Неділя, 23 Червня, 2024

Цікаві факти про порт “Південний”

Ні для кого не секрет, що Одеса, як втім і вся Одеська область, є суто морською зоною. З давніх-давен тут люди займалися рибним промислом і морською торгівлею, пише odessa-future.com.ua.

З офіційним заснуванням Одеси ця територія перетворилася на “морські ворота” імперської держави. Ну, а з розвитком промисловості та інфраструктури, крім самої Одеси, будівництво портів почалося і в інших містах, місцем розташування яких є Одеська область. Деякі з них є ще зовсім “молодими”, проте, це ніяк не завадило їм стати великими підприємствами, які займають важливе і вагоме місце в промисловості не тільки нашої держави, а й усього світу. 

Саме про один з таких “молодих” портових підприємств піде мова в нашому матеріалі. 

Передісторія 

Зовсім поруч з Одесою знаходиться місце розташування одного молодого і успішного українського транспортного підприємства – Морського торгового порту”Південного “. 

Всупереч своїй “молодості”, порту вдалося стати володарем стратегічного положення в діяльності далеко не одного міжнародного трансконтинентального транспортного коридору. Крім того, це найбільш перспективне підприємство, яке здатне забезпечити інтереси нашої держави як транзитноі країни. 

У нашому матеріалі, з посиланням на odessa-life.od.ua, ми хочемо поділитися з вами десятьма цікавими історичними та сучасними фактами про “Південний”, велике і прибуткове портове підприємство нашої держави. 

Факт 1 

Дане портове підприємство є наймолодшим українським портом (або, принаймні, входить в число таких).Його почали будувати в 1973-тьому, а паралельно з ним будували Одеський припортовий завод, в процес будівництво якого було інвестовано кошти американського мультимільйонера Арманда Хаммера. 

Лютий 1975-того ознаменувався забиттям першої палі для майбутнього причалу номер три. Це був перший побудований причал (так званий, “аміачний”). 

27-го липня 1978-го на цьому причалі пройшло прийняття першого судна “Південного” у вигляді латвійського газовоза. Ця дата серед портовиків вважається чимось на зразок Дня народження порту. 

 

Факт 2 

Місце початку будівництва було представлено селом Григорівка. Його знесли, разом з іншим селом, місцем розташування якого був інший, східний лиманський берег. 

До 1978-мого портове підприємство називалося “Григорівським”. Коли археологами було розпочато процес розкопок на цьому місці, то ними були виявлені залишки стародавнього поселення, період якого відноситься до бронзового віку. А біля в’їзду на портову територію був виявлений найдавніший курган, де знаходяться тридцять чотири шари поховань, а дно якого було кам’яною гробницею. 

Факт 3 

Це підприємство є найбільш глибоководним незамерзаючим портом в Азово-Чорноморському басейні. При максимальній осадці судна досягають вісімнадцяти з половиною метрів. Кількість причалів тут досягає двадцяти дев’яти, а їх загальна довжина прирівнюється до п’яти з половиною кілометрів. 

Факт 4 

У цього порту підвищена небезпека внаслідок того, що тут переробляється скраплений газ та хімічні вантажі, серед яких є аміак.

Але внаслідок особливої ​​уваги до аспектів безпеки за період діяльності підприємства, воно не являло собою ніяку серйозну загрозу ні для Південного, ні для Одеси, яка розташована на відстані в п’ятдесят кілометрів звідси. 

Факт 5 

Всупереч великим обсягам вантажоперевалки і їх високої хімічної небезпеки, рівень екологічної ситуації на портовій території (в Аджаликському лимані) являє собою один з найвищих у всьому світі. 

Акваторія є місцем гніздування різних видів птахів, зокрема лебедів і сірих чапель, тут можна спостерігати цілі рибні косяки і регулярні “візити” чорноморських дельфінів – афалінів. 

Факт 6 

На підприємстві працюють приблизно десять тисяч чоловік. 

Старожилом порту є Валентин Герасимович Болдирєв. Він є ветераном “Південного”, очолює портовий історичний музей, є почесним працівником радянського морфлота і українського транспорту. 

Тут він працює з 1979-того. 

Факт 7 

У 2012-тому “Південним” було здійснено прийняття найбільшого судна, яке коли-небудь бувало в Азово-Чорноморському басейні, – величезного балкера, який доставляв в китайський порт вантаж у вигляді залізорудного концентрату. 

Факт 8 

З 2015- того до наших днів портом “Південним” було здійснено прийняття (розвантаження і завантаження) ста тридцяти п’яти суден. Це більше десяти мільйонів тонн такого вантажу, як руда і вугілля. Крім цього, порт здійснює розвантаження і завантаження аміаку, карбаміду, нафти, комбікорму, зерна, масел і інших вантажів. 

Факт 9 

У 1996-тому портом “Південним” була взята участь в реконструкційних роботах гордості Одеси, якою є Одеський Національний Академічний театр Опери та балету. 

За рахунок підприємства було проведено виготовлення десяти паль, якими була укріплена фундаментна частина при головному театральному вході. 

В якості пам’ятного сувеніра портовий музей зберігає маленьку деталь у вигляді мініатюрноі цеглинки, яка була частиною фундаменту в старій будівлі одеського Оперного, яку було побудовано ще в дев’ятнадцятому столітті. 

Факт 10 

Українському альпіністові Владиславу Терзиулу, яким був підкорений кожен світовий восьмитисячник (гірська вершина, висота якої сягає понад вісім тисяч метрів), пощастило працювати в якості диспетчера Державного підприємства морського торгового порту “Південного” з 1980-того до 1989-того . 

А в середині 90-тих він почав кар’єру спортивного інструктора при Одеському припортовому заводі та став проявляти себе в промисловому альпінізмі. На Евересті Терзиулом було здійснено підняття українського прапора, де були зображені автографи портовиків, а також вимпела такого підприємства, як Одеський припортовий завод.

Фото : odessa-life.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.