Четвер, 30 Травня, 2024

Старовинний міст на межі зникнення?

Одеса та Одеська область вражають кількістю старовинних архітектурних об’єктів, які є справжніми свідками історії. Незважаючи на те, що щорічно вони приваблюють тисячі туристів, і є найбільш відвідуваними місцями, більшість з них потребує термінового ремонту та реставрації. Адже багато хто перебуває ще у своєму первісному вигляді.

Одним з таких об’єктів є дивовижна мостова споруда, яка відома під назвою “ажурного мосту”. Його місцем розташування є територія “Тузловських лиманів” (національний природний парк).

А створили цю унікальну споруду ще у сімнадцятому столітті.

На сьогоднішній день, його стан буквально критичний, і якщо ми нічого не робитимемо з цього приводу, то ризикуємо позбутися цього старовинного об’єкта.

Докладніше про це у нашому сьогоднішньому матеріалі на сайті odessa-future, з посиланням на 048.ua.

Історична цінність

Початковою точкою Хаджидера (малої річки) є Молдавська межа, звідки вона, у вигляді звивистого тонкого струмка, що перекривається величезною кількістю гребельних будов, перетинається з Дивізією (селом), що входить у територію “Тузловських лиманів”.

Колись вона доходила до Хаджидерських і Алібейських лиманських вод за допомогою ажурного мосту, який умілі руки спорудили ще за давніх часів, матеріал якого був представлений місцевим каменем-дикуном.

Цей міст у сімнадцятому столітті допоміг продовжити свою подорож одному з відомих турецьких мандрівників Евлію Челебі.

Він переміщався торговим шляхом, початковою точкою якого був Ізмаїл, а кінцевою Аккерман.На той час, на території села, яке він проходив, збудували чудову мостову споруду, названу Аджигелем. На даний момент цей населений пункт зветься Дивізією.

Занедбаний стан

На сьогоднішній день міст входить у межі згаданого парку, проте він перебуває в покинутому стані і йому необхідна реставрація, як унікальному об’єкту та історичній пам’ятнику.

Те, що було зроблено в наші дні

У цьому місці сучасниками була перенаправлена ​​річка за допомогою будови, представленої бетонним мостом, а групі меліораторів вдалося досягти остаточного випрямлення кожної мальовничої звивистої меандри. А неподалік, як належить у подібних ситуаціях, було створено щось на кшталт “буферної зони з великого сміттєзвалища”.

Сьогоднішні будівлі вже не ті

Ажурним мостом, на відміну від сучасних “пам’ятників”, таких як згадана бетонна мостова споруда, спрямованої річковим руслом та сміттєвими горами, наочно представлений розвиток цивілізаційних поглядів та реальних справ різних поколінь.

Примарна надія

Проте, варто зазначити, що кілька років тому на цьому місці встановили цікаву дошку, а ініціатором цього стали місцеві жителі.

Чи можливо це розцінювати як знак, що про унікальну споруду не забули, і вона все-таки дочекається ремонту, а нам вдасться її не втратити? На жаль, точно дати відповідь на це питання ми не можемо, як втім, мабуть і будь-хто, крім нас. Однак, віритимемо в краще і сподіватимемося, що всі наші очікування втіляться, і старовинний міст “житиме”.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.