Субота, 25 Травня, 2024

Про цінну експозицію Одеського археологічного музею

21-го серпня ми відзначатимемо сто дев’яносто чотири роки з дня відкриття Одеського археологічного музею. 

Він є найстарішим українським музеєм, а його унікальної колекції давно присвоїли звання однієї з найкращих в державі. 

Детальніше про це в нашому матеріалі на odessa-future, з посиланням на odessa-life.od.ua

Приватні пожертвування, які перетворилися на експозицію 

Початок був покладений тоді, коли полковником Іваном Стемпковським, археологом і колишнім ад’ютантом Рішельє, був представлений Михайлу Семеновичу Воронцову документ у вигляді слушноі записки, де описувалася користь створення в нашому місті музейних закладів, щоб там зберігати різні старожитності , яких в нашому регіоні завжди було більш ніж достатньо. 

У столиці всі питання були вирішені дуже швидко, і літо того ж року ознаменувалося високим розпорядженням щодо того, щоб були розпочаті археологічні розкопки в південній частині імперської держави, а параллельно створювався музей. 

І через місяць в офіційному порядку було засновано заклад у вигляді Міського музею старовини, а очолити цей заклад довірили Івану Бларамбергу. У нього була багата кар’єра, яка в основному складалася з посадових і високих постів. Але крім цього, він також прославився, як вчений, і колекціонер. І саме ним була подарована музейному закладу його перша колекція. Хоча і інше одеське населення не відставало і жертвували закладу кошти, а також велику кількість експонатів. 

Спочатку своя будівля у музейного закладу була відсутня, і йому доводилося розміщуватися в житлі музейного керівника.Це не приносило зручностей, а експозиція збільшувалася, тому в 1858-мому вирішили побудувати споруду недалеко від Оперного театру. 

Але і тут все було не так просто, – Міському музею довелося бути сусідами з історично-стародавнім Товариством. Тому музейний заклад тут також довго не затримався. 

Через чверть століття міським головою Григорієм Маразлі був виданий наказ щодо будівництва нової будівлі, спеціально призначеного для того, щоб зберігати там колекцію цінних речей. До слова, велика грошова частина на будівельні роботи було виділено ним особисто, з його власних коштів. 

Про найкращу колекцію в державі 

На сьогоднішній день музейна колекція нараховує більше, ніж сто сімдесят тисяч предметів, окрему увагу серед яких потрібно приділити монетам. Їх тут більше п’ятдесяти п’яти тисяч. Тут можна побачити Володимирський златник і останні царські монети. Також тут представлено скіфське золото, кочівницькі вироби, предмети, зроблені слов’янськими умільцями, і навіть унікальні речі у вигляді античних експонатів шостого-першого століття до нашої ери. 

Особливе зацікавлення викликає збори давньоєгипетських речей, яке складається з саркофагів, мумій, похоронного інвентарю, кам’яних плит і ієрогліфічних папірусів. На сьогоднішній день єгипетська колекція є єдиною в нашій державі. 

Музейна “Золота скарбниця” дивує справжніми древніми речами, матеріалом яких є дорогоцінні метали.

При музейному закладі діють установи у вигляді великої наукової бібліотеки та реставраційної лабораторії, а музейні співробітники залучені до археологічних досліджень і беруть участь в іноземних експозиціях. У 2008-мому музейна збірка стала “Національним надбанням”. 

Фото: drymba.com, viknaodessa.od.ua, odessa.online

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.