Середа, 29 Травня, 2024

Музей Южного: пильний охоронець історії міста

Місто Южне, що за 35 кілометрів від Одеси, налічує менше ніж 30 років від роду, музей міста – ще менше. Однак в цьому храмі історії міста й околиць зібрано близько 6 тисяч експонатів. Серед експонатів є такі, що особливо цінні в моральному сенсі. Один з таких експонатів – фрагмент іконостасу із старовинної церкви, яка перебувала у Львівській області. Багато років тому цю церкву розібрали й перевезли до Сичавки члени культурно-просвітницького товариства “Червона калина” Тарас Прокопечко і Петро Кутінець. Однак їх бажання розмістити цю церкву в Сичавці не знайшла підтримки у місцевого священника, пише odessa-future.com.ua.

Колекція, наповнена дивовижними експонатами

Музейна колекція продовжує рости коштом тих предметів, які приносять жителі міста. Так, наприклад, в музеї можна познайомитися з матеріалами, присвяченими створенню першої в місті школи, порт “Южний” і місцевого припортового заводу. Ці артефакти піднесла начальника управління освіти Олена Баранецька.

Ідея такого подарунка виникла в Олени Григорівни, коли вона працювала директором школи і паралельно вивчала шкільний архів, дбайливо збережений її попередницею Ольгою Вербою. Одного разу, перебираючи папери, керівник навчального закладу виявила три альбоми, які передала до музея.

“Коли ми їх знайшли, я вирішила: це погано, що вони там лежать і їх ніхто не бачить”, – розповідає Олена Григорівна, додаючи, що “потрібно людям показувати, як створювалася історія”.

Творцями унікальних альбомів були Костянтин Кашперук і його дружина, які працювали вчителями історії в першій школі. Вони зібрали фотографії, зроблені в період будівництва школи, відкриття і першої урочистої лінійки, фотографії будівництва порту “Южний” і очисних споруд Одеського припортового заводу. Також в них гарним каліграфічним почерком описані й деякі історичні факти, пов’язані з тим періодом.

Співробітники міського музею прийняли подарунок з величезною вдячністю, оскільки такі альбоми особливо цінні для відновлення історії міста.

Є в музеї експонати, що розповідають про звільнення того краю, де через десятки років виросло нове місто-порт. Ці експонати широко використовуються в проєкті, який музей здійснює зі школами міста, синхронізуючи проведення тематичної експозиції з уроками, які проводяться на початку квітня, в дні святкування чергової річниці визволення населених пунктів, розташованих навколо Южного.

На службі молодому поколінню

Треба сказати, що робота музею і його експозиція все більше привертає учнів міста. Вчителі освітніх установ вдаються до допомоги його працівників в рамках шкільної та позашкільної програми з метою формування знань і виховання поваги до культури, традицій, історії рідного краю.

Відвідування музею стало обов’язковим у дні роботи шкільних таборів. За підсумками відвідування музею багато учнів пишуть творчі роботи за тематикою екскурсій. Ця ініціатива знайшла позитивний відгук у батьків, більшість з яких звертаються до керівництва шкіл з проханням частіше водити дітей в музей.

Безумовно, велика частина експонатів музею цікавить дорослих людей і підлітків. Для малюків вони нудні і часом незрозумілі. Вирішити цю складність музейні працівники намагаються, показуючи дітям проведення археологічних розкопок, адже вони таять в собі загадку. А маленькі діти дуже люблять таємниці й загадки.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.