Понеділок, 2 Серпня, 2021

Цікавий південь: незвичайні місця одеської області

У сьогоднішніх карантинних умовах любителі далеких подорожей не можуть відправитися у розкішні європейські країни або далекі землі загадкового сходу. Незручності з вакцинацією...

Про ранню історію Одеського військового округу

12-го грудня 1862-ого відповідно до наказу, який був виданий російським військовим міністром Дмитром Мілютіним в Південній Пальмірі було реалізовано створення військового округу,...

Про історію одеського електричного освітлення

В який момент люди побачили освітлення на міських вулицях? Цілком собі сумнівне питання. Складається враження, що воно було присутнє все життя. Однак...

Історія одеського Катерининського пам’ятника

Російську імператрицю Катерину Другу вважають головним персонажем в процесі заснування нашого міста, а саме місто, яке згодом стало Південною столицею, виникло на...

Місця на одеському Французькому бульварі, які назавжди залишаться у вашій пам’яті

Французький бульвар знають, як в Південній Пальмірі, так і далеко за її межами, пише odessa-future.com.ua. У багатьох одеських піснях...

Одеські «інші» Шмідти

Будь-яке місто починається із плану, а той припускає наявність вулиць, парків, зелених зон і, звичайно, будинків. До цієї галузі містобудування ставився, як уже повідомляв odessa-future, Валеріан Іванович Шмідт. Далі на odessa-future.

Будинки, які побудував Шмідт

Цей архітектор проєктував будинки не тільки в центрі міста. Зразок його творчості можна побачити на вулиці Сєрова, 41. Це був будинок Григорія Михайловича Богомолова, побудований в 1899 році.

Є будівля, створена за задумом архітектора, у провулку Маяковського, 3. Колись будинок з куполом нагорі належав Миколі Івановичу Макареско. Під час війни 1941-1945 років на провулок Маяковського припала одна з найперших бомбардувань міста, в результаті чого дісталося і будинку № 3 – він втратив свій купол.

Якщо порівняти два будинки В.І. Шмідта, можна побачити, що у них ідеально симетричні фасади з різницею в тому, що триповерхова будівля на вулиці Сєрова скромніша, адже то колись то була околиця. Будинок у провулку Маяковського виглядає багатше, в ньому чотири поверхи. Його оздоблено багатою ліпниною і забезпечено оригінальними балконами. в центральній частині другого і третього поверхів – еркери.

Офтальмолог Генріх Шмідт

Наступний Шмідт, Генріх Християнович, з 1865 року був лікарем Одеської міської лікарні, де в 1866 році організував відділення з очних хвороб, яке сам очолив. У 1876 році його творіння підвищило свою значимість, ставши самостійною міської очної лікарнею імені графа генерал-губернатора Павла Євстахійович Коцебу.

 Лікувальний заклад був розрахований на 40 ліжок, що на ті часи було значною кількістю, враховуючи його вузький профіль. У лікарні працювали стаціонар і лабораторія. Майже до самої смерті в 1888 році Генріх Християнович був беззмінним старшим лікарем закладу, яка розташовувалася за адресою: (Торгова, 53 кут Старопортофранківській).

Паралельно з роботою в галузі офтальмології, Шмідт був штатним ординатором Одеської Міської лікарні.

У 1887 році керівництво лікарнею прийняв колега Г.Х. Шмідта Вільгельм Фридрихович Вагнер, також талановитий вчений і практик.

Отоларинголог Карл Шмідт

25 липня 1886 року в Варшаві відбулося одруження 29-річного лікаря-отоларинголога німецького походження Карла фон Шмідта і 22-річної Анастасії Йосипівни Яннелевіч, після якого чоловік і жінка поїхали в Одесу і залишилися там на все життя.

У новому для себе місті Шмідт зайнявся приватною практикою, поєднуючи її з роботою понадштатного лікаря-консультанта в Інституті Шляхетних Дівчат, доктора в Училищі для глухонімих і Одеській жіночій гімназії А.І. Бракенгеймер.

У міру своїх сил і можливостей Карл Максиміліанович намагався допомагати не тільки хворим, але також бідним і нужденним, не забуваючи про свої німецькі корені. У 1887 і 1888 роках пожертвував гроші на кірху, а також на прихід і сирітський будинок.

Із самого початку роботи отоларингологічного суспільства, що розташовувалося у квартирі самого доктора, він був його незмінним головою. У Статуті Товариства було прописано слухання і обговорення доповідей, сприяння друкування спеціальних робіт, видання монографій і збірників. Його члени могли відбувати у відрядження з науковою метою.

