Розміщення в будівлі Школи десятників кафедри мікробіології медичного університету і пожежної частини дозволило їй уціліти в вихорах радянського і пострадянського часу. Хоча після перебудов дому його декор зазнав серйозних втрат.

А ось з розташованою по сусідству головною будівлею технічного товариства біда трапилася. В 2016 році вона обрушилася. Так Одеса втратила ще один свій цінний пам’ятник архітектури. Його побудували на початку 1890-х відомі одеські архітектори: Едуард Меснер, Олександр Бернардацці, Микола Толвінський, Аркадій Тодоров.

Інтер’єри обробили ліпниною, червоним деревом. На стінах і стелі були чудові фрески. Також будинок отримав популярність під назвою «Масонський» завдяки наявності на фасаді і в інтер’єрі символіки ордену.

В період СРСР в будівлі РТТ перебували підрозділи Фізико-хімічного інституту. Потім, не дивлячись на звання архітектурного пам’ятника, вона безперешкодно руйнувалася, перебувала в аварійному стані, з 2012 року виявилася зовсім покинутою.

До речі, за іронією долі, саме в стінах цього будинку ще на рубежі 19–20 вв. архітектори били на сполох про руйнування багатьох пам’ятників архітектури. Зокрема, вносили пропозицію про створення Комітету для перевірки фасадів реконструйованих і нових будівель.

Фото: Histodessa

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.