Неділя, 26 Травня, 2024

Ринок, таємне товариство, церква… Або що було на місці Грецької площі?

Цією площею щодня проходить безліч одеситів і одеситок. Ми сприймаємо цей об’єкт цілком і ніби як знаємо цілісну картину, однак, на цій просторій площі є деталі, які вислизають від нас. Але те, що ми бачимо сьогодні, радикально відрізняється від минулого, а Грецька площа несе у собі пам’ять дуже давніх часів — її можна вважати однією з найстаріших площ Перлини Чорного моря.

Отож бо й воно, Грецька площа значно змінилася. Деякі одесити й одеситки згадають, що колись на ній був «Домъ книги», який нині поступився ресторану. Звичайно, крім історичної важливості цей об’єкт несе й естетичну цінність. І зараз ми розглянемо Грецьку площу з усіх ракурсів. Далі на odessa-future.

Давня історія площі

Якось так історично повелося, що головні площі в різних містах починали свою «кар’єру» естетичних об’єктів як ринки. Цей принцип не обійшов і Грецьку.

Торговці кричали про переваги своїх товарів і заманювали покупців на цій землі ще в ті далекі часи, коли над берегом Одеської затоки височів кам’яний Хаджибей. Це був один з найпопулярніших, найбільш галасливих і грандіозних ринків на той момент.

З огляду на, яким популярним місцем для торгівлі була (і залишається) Перлина Чорного моря, можна візуалізувати, яке національне розмаїття змішалося в цілісну картину цього ринку, і які товари тут пропонувалися. Ось тільки все це припинилося з навалою російських військ, які знищили кам’яне місто і захопили ці землі. Отже, площа запустіла…

Таємне товариство греків і церква

(На фото: будівля музею Φιλική Ἑταιρεία)

Торгівлю на площі відродили саме представники грецької національності — звідси і назва. Забудова території була точковою: хто відкрив магазинчик, хто тут оселився, хто організував забігайлівку, а хто розбив господарський двір…

Але також нарівні з абсолютно звичайними речами була і прихована — Φιλική Ἑταιρεία (читається: «Філікі етерія», означає «Товариство друзів»). По суті, це була філія великої організації греків, «штаб-квартира» якої перебувала, ясна річ, у Греції , яка перебувала під тиском Османської імперії. Але прихильники ідеї незалежної грецької держави існували і на інших територіях, в тому числі в Україні та саме в Одесі.

Була тут і Грецька церква, ось тільки на її фундаменті побудували будинок полковника Маюрова, який нині відомий як одеський круглий будинок.

Зараз це місце в першу чергу асоціюється з ТЦ «Афіна» — досить символічна назва, з огляду на історію площі.

Естетична цінність

Площа нехай і не рясніє сама по собі і виглядає досить скромною, але все ж її оточує розкішна й еклектична одеська архітектура. Звичайно ж, відразу в очі кидаються фонтани та пам’ятник-бюст, але все ж більше погляд притягує готель «Великий Московський» і вже згадана округла «Афіна».

Хоч і не особливо яскрава, але все ж ця площа зберігає в собі пам’ять далекого минулого, а також набагато більше секретів, ніж може здатися на перший погляд.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.