Середа, 19 Червня, 2024

Історична пам’ять в скульптурах: пам’ятник Антіну Головатому

Є в Одесі величезна скульптура з козаком і його конем, над якими літає янгол. Ця скульптура досить популярна серед молодого покоління, представники якого люблять забиратися на статую. Вона дивує своїми габаритами і деталізованістю, і присвячена вона отаману Антіну Головатому. Яка історія укладена у формах цієї скульптури, читайте далі на odessa-future.

Локація — історичне місце

Місце, де встановлена ​​скульптура, називається Старобазарною площею, але зараз це місце знають як Кіровський парк — колись це був ринок, і існував він ще до Привозу, який сам став пам’яткою. Численні історичні процеси, радянські перебудови та реорганізації стерли всі ознаки того, що колись на цьому місці велася активна торгівля: давно зникли павільйони, а будівлі, де знаходилися торгові точки, стали просто житловими. Архітектурна складова до середини XX століття значно збідніла, і сучасний вигляд площі взагалі не має натяків на своє квітуче минуле.

Проте, сьогодні це один з головних парків Одеси, і там обладнані всі зручності, є кілька розваг, але все ж центральною фігурою є величезна скульптура отамана (на яку дуже люблять забиратися діти і підлітки).

Особистість, втілена у скульптурі

Уродженець Полтавщини Антін Головатий був людиною багатофункціональною для свого часу і досить успішною. Він знаменитий своїми вміннями вести адміністративні справи, заснуванням Чорноморського козачого війська, талановитим бригадирством, а нарівні з усім цим йому не було чуже мистецтво — козак і отаман писав вірші, які публікувалися у світських журналах, а також вів дружбу по листуванню з поетом Державіним й іншими видатними особистостями, як, наприклад, Хосе Де Рібас.

Козак безпосередньо спілкувався з Григорієм Потьомкіним, який дуже поважав козаків, що не дивно: під командуванням Антіна Головатого чорноморські козаки успішно вели діла у російсько-турецькій війні, і завдяки колективним зусиллям на чолі зі своїм талановитим головнокомандуючим відзначилися під час Лиманської битви біля Очакова; була сформована ціла флотилія під командуванням отамана, і їхні «чайки» оточили і захопили Березань, а в майбутньому й Очаків.

За численні досягнення, військові успіхи, вірність і сміливість людина, увічнена в одеській скульптурі, отримала ряд винагород, у тому числі золоту шаблю.

Нарівні з усім цим отаман Головатий був зразковим сім’янином. Наскільки відомо, дружина у нього була одна, і від їхнього шлюбу пішло шестеро дітей, серед яких була тільки одна дівчинка. Можна подумати, що дівчинка в сім’ї цінувалася менше, враховуючи сексистське мракобісся XVIII століття, однак, сім’я Головатий дочку Марію дуже цінувала, і батько робив все, щоб його спадкоємиця отримала гідну освіту і стала інтелігенткою. На жаль, Марія навіть не досягла двадцятирічного віку і чомусь померла: причину не встановили, але ходили чутки про те, що улюблену доньку отамана отруїли. Сам же отаман був абсолютно розбитий, але життя йшло далі — та він продовжував робити все, щоб його діти здобули освіту і стали успішними.

Неможливо також не згадати те, наскільки отаман був вірним своїй вірі, а також він був меценатом. Завдяки його благодійній діяльності будувалися і оновлювалися церкви.

Повертаючись до теми «роботи» та війни: очевидці подій і діяльності південного козачого війська відзначали, що Антін Головатий дуже дбав про добробут своїх людей і не боявся брати на себе додаткові організаційні питання, якщо з ними не справлявся кошовий отаман (а саме бригадир Чепега, який був добрим чоловіком, але недостатньо грамотним).

Останнім походом для українського військового діяча став похід на Персію: він не загинув під час бою, а помер на шляху додому.

Вся ця життя, повне пригод, сміливості і козачої романтики укладене у формах скульптури, що стоїть в історичному центрі Одеси на місці старого ринку…

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.