Четвер, 18 Липня, 2024

Перепоховання жертв репресій: рішення та причини

У пам’яті Одеси збережені страшні епізоди історії, від яких нині залишається лише мале нагадування про кошмари недавнього минулого, яке за своєю дикістю цілком може дорівнювати середньовічному полюванню на відьом. Право, нагадування це не просто мале, а практично непомітне місцями — як, наприклад, занедбаний, недоглянутий меморіал на 6-му кілометрі Овідіопольської дороги, пише odessa-future.com.ua. Жертв комуністичних вбивств планують перепоховати — і які можуть бути причини цієї дії?

Стан території

Місце пам’яті про жах і жорстокість комуністичного геноциду нічим не відрізняється від звичайного пустиря. Єдиний помітний об’єкт, який говорить про те, що знаходиться на цій території — це старий хрест, який у пам’ять свого загиблого родича встановив поляк. У всьому іншому місце пам’яті схоже на дику пустку, чия вицвіла земля заросла бур’янами.

Звичайно, на території зустрічаються купки сміття. Частими гостями «меморіалу» є люди без постійного місця проживання та вуличні собаки. А ще періодично тут з’являються ями — часом неправомірні розкопки (а в народі: наруга над могилою) можуть відкрити безліч історичних скарбів, і деякі інтересанти зовсім не проти знайти старенький портсигар або обручку…

Якусь частину останків з цієї землі перенесли за часів правління Президента Ющенка. Вірніше, спочатку їх виявила приватна компанія, потім останки залишили на зберігання у контейнері (не спеціальний, а звичайний металевий, як на торгових судах), але ніхто не займався підготовкою місця для їхнього вічного сну. Ці роботи були завершені тільки у 2011 році і викликали ряд підозр, адже владою було придбано 82 труни, а останків налічувалося 1086 осіб, тобто в одному місці вічного сну поховані плюс-мінус 13 людей. Та й меморіал як треба на такий бюджет не оформили (владою було виділено 95 тис. грн. на весь цей процес), тільки встановили табличку.

Однак, велика частина жертв комуністичної кровожерливості як і раніше лежить на забутому пустирі, і лише рідко на нього ходять священики для богослужінь, а загалом — ніяких парадів і хорів на честь невинних убитих, і навіть пам’ятника їм немає, крім уже згаданого вище залізного хреста, що губиться на тлі високої нескошеної трави.

Підстава рішення

На початку квітня стало відомо про готовність мерії зайнятися перепохованням жертв репресій з 6-ого кілометра Овідіопольської дороги — про це заявив мер Геннадій Труханов. Одеський голова зазначив трудомісткість, а й нарівні з цим незаперечну важливість таких робіт, адже нам необхідно зберігати історичну пам’ять, і неможливо допустити, щоб під заростями бур’яну так і загинула ця історія, яку треба гідно вшанувати.

Вже відбулася робоча зустріч, у ході якої було прийнято рішення розпочати з визначення меж некрополя для подальшого проведення запланованих заходів.

Трохи раніше державна комісія у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій опублікувала протокол чергового засідання, під час якого одноголосно прийняла рішення про рекомендацію для одеської влади не використовувати дану територію для забудов. Документ також опублікувала «Думська», і його можна подивитися тут.

Також комісія рекомендувала провести дослідні роботи на території, на якій, чисто теоретично, може перебувати від 5 до 20 тисяч людських останків.

Чому з’явився такий документ? Причиною тому є конфлікт мерії і власників гаражів неподалік від аеропорту. Справа в тому, що аеропорт планує розширюватися, в тому числі на територію, де облаштований гаражний комплекс. Отже, його необхідно дислокувати і організувати нову стоянку. Так що, цілком ймовірно, що на місці занедбаного меморіалу виросте гаражний кооператив.

Фото: Одеса-Медіа

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.