Середа, 12 Червня, 2024

Про Червоний провулок, греків та Одесу

Червоний провулок наділений великим потенціалом. Красива бруківка та відкриття відреставрованого будинку, місцем розташування якого є кут такої легендарної вулиці, як Дерибасівська, – вже цих двох складових вже було достатньо для того, щоб провулок прямо-таки “розцвів” і отримав новий вигляд. Було б чудово, якби такі перетворення відбулися по всьому провулку, адже це місце точно гідно бути красивим і доглянутим. 

У нашому матеріалі odessa-future.com.ua, з посиланням на lotsia, ми розповімо вам про історію цього одеського провулка і про те, як він виник в нашому улюбленому місті. 

 

Історія назви 

 

Поява Червоного провулка на одеській мапі відноситься до 1820-того. Його назва, за логікою, пов’язана з так званими Червоними рядами, які входили в популярний Грецький базар. Можна сказати, що це і є причиною того, що паралельна назва провулка була “Грецький”, а часом навіть “Червоний Грецький”. 

У 1851-ому він був перейменований – мабуть, назву тоді присвятили аптекарю титулярному раднику фон Шмідту, який працював в Одеському вільному аптечному закладі і жив в цьому провулку. Це послужило причиною виникнення наступноі назви -Шмітовського. Однак в період Радянського Союзу вирішили зайнятися увічненням Міжнародного юнацького дня, результатом чого стала поява в нашому місті провулка МЮДа. Однак цій назві так і не вдалося прижитися, і в 1945-тому міською владою було проведено повернення першої назви – Червоного.

Нереалізований музей 

По довжині провулок досягає трьохсот двадцяти метрів і все, мабуть, тут йшло до того, щоб створити в цьому місці своєрідний музей, представлений акуратними особнячками, грецьким культурним центром, історичною бруківкою і масштабною Грецькою площею. Все це розташовувалося б на тій території, де раніше знаходився перший одеський базар. Однак цьому не судилося втілитися в життя, і в наш час територію Червоного провулка все частіше використовують, як парковку, в якій, звичайно, Одеса дуже відчуває потребу, але найкраще, якби її розташували десь на іншій території. 

Місцезнаходження архітектурних пам’яток 

Місцем розташування Червоного провулка є територія між такими вулицями, як Буніна і Дерибасівська. За період останніх років даний провулок, певною мірою, став дуже схожий на задній двір. Та й функціями його наділили приблизно такими ж. Дуже даремно! Тому що це місце наділене великим потенціалом – тут знаходиться місце розташування архітектурних пам’яток, які створювалися багатьма, воістину геніальними одеськими архітекторами. Один з таких пам’ятників, наприклад, колись був колишнім житловим будинком, де також розташовувалася тютюнова фабрика. Його будівництво було завершено в 1830-тому. 

Зв’язок Червоного провулка з Грецією 

Крім цього, саме Червоний провулок є місцем розташування знаменитого музею-центру “Філікі Етерія “. Це дуже цінна частина нашого міста, тому що греками було здійснено  неоціненний внесок в процес розвитку і збагачення нашої Південної Пальміри.Вони були прекрасними мореплавцями і істинними фахівцями в такій області, як середземноморська торгівля. І вони ж допомогли нашому місту перетворитися на центр зернового експорту, а одеський порт, завдяки їм, увійшов в число найбільших європейських портів. Торговим будинкам, власниками яких були: Папудов, Ралі і Родоканакі, вдалося стати великими європейськими фірмами, які мали широке представництво за кордоном. Власниками найбільшого одеського універсаму були брати Петрококіно, а власником найкращої кондитерської був грек Амбарзаккі. Матвія Марокордатто знали, як великого мецената, ну, і звичайно ж, в частині меценатства не можна не згадати про Григорія Маразлі. 

Однак, важливо зазначити, що Південній Пальмірі належить знакова роль в процесі становлення грецької незалежності. У 1814-тому одеськими купцями Ніколасом Скуфасом, Афанасіосом Цакаловим і Еммануїлом Ксанфосом була заснована в нашому місті організація “Філікі Етерія”, яка стала на чолі грецького визвольного руху. 

Протягом усіх перших десятиліть грецької незалежності, вони приділяли велику увагу молодій грецькій державі і в скрутну хвилину завжди допомагали. 

Одесити виділили кошти для будівництва Афінського університету і лікарні “Евангелізмоса”, дуже допомагали людям, які постраждали від Критського повстання і т.ін. 

До слова, вищезгадана грецька організація, яка була створена одеськими купцями, діє і в наш час, тільки в якості грецького культурного фонду. 

Секрет одеських виразів 

Вся територія Червоного провулка може цілком перетворитися на справжню популярну пам’ятку і гідний екскурсійний об’єкт. Адже навіть деякі одеські вирази (серед яких і легендарне “Я Вас благаю”) являють собою не що інше, як кальку з певних виразів грецької мови. 

Ось така вона, історія про знаменитий одеський Червоний провулок . Це місце, дійсно, є унікальним, і практично кожен його метр має величезний зв’язок з історією і багатим минулим нашого рідного міста. Адже, як ми вже зазначали в нашому матеріалі, це місце пов’язане і з одеським торговельним промислом, і з грецьким минулим нашого міста, і з культурно-архітектурними пам’ятками, і, навіть, із особливостями одеськоі говірки. Тож, цінність цього провулку, для нашого міста та його історії, є дуже великою.

Дуже сподіваємося і віримо, що майбутнє цього унікального місця буде краще, і він таки набуде статусу (хоча б неофіційного) музею. Адже нам, одеситам, необхідно намагатися берегти все, що пов’язано з одеською історією, а також з нашим улюбленим містом, і передавати весь цей безцінний спадок наступним поколінням одеситів. Щоб вони також, як і ми, дуже любили своє рідне місто, поважали його минуле, знали його історію і безмірно пишалися тим, що вони пов’язані, і мають безпосередній стосунок із таким веселим, відомим, колоритним, багатогранним, мудрим, дотепним, розуміючим , талановитим і толерантним народом, який знають практично в усьому світі, і який називається “одесити”.

Фото : lotsia

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.