Четвер, 30 Травня, 2024

Круговий рух в Одесі: історія та сучасність

На одеському селищі Котовського з’явиться нове перехрестя із круговим рухом. Точніше під круговий рух збираються адаптувати перехрестя проспекту Добровольського і вулиці Академіка Заболотного, про що повідомляють в адміністрації Суворовського району міста. Далі на odessa-future.

А ми поринемо в глибину століть, щоб спробувати зрозуміти, як дороги з круговим рухом уживалися з ідеально прямокутними кварталами вулиць, які сформувалися на початку існування Одеси.

Особливості організації руху в Одесі

У нашому місті є багато прикладів, позитивних і не дуже, того, як керівництво дорожнього господарства намагалося оптимізувати малюнок вулиць, схеми проїзду різного транспорту. Для цього йшли всі способи: односторонній рух, надбудова мостів по типу Іванівського, перекриття смуг в певні дні та години, виділена смуга для спецтранспорту, дороги з круговим рухом. Трохи віддалік, за містом, де рух набуває більш інтенсивний характер, є конюшиновий мости, істотно допомагають уникнути пробок, заторів.

Безумовно, певне позитивне значення все це мало, тільки зростання потоків машин і громадського транспорту зводив часто всі зусилля до нуля, хоча спочатку було все спокійно.

Катерининська і Тираспольська площі

В Одесі дороги з круговим рухом формувалися по-різному. Мабуть, перший такий досвід трапився з формуванням ансамблю Катерининської площі, на якій спочатку планувалося зведення армійської церкви на честь Святої Катерини. Замість церкви з часом звели пам’ятник імператриці Катерині II, а навколо сформувався ансамбль найкрасивіших будівель. У підсумку все це дало одну з перших в місті розв’язок з круговим рухом. Сьогодні навколо пам’ятника Катерині проїжджають і проходять туристи, захоплюючись пам’ятником і газоном навколо нього.

Ще одна старовинна дорога з круговим рухом – Тираспольська площа, довгий час залишалася безіменною. На думку істориків міста, в 1825 році вона значиться як «Трикутна площа за поліцією», адже управа правопорядку, як і сьогодні, працювала на вулиці Преображенській, між вулицями Поліцейської (Буніна) і Поштової (Жуковського), в 1849 році це була вже «площа навпроти поліції », а в 1864 році – «площа, де зведені міські ваги».

А чому за або навпроти поліції? Вся справа в тому, що забудова міста починалася від моря, а поліцейська управа знаходяться ближче до узбережжя, ніж площа Тираспольська. Ось і все пояснення.

Специфіка площі в тому, її круговий рух багато в чому зобов’язане знаходженню тут кінцевої станції декількох трамвайних маршрутів, в тому числі найстарішого в Одесі – номер 15. З іншого боку, спираючись одним своїм сегментом на вулицю Преображенську, площа являє собою геометричну фігуру не зовсім правильної форми , хоча круговий рух зберігається.

Є ще одна історична особливість площі. В’їхавши в 1823 році в місто з боку сьогоднішнього перехрестя вулиць Колонтаївській, Тираспольської і Старопортофранківській, через площу цілком міг проїжджати Олександр Сергійович Пушкін, який прямував в південне заслання.

Площі Льва Толстого і Привокзальна

Формування наступної розв’язки з круговим рухом почалося в 1800-х роках разом зі створенням в місті зони порто-франко. Уздовж сьогоднішньої вулиці Старопортофранківській, яка 200 років тому була рів, витягнулися казармені будівлі, останні з яких були знищені кілька років тому.

Сьогодні це – площа Льва Толстого, формування якої йшло майже сотню років: починаючи від казарм і закінчуючи прибутковим будинком К. Рінк-Вагнера (вул. Льва Толстого, 30 кут Дегтярної, 25).

У повоєнні роки від площі Толстого проліг перший тролейбусний маршрут: пл. Льва Толстого – вул. Льва Толстого – вул. Дерибасівська – вул. Пушкінська – Пасажирський вокзал.

З тих пір минуло багато років. Вулиця Дерибасівська стала пішохідною, немає у першого тролейбуса. Проте на площі залишилася маленька диспетчерська давніх часів, на площі – кінцева тролейбуса № 7 і прохідна станція тролейбуса № 2. Тролейбусна мережа за 70 років розрослася настільки, що сьогодні тільки на тролейбусах можна об’їздити все місто: від колишньої околиці Пересипу до ще кілька десятків років тому не житлових кварталів житлових масивів Південний, імені Таїрова і Райдужний.

Зробимо уявну поїздку на тролейбусі № 7 і поїдемо до залізничного вокзалу з його привокзальній площа і сквером імені А.С. Пушкіна всередині.

Говорити про Привокзальну площу окремо складно, так вона утворює свого роду мереживний фрагмент разом зі Старосінної площею і Куликовим полем, навколо яких також організовано круговий рух. Це явище не часто зустрінеш у великих містах, не кажучи вже про маленьких.

Так ось, на відміну від попередніх «кругових» героїв нашої розповіді, Привокзальна площа окреслена хіба що власне будівлею вокзалу, що виріс на початку 1950-х років замість підірваного фашистами вокзалу царських часів, так будівлею управління Одеської залізниці, колишнього судової присутності.

Куликове поле і Старосінна площа

Проїжджаючи уздовж головного входу вокзалу, тролейбус № 7 повертає направо, робить зупинку. Потім знову в путь навколо Куликова поля по вулиці Пироговській і далі по маршруту.

Куликове поле – одна з найбільших історичних площ Одеси, яка примикає до Привокзальної та освічена вулицями Середньофонтанській, Пироговській, Канатній і Італійським бульваром. Треба відзначити, що рух навколо площі відрізняється від кругового руху у звичайному сенсі. Якщо під’їхати до Куликову полю з боку моря, то можна їхати праворуч, по Італійському бульвару, а можна і прямо – по Канатній вулиці. По цих двох вулицях, дійсно, двосторонній рух, а по вулицях Пироговській і Середньофонтанській – двосторонній. Більш того, інтенсивність руху по Середньофонтанській дозволяє перетнути її тільки по підземному переходу.

Третє кільце в районі вокзалу – навколо Старосінної площі. Це дорога з круговим рухом, розрізана навпіл невеликим проїздом, на якому паркуються маршрутні автобуси. Особливість цього кільця в тому, що внутрішня його частина злегка піднята щодо проїжджої частини.

Старосінна і Привокзальна площі, Куликове поля – останні розв’язки з круговим рухом, які колись були окраїнами міста. Сьогодні в місті, вже на сучасній околиці, планується організація кругового руху на перехресті проспекту Добровольського і вулиці Академіка Заболотного.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.