Субота, 25 Травня, 2024

Будинок, який побудував Дмитренко, або зупинимося біля “будинку Маврокордато”

Вулиця Старопортофранківська багата на велику кількість різнопланових будівель, зведених в різні періоди розвитку міста, пише odessa-future.com.ua.

Колись вона була найдовшою і навіть удвічі завдовжки сьогоднішньої, адже простягалася від Херсонського спуску до Олександрівського парку, пробігаючи повз, “Привозу” і Першого християнського цвинтаря, Куликова поля і юнкерського училища. Тільки у 1897 році її поділили надвоє. За відрізком шляху від “Привозу” до вулиці Херсонській (сьогодні – Пастера) збереглося первинне назва і, на щастя, збереглися багато пам’ятників архітектури, про які йшла мова в ряді публікацій як, наприклад, будинки № 2-4 або будівля Міського дівочого училища.

Деякі факти з архітектурної життя цієї дорожньої артерії було наведено у статті про найкоротший одеський провулок.

Рідкісна будова по парній стороні

Сьогодні мова піде про будинок № 30 – одному з рідкісних будівель парного боку вулиці і сусідом останнього, де в наші дні працює звичайна середня школа. Розглядаючи будинок з різних сторін, можна відзначити його архітектурне оформлення. Вхід в нього розташований з боку вулиці Академіка Ясиновського, а вхід в під’їзд – в глибині двору.

Будинок відгороджений від сусідки-школи невеликим садком з декількох дерев. Їх висаджували вже після того, як в будинку перестав працювати притулок.

Притулок для бідних дітей

Первинним призначенням цього невеликого будинку, схожого на іграшковий, був дитячий денний притулок при Соборному комітеті Товариства для допомоги бідним, побудований в 1889 році за проектом архітектора Ю. Дмитренко. Двічі, у 1919-ому та 1950-ому роках будиночок перебудовувався і підріс до триповерхового.

Відомо, що будинок був зведений на честь одного з найвідоміших громадян тієї епохи – Федора Маврокордато, про що сьогодні нагадує вірча