Субота, 25 Травня, 2024

Про одеський масонський будинок і про колишній вигляд блискучого інтер’єру сьогоднішньої розрухи

Нерідко в інтернеті можна побачити фотографії, які зображують інтер’єри нещасноі одеськоі споруди, представленоі масонським будинком. 

Наживо помилуватися ним у нас з вами вже не вийде, тому що більше п’яти років тому, в липні 2016-того, сталося обвалення одеського будинку-палацу. Більше на odessa-future.com.ua.

Однак за допомогою одеських краєзнавців ми, з посиланням на odessa-life.od.ua, ми хочемо поділитися з вами великою добіркою фотографій з інтер’єрами колишнього споруди, де знаходилося Імператорське технічне товариство, а точніше його Одеське відділення. Пізніше одесити дали цій будівлі назву “масонського будинку”. 

Усі фотографії належать авторству одесита Віктора Баля, який знімав одеську будівлю протягом 2008-2009-х. 

Як вдалося виявити фотографії легендарноі споруди 

 

Спочатку, культурологічний кандидат, художник і краєзнавець, Дмитро Хамула опублікував фотографії, які зберігалися в його багатій колекції. Дмитро вказав автора всіх знімків – Віктора Баля. 

Як з’ясувалося, протягом 2008-2009-тих Віктор і його друзі зайнялися дослідженням одеських покинутих будинків. Будівля Масонського будинку вже в той час являла собою саме одну з таких, покинутих, і чекала своєї долі, поки не “дочекалася”. 

Кожен з цих інтер’єрів вражає цілою палітрою “фарб” – колишня краса, занедбаність, “полеглі” барельєфи, ледь живі стіна-вікна, і ще збереглася ліпнина. І вже в той час, в 2008-2009-х, будівля, немов саме “усвідомлювала” своє сумне майбутнє.

А як добре поєднувалися імперська розкіш і соціалістичні картинки, які в радянський період були “вписані” в умови цієї ж розкоші. 

Справедливо нагадати, що в той самий період там було місце розташування Інституту радіології та прикладної хімії , Науково-дослідного хіміко-радіологічної інституту, інституту з рідких металів. 

Це і пояснює, чому інтер’єр поєднує в собі дві епохи. Таке собі явище “сюрреалізму”. І все це досяжно нашому погляду лише на фотознімках. 

Тому як прекрасно, що свого часу Віктор Баль вирішив все це відобразити. 

Думка експерта 

Про фотографіі і сьогоднішню долю останків Масонського будинку, вирішив висловитися вищезгаданий краєзнавець, художник і культуролог, в особі Дмитра Хамули. 

На його думку, в наші дні навіть тому, що обрушилося якихось кілька років тому, залишається лише остаточно догнивати. Якщо з руїнами нічого не робити, то їм залишилося, від сили два-три роки, після чого на тому місці ми не побачимо нічого. Це, звичайно, сумно, проте факт залишається фактом. 

Шкода, що одеським руїнам судилося стиратися з такою швидкістю. Це, на жаль, не руїни Риму, які простояли протягом тисячоліть. У нашому випадку все набагато простіше і банальніше. 

Дійсно, як шкода, що в нашому місті не цінується старовина і та неймовірна культурно-архітектурна спадщина, яка нам дісталася. Все це потрібно берегти і не допускати того, щоб воно було знищено. Однак, як показує практика, міську владу це не дуже хвилює. Звичайно, яка архітектура, коли на кону стоїть чергова космічна сума?! 

Фотографії: Віктор Баль/odessa-life.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.