Середа, 29 Травня, 2024

Одеса «б’є рекорди» за кількістю аварійних житлових будинків

Одеса лідирує багато в чому. Це одне з найкрасивіших, найбільш туристично привабливих, багатих на історію міст України. Ось тільки не всі рекорди Одеси позитивні. І одна з її анти-лідерських позицій — перше місце за кількістю аварійного житла в усій країні. Далі на odessa-future.

Уже в 2020 році статистика з цього питання демонструвала негативну динаміку. У 2021 року ситуація залишає бажати кращого на тому ж рівні. Про те, яка ситуація зараз і що з нею можуть зробити, читайте далі.

Ретроспекція 2020

Ще у 2020 році за статистикою, представленою у звіті депутатки Лілії Леонідової, було видно, що в Одесі за 5 років збільшилася кількість житлових будинків, знос яких перевищує 60%. Якщо в 2015 році їх було 750, то до 2020 ветхих та аварійних будинків нарахували 876. Стан будинків, які були аварійними та старими і до цього звіту, значно погіршився. До слова, статистика такого роду далека від об’єктивної реальності: справа у тому, що дати дому статус «ветхий» або «аварійний» не так просто, адже процес оформлення займає багато часу і паперової роботи.

Взяти, наприклад, випадок з будинком на вулиці Торговій, який впав внаслідок активізації будівельних робіт. Мешканці заявляли про незадовільний стан свого будинку ще за півроку до катастрофи. Однак, ніяких заходів вжито не було, а самі мешканці, ясна річ, не могли повністю відновити величезний будинок за власні фінансові ресурси.

Випадків з обвалами і серйозними загрозами обвалів було набагато більше: будинок за адресою вул. Середньофонтанська, 29 — там обвалилася галерея, кілька випадків на багатостраждальному Польському спуску (будинок 9, також незадовільний стан будинку №5, через якого одеситів і одеситок виселили просто на вулицю).

Нагадаємо, що ситуація змінилася — у гірший бік.

Випадки 2021

Новий рік приніс з собою не меншу кількість катастроф у цьому питанні. І по шматках розпадалися не тільки окремі споруди (чого теж не повинно бути), але і будівлі з високою історичною та архітектурною цінністю. Згадати хоча б випадок 1 березня на вулиці Ніжинській — там стався обвал прибуткового будинку Стрітенської церкви. 

Звичайно ж, не можна обійти Деволановский спуск: там прямо біля моста обвалилася будівля, яка вважалася занедбаною, але насправді там жили люди. Благо, обійшлося без жертв.

За даними Держстату в цілому на момент 2021 року в Одеській області в цілому 390 981 кв. м. площі старих будівель. Якщо брати по областям, то Одеса в рейтингу буде на другому місці зі своїм антирекордом. Її «обігнала» тільки Донецька область.

Вихід з ситуації

Варіантів було багато. Наприклад, програма соціального житла (не спрацювало, потім заморозили і залишили), також були ідеї реконструкції за рахунок муніципального бюджету. Який би проект не пропонували, фінансів на нього не знаходилося.

Єдиний робочий і самий можливий варіант на цей момент (на думку міської ради) — це активація роботи забудовників. Забудовник у такому випадку зобов’язаний розселити людей, знести аварійний або старий будинок і побудувати новий. Звичайно, така схема відкриває величезну кількість шляхів для маніпуляцій як з боку забудовника, так і з боку мешканців.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.