Понеділок, 27 Травня, 2024

Секрет назви вулиці Дворянської

Вона є невеликою, а туристичні маршрути розташовуються далеко від неї. Але тут знаходяться багато будинків, які мають цікаву історію. Більшість з них були місцем проживання для відомих людей, імена яких назавжди залишилися на сторінках міської та державної історії, пише odessa-future.com.ua.

Однак сучасну назву дана вулиця отримала не відразу. Детальніше про це в нашому матеріалі з посиланням на hor.net.ua

Поява і перші роки 

За період першого десятиліття з моменту, коли було засновано місто , ця вулиця була зовсім іншою, в порівнянні з тією, якою вона є зараз. Тут все заросло травою і всюди був пустир. 

Згодом Південна Пальміра почала сильно розширюватися, що призвело до необхідності створення нових вулиць. Це і стало початком створення Дворянськоі. У перший раз міська карта зазначила її в 1814-тому, коли Одеса відзначала свої двадцять років. 

З перших днів вулиця не мала везіння з габаритами. Її намагалися зменшити вже через вісім років з моменту її створення. 

Крім цього, не один раз у вулиці мінявся напрям, і бувало, що вона пропадала з міськоі карти. 

Довга низка перейменувань 

Що стосується незвичайноі назви, то вона була присвячена дворянину, кавалерійському генерал-майору Кобле. 

До кінця дев’ятнадцятого століття міською владою було прийнято рішення про перейменування вулиці, назву якої в цей раз буде присвячено найзнаментішому випускнику, який закінчив Новоросійський університет – Сергію Юлійовичу Вітте. І це було реалізовано.

Однак, якщо ви думаєте, що довгий період у вулиці збереглася дана назва, то ви дуже помиляєтеся. Разом з політичною кар’єрою пропадають і топонімічні позначення, коли настає захід у кар’єрі того чи іншого персонажа. Ця доля не оминула і Сергія Юлійовича. Так що через семирічний термін місцеві чиновники вирішили позначити вулицю новим ім’ям. 

У 1909-тому назву вулиці присвятили Петру Великому. І процес перейменування приурочили до двохсотрічного ювілею такої події, як Полтавська битва. 

Коли до Сергія Юлійовича дійшли чутки про те, що вулиця була перейменована, він відвідав свого колегу Столипіна з виразом обурення щодо перейменування. Однак від чинного Прем’єра він почув, що не має права втручатися в рішення одеського мера. 

Але незадоволений чоловік не збирався здаватися і продовжував висловлювати Петру Аркадійовичу свої обурення і навіть благав його. За свідченням деяких спогадів, він навіть ставав на коліна. Звичайно, правда це чи ні, зараз вже важко дізнатися точно. Але те, що перейменування вулиці викликало шквал обурень – це безперечно і достовірно. 

Чергову зміну назву вулиці чекало в 1923-тьому, через три роки, коли революція в Південній Пальмірі здобула остаточну перемогу. Тепер назву присвятили Комінтерну. Коли в 1941-шому в місто прийшли румуни, вулиця знову була названа ім’ям, яке носив перший Російський імператор, а після їх відходу вирішили не міняти назву, яке прийняли окупанти. 

Знову назва Дворянська повернулася в 1995-тому, коли прийшла хвиля з перейменування більшості топонімічних об’єктів міста.

Фото: hor.net.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.