Субота, 20 Квітня, 2024

Одеські фонтани: особливий феномен міста

Зустрінемося біля фонтану … Дуже часто так домовляються про зустріч закохані пари в тих містах і селах, де, безумовно, є такі джерела води, що б’є з-під землі.

Слово «фонтан» прийшло до нас з латинської мови через італійську і означає «джерело, ключ». Про це ми рідко замислюємося, більше отримуючи радості від приємної прохолоди, яка виходить від фонтанів в годинник літньої спеки.

Для Одеси фонтани набули особливого значення. Це не тільки джерела свіжості, прохолоди; не тільки місце зустрічей молоді, а й місцевий топонім, без якого місто складно уявити, пише odessa-future.com.ua.

Є в Одесі два топоніма, які так і називаються: вулиця Середньофонтанська (від Середній Фонтан) і Фонтанська дорога, що йде уздовж Фонтана Великого. З огляду на, що по всій протяжності дороги проходять трамвайний маршрути, на Великому Фонтані є станції – колишні станції парового трамвая. І, нарешті, в ті роки, коли по Одеському затоки ходили прогулянкові катери, у них були зупинки в районі пляжів на 10-й і 16-й станціях Великого Фонтану.

Колись на схилах міста була Малофонтанская дорога, яка стала називатися Французьким бульваром після того, як російський імператор відвідав Францію, в ті роки союзницю імперії.

Звідки взялася назва «Фонтан» в Одесі

З давніх-давен і до нашого часу однієї з одеських проблем була обмежена кількість прісної води, яку часто доставляли з околиць міста. Були, правда, джерела поблизу Чорного моря, які дали топоніми з компонентом «фонтан». Вода в джерелах була мінералізованою, можна навіть сказати, цілющою. Будь-який одесит міг спокійно сказати, фонтанська це вода, тобто з джерела, чи ні.

Зростаюче місто вимагало збільшення споживання води, чим неодмінно скористалися водовози, серед яких були не дуже чесні люди, що привозили часом воду далеко не кращої якості. Випиваючи таку воду, одесити, знайомі з водою з джерел, говорили: «Це не фонтан!», маючи на увазі, що привезена вода поганої якості. Згодом цей вислів став синонімом будь-якого продукту або виробу, якість якого залишає бажати кращого.

Фонтан імені академіка Філатова

Найвідоміший в місті фонтан знаходиться майже в серці Одеси – на Соборній площі.

Історія фонтану почалася в ті дні, коли був зруйнований Спасо-Преображенський собор, побудований в XIX столітті. На місці собору, зруйнованого в 1936 році збиралися організувати розважальний простір. Це питання зачепив академіка офтальмолога Володимира Петровича Філатова, відомого вченого не тільки в місті, а й у всій країні.

Незважаючи на свою неабияку зайнятість, пов’язану з рішенням різних наукових проблем, Філатов написав клопотання в властям міста встановити на місці вівтарної частини зруйнованого храму. Відповідь була позитивною, слідом за чим сам вчений накреслив проект фонтана. Це була мармурова ваза у вигляді квітки в центрі. Після технічних узгоджень в 1940 році фонтан був встановлений, причому за кошти Володимира Петровича. З тих пір фонтан дарував свіжість одеситам і гостям міста. Переживши бомбардування, окупацію, яка принесла місту розруху, фонтан і після війни продовжував бути улюбленим місцем зустрічей одеситів, даючи їм як і раніше прохолоду і свіжість в спекотні літні дні. Дуже часто для одеситів і гостей міста фонтан був невід’ємним атрибутом на фотографіях.

В кінці 1990-х років було прийнято рішення відновити Спасо-Преображенський собор. Коли почалися підготовчі роботи, з’ясувалося, що, відповідно до креслень, на місці фонтану повинен розташовуватися вівтар. Фонтан вирішено було трохи зрушити.