Для роботи в Товаристві Карл Максиміліанович запросив відомих в місті І.С. Гешеліна (товариш голови), О.І. Пенського, Л.М. Розенфельда.

Перше засідання Товариства відбулося 18 травня 1911 його відкрив сам «батько»-творець.

Як і його однофамілець-офтальмолог, Карл Шмідт був одним з новаторів одеської медицини в області отоларингології. У 1903 р. вперше в Росії він провів операцію по витяганню чужорідного тіла з дихальних шляхів.

Працюючи лікарем, Карл Максиміліанович пройшов шлях від чину колезького асесора до статського радника, займаючись до останніх днів життя практикою.

Шмідти-вчителі та інші

В Одесі проживали і працювали інші представники цього прізвища, про яких, на жаль, збереглися тільки уривчасті відомості. Наприклад, в останній чверті XIX століття на вулиці Ямській (Новосельського), 56 жив викладач Реального училища Святого Павла Шмідт Володимир Миколайович, а на Ямській, 94 жив Антон Іванович, викладач підготовчого класу гімназії Одеського союзу російських людей імені М.П. Синіцина.

На вулиці Бєлінського (Леонтовича), 8 жив один з керівників польського музичного драматичного товариства «Ліра» Шмідт Степан Осипович, Новосельського, 94.

Серед одеських Шмідтів були домовласники: Є.Е. Шмідт був господарем будинку № 18 по вулиці Ольгіївській, а І. Шмідт – по Петропавлівської, 51.

Легендарний дослідник Північного полюса

Свій слід в історії міста залишив легендарний полярник Отто Юлійович Шмідт. Він народився наприкінці 1891 року в Могильові в бідній родині, де було ще четверо дітей. У ранньому дитинстві хлопчик виявив прагнення до знань, тому саме йому випала можливість здобути освіту. Вчитися він розпочав у рідному місті, звідки сім’я поїхала, оскільки у батька погано йшли справи. У 1901 році 10-річний Отто виявився в 2-й Одеській гімназії.

Навчаючись в гімназії і проявляючи неабиякі здібності, він вирішив розширити свою навчальну програму за рахунок читання творів відомих письменників вивчення іноземних мов. Поряд з вивченням латинської мови, який був обов’язковим предметом в класичних гімназіях, він випросив у директора К.А. П’ятницького дозволу вивчати ще і давньогрецька мова.

Провчившись в Одесі до 1909 року, Отто переїхав до Києва, де із золотою медаллю закінчив гімназію і став студентом фізико-математичного факультету університету.

В історії нашої країни Отто Юлійович став відомий як географ-дослідник гірських масивів і Північного полюса. Залишається додати, великий дослідник і вчений завжди був бажаним гостем в нашому місті.

Завершуючи розповідь про “інших” Шмідт Одеси, хочеться згадати одну подію, яка відбулася в 2016 році. У присутності великої кількості любителів історії нашого краю німецька дослідниця Уте Шмідт презентувала своє дослідження “Бессарабія. Німецькі колоністи Причорномор’я”. Книга розповідає про роль етнічних німців у розвитку нашого регіону. У той же день глядачі побачили документальний фільм про німців Бессарабії “ми – не чужі” за сценарієм мешканки Одеської області Ельвіри Плеської.

Вони були різними, одеські Шмідти, але робили одну спільну справу – розвивали наше місто, кожен по-своєму. Хтось лікував людей, а хтось будував для них дома. Подібно Отто Юлійовичу, який в Одесі тільки вчився, хтось прославляв наше місто у різних куточках світу.

Latest Posts

Про ранню історію Одеського військового округу

12-го грудня 1862-ого відповідно до наказу, який був виданий російським військовим міністром Дмитром Мілютіним в Південній Пальмірі було реалізовано створення військового округу,...

Про історію одеського електричного освітлення

В який момент люди побачили освітлення на міських вулицях? Цілком собі сумнівне питання. Складається враження, що воно було присутнє все життя. Однак...

Історія одеського Катерининського пам’ятника

Російську імператрицю Катерину Другу вважають головним персонажем в процесі заснування нашого міста, а саме місто, яке згодом стало Південною столицею, виникло на...

Місця на одеському Французькому бульварі, які назавжди залишаться у вашій пам’яті

Французький бульвар знають, як в Південній Пальмірі, так і далеко за її межами, пише odessa-future.com.ua. У багатьох одеських піснях...

Протипожежна безпека в одеських багатоповерхівках

Питання протипожежної безпеки в одеських будинках давно стоїть дуже гостро, пише "odessa-future.com.ua". Час від часу ми дізнаємося сумні новини...