Неділя, 26 Травня, 2024

Історія загибелі музею космонавтики Одеси

Ми часто читаємо та говоримо про загибель цивілізацій, міст, музеїв та окремих експозицій. На жаль для одеситів різних поколінь, однієї з теплих ночей червня 2010 року в приміщенні на вулиці Троїцькій, 37-а сталася масштабна пожежа. Вона призвела до майже повного знищення космічної колекції, яка була гордістю Одеського центру дитячої та юнацької творчості.

Саме напередодні пожежі був останній день виставки творчості дітей, які навчалися у стінах центру позашкільного виховання. Врятувати дитячі роботи, які планували повернути авторам у наступні дні, майже не вдалося. Вони або згоріли, або потонули у товщі води. Більше на odessa-future.com.ua.

Трагічна червнева ніч

Основний удар полум’я припав на музей космонавтики, розташований на другому поверсі. Щороку 12 квітня, у День космонавтики, працівники цього підрозділу дитячого центру проводили тематичні заходи у рамках проєкту, присвяченого одеським епізодам історії вітчизняної космонавтики.

Внаслідок пожежі було втрачено експозицію музею космонавтики. Упродовж багатьох років почесними гостями музею були льотчики-космонавти, у тому числі вихованець Одеської спецшколи ВПС № 14 Георгій Степанович Шонін. У диму та вогні було знищено його кітель зі стрічками орденських планок, особисті фотографії, крісло-катапульта.

Тут були родичі підкорювачів космосу. Музей входив до екскурсійних маршрутів делегацій міст-побратимів, які відвідували Одесу.

Пожежа влітку 2010-го також не пошкодувала унікальну книгу нашого земляка, академіка-ракетобудівника Валентина Глушка, де містилися десятки автографів радянських космонавтів. У купу осколків перетворилося погруддя академіка – точна копія того, що встановлено на проспекті, названому на його честь.

Було знищено особисті речі підкорювачів космосу, передані музею ними самими чи сім’ями героїв космосу. Згоріла колекція тюбиків із харчуванням для космонавтів, яке колись виробляв та фасував Одеський консервний завод.

Постраждали грамплатівки із записами голосів академіків-ракетобудівників В. П. Глушка та С. П. Корольова, особисті речі пов’язані з космосом одеситів. Прикро, що не вдалося зберегти моделі ракетних двигунів, кораблів, супутників і орбітальних станцій, зроблені дитячими руками.

Ті фатальної ночі пропало близько півтори тисячі експонатів. Врятувати тоді вдалося зовсім небагато, зокрема, на щастя, ті експонати, яких десятки років тому починався музей.

З надією на відновлення унікального музею

Фото із сайту ukraine.segodnya.ua

Потрібно визнати, що обласна влада швидко відреагувала на катастрофу. З регіонального бюджету було виділено 300 тисяч гривень того ж року. Кошти направили на відновлення даху будівлі. За ці гроші вдалося упорядкувати лише третину покрівлі, а будівельники звалили сміття на прольоти сходів.

Наприкінці 2010-го міськвиконком ухвалив дозвіл будівництва дитячого розважального комплексу в районі вулиці Левітана. У структурі центру було заплановано музей космонавтики. Але, на жаль, далі за плани справа і тут не пішла.

У вихованців Центру дитячої творчості була надія, що керівництво регіону знайде кошти для відновлення будівлі та музею до 12 квітня 2011 року – 50-ї річниці польоту першої людини до космосу. Адже до тієї події світового рівня Одеса має пряме відношення. Але за словами тодішнього заступника голови Одеської облради Миколи Пундика, коштів на ремонтні роботи не знайшлося.

“Ми розуміємо, як потрібний Одесі такий музей, але з фінансами у нас туго, не вистачає і на вирішення більш нагальних проблем”, – заявив він центральним ЗМІ.

Зрештою, у 2014 році працівники дитячого центру звернулися до Олексія Гончаренка, який був на той момент головою обласної ради. Але клопотання шановних людей, які присвятили своє життя вихованню юних одеситів, залишилося поза увагою.

А доки громадськість міста робила спроби реанімувати музей, частину його експонатів передали до кімнати пам’яті космонавта Г.Т. Добровольського у школі № 10 та для тематичних стендів у школи № 78.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.