У 2003 році за рішенням загальних зборів Чорноморського Православного фонду, на місці історичного старого фонтану встановили новий з чашею «Філатовська фонтану». У вересні 2004 року, в дні святкування 220-ї річниці заснування Одеси, фонтан пройшло урочисте відкриття та освячення Філатовська фонтану.

Водне джерело Соборної площі розташовано сьогодні між вівтарем собору і вулицею Преображенською. На його парапеті люблять збиратися молоді люди, які співають пісні. У дні, коли спека досягає свого піку, найвідважніші люди плескають в самому фонтані. А навколо фонтану художники і продавці картин виставляють на загальний огляд свій товар.

Фонтан Міського саду

«У міському саду грає духовий оркестр …» Слова цієї відомої пісні цілком можна віднести до Міського саду Одеси – найстарішому в місті ареалу зелених насаджень, місця свят, ярмарків, прогулянок. Окрасою одеського Міського саду є його фонтан.

У теплі літні дні або на початку осені відвідувачі Міського саду спостерігають цікаву картину. Людина в спецодязі, відкриває люк біля фонтану, спускається вниз і щось там робить. Насправді ця людина – працівник міського господарства, який відповідає за стан подачі води у фонтан, якому в 2024 року виповниться 150 років.

Фонтан Горсада, що з’явився в 1874 році, був виконаний у формі грота. Пізніше були встановлені багаторівневі чаші з каррарського мармуру. Щоб уявити цінність цих конструкцій, уточнимо, що з даного каменю виконані парадні сходи Одеського музею західного і східного мистецтва, колишнього особняка поміщика-мецената Олександра Михайловича Абази.

У 2007 році фонтану-«ветерану» влаштували реконструкцію, в результаті якої було відремонтовано парапет, а сам фонтан став музичним фонтан – 2,5 тонн чистої води, що б’є кожну хвилину з фонтанних форсунок.

У вихідні дні літа і початку осені в розташованій поруч ротонді грає оркестр, вечорами включається фонтан, підсвічений вогнями світлового шоу, а з динаміків ллється класична музика. Управління фонтаном проводиться за допомогою комп’ютера з підземного пункту, куди спускається описаний вище працівник комунального господарства. Прозорість води, забезпечується складною системою фільтрації.

Найбільший фонтан міста

Після розповіді про найзнаменитішого і самому старовинному фонтанах перейдемо до самого великий фонтану, який знаходиться на Театральній площі поблизу від іншого культурного гіганта – театру опери і балету. Для простоти опису назвемо його «Театральний».

Біля фонтана люблять фотографуватися молодята, в дні випускних балів часто купаються школярі, а діти молодшого віку влаштовують водні баталії.

Будучи одним з наймолодших фонтанів, фонтан на Театральній площі був розбитий в 1970-х роках, прийшовши на зміну фонтану «Діти і жаба», який пересунули нижче, ближче до музею Морського флоту.

Незважаючи на юний вік, цей фонтан уже пережив злети і падіння. Початковий фонтан був виконаний у формі овальної чаші, а бризки здіймалися від країв чаші до середини. Потім по всій площі фонтану були встановлені вертикальні форсунки.

На початку 1990-х фонтан був вимкнений і довгий час не працював, що призводило до його руйнування. Однак в 2007 році фонтан був повністю відновлений.

В даний час Театральний фонтан складається з двох чаш – верхньої і нижньої, загальний обсяг яких становить 120 куб.метров. У верхній чаші встановлено 11 фонтанних насадок, в нижній – 14. Висота струменів у верхній чаші досягає 3 метрів, у нижній – 2,5 метрів, а кожні дві години на фонтані відбувається повний водообмін.

Влітку 2017 року фонтан, на якому була встановлена ​​різнобарвна світлодіодне підсвічування, заграв різними фарбами.

Скільки фонтанів в Одесі, не знають точно навіть краєзнавці. Кажуть, що їх близько п’ятдесяти. У даній статті мова йшла про найвидатніших з них, хоча кожен із залишених осторонь фонтанів по-своєму унікальний, як, втім, багато явищ в Одесі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.