Четвер, 30 Травня, 2024

Будинок Балашова: історія та сучасність

В Одесі величезна кількість розкішних пам’ятників архітектури, які мають величезний потенціал у залученні туристів і самих одеситів і одеситок. Однак, не всі ці пам’ятники належним чином підтримуються. Одним з таких об’єктів є будинок Балашова. Отже, про його історію, стан і нещодавнє оновлення, пише odessa-future.com.ua.

Історична довідка

Ця будівля, нині на вигляд пощерблена та бездоглядна, якщо дивитися на екстер’єр, існує в Одесі ще з XIX століття. Колись на тій ділянці проживала сім’я Гліко, і в офіційній документації про об’єкт значиться, що будова носить назву «будинок Агліко». Однак, в Одесі його більше знають як саме Балашова, адже саме він замовив створення прибуткового будинку. Але більш поширеною назвою є «Будинок з ілюмінаторами», тому що у будівлі є круглі віконця, що нагадують корабельні вікна.

Проектуванням будівлі займався архітектор Костянтин Попов, і будівля характеризується властивим йому еклектизмом з дотиками ренесансу.

Правда, Балашов не був довговічним власником будівлі. Крізь століття воно прийняло у свої обійми різних діячів: серед них син канцлера Російської імперії князь Олександр Горчаков, медична спеціалістка Ольга Червен-вода-Нерода, викладачка німецької мови С. А. Фон-Гірш-Брамм і багато інших. А також там «жив» головний герой «Гранатового браслета» знаменитого письменника Купріна — телеграфіст пан Желтков, який страждав від любовних переживань (до слова, історія заснована на реальних подіях, але у житті все закінчилося по-іншому, з більш позитивним результатом).

Нинішній стан

Нескладно здогадатися, що у будинку з ілюмінаторами живуть люди: багато вікон будівлі біліють новизною, а найстаріші, які не замінені склопакетами, також відреставровані мешканцями. Однак, мешканці, по-перше, не можуть стовідсотково відремонтувати будинок: це має на увазі величезну розтрату фінансів; а по-друге, будівля має статус пам’ятки архітектури, і втручатися в її структуру і зовнішній вигляд заборонено законом. Не можна сказати, що мешканцям просто наплювати на стан будівлі — все-таки, вони зверталися до відповідних органів з цього питання і записували відеозвернення.

Постояльці відзначають ряд проблем: провал покрівельних матеріалів, обвалення фасаду і стін, тріщини, відколи фарби, іржа, також місцями ущерблені сходи. Періодично від будівлі відколюються камені: благо, поки що постраждалих немає, але аварійність будівлі і загрозу для життя заперечувати не можна.

Нарівні з цим, природно, будинок втратив свою велич як зовні, так і всередині, в парадній.

Нещодавнє оновлення

В одній з парадних багатостраждального будинку Балашова відновили старовинний розпис, якому 122 роки.

Раніше блідий і ущерблений нещадним часом, зараз він буквально заграв новими фарбами. На щастя і на жаль одночасно, яскравий стельовий розпис з усією складністю своїх переплетень дуже помітно виділяється на тлі всього іншого, сяючи новизною з одного боку, і нагадуючи про жалюгідність стану будинку своєю контрастністю — з іншого.

Розпис відновили у рамках проекту «Архітектура Одеси», і відновлення однієї фрески потребувало чималих фінансових вкладень — на неї пішло 30 тис. грн. Але це буде не єдина реставрація у будинку: небайдужі одесити і активісти вже розчистили другу парадну для подальшого впровадження змін.

Фото: Одеський кур’єр, УСІ, Перший міський

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.