Субота, 25 Травня, 2024

Монументальна поетеса: в Одесі планують установку пам’ятника Лесі Українці

Швидше за все, немає одеситів і одеситок у свідомому віці, які жодного разу не чули б ім’я цієї діячки. Її вірші обов’язково вивчаються у школі, і в цілому її життя є книжковим, пише odessa-future.com.ua.

У багатьох українських містах є пам’ятник на честь жінки-генія, але в Одесі є тільки пам’ятна табличка. Новий проект покликаний це виправити.

Поетеса як символ культури

Ще Іван Франко називав діячку літератури «Поодиноким мужчиною», адже у ті часи чоловік був мірилом усього. Хоча Іван Франко розраховував своє висловлювання як комплімент, воно сприйнялося українськими суфражистками як некоректне зауваження, але у Лесі Українки і справді була та стереотипна мужність: сила духу, впевненість і набагато більша внутрішня міць, ніж, як могло здатися, було можливо для її тіла. Загалом, «поодиноким мужчиною» її назвати вже не можна, але ось сильною жінкою — цілком. І, до речі, самотньою Леся Українка була.

У житті письменниці було безліч цікавих людей, з якими вона водила близьку дружбу. Згадати, як мінімум, її задушевне, до інтимності близьке спілкування з Ольгою Кобилянською, також дружбу з дітьми сім’ї Комарових, яка всім своїм складом просувала ідеї українства під час українського відродження. В результаті Леся Українка значно вплинула на творчість Галини Комарової, яка знайшла у собі сили публікуватися у «ЛНВ» завдяки спілкуванню з ініціативною і знаменитою при житті подругою.

Розпинатися про дати біографії Лесі Українки немає ніякого сенсу — це всім відомо і доступно. І всім відомо, що життя письменниці було сповнено й темряви смутку, але при цьому вона залишалася стійкою і сильною. Її твори читаються й екранізуються, і будуть читатися й екранізуватися. Більш того, Леся Українка стала інноватором і, по суті, зачинателькою культури українського фентезі та першовідкривачкою драматичної поеми в Україні, про що говорила Ліна Костенко.

Рано закінчивши свій життєвий шлях, Леся Українка віддала свою поетичну спадщину своїй країні, тож її можна вважати чи не Ангелом-охоронцем української культури і літератури нарівні з Іваном Франком, Тарасом Шевченком, Ольгою Кобилянською, Марко Вовчок та іншими творчими геніями України.

Леся Українка в Одесі

Одеса пишається приїздом Пушкіна, але чомусь забуває, що її стежками гуляла і одна з головних діячок поезії та літератури України. Леся Українка приїжджала на південь лікуватися, спостерігала красу моря під час прогулянок з подругою Гретхен, милувалася естетикою великого міста та відзначала масивність його будівель, терпіла незвичну для себе задуху і раділа свіжому бризу… І писала, писала, писала про це, розповідаючи свою «Подорож до моря».

Пам’ятник українському генію

Локацію для пам’ятника вибрати складно, і є безліч варіантів. Леся Українка зупинялася в будинках за різними адресами, також багато гуляла біля моря, в її творчості фігурує одеський парк, нині відомий як парк Шевченка…

Хоча щодо місця поки немає точної інформації, вже з’явився приблизний проект, але буде також проведений конкурс зі створення кращої композиції на честь письменниці і поетеси.

В Одесі є меморіальна табличка на честь письменниці, але про пам’ятник задумалися в міськраді тільки зараз. Раніше були пропозиції активістів зібрати фінанси самостійно, але проект так і не був реалізований. Можливо, що тепер пам’ятник таки з’явиться на Олександрівському проспекті, але, знову ж таки, це ще належить вирішити.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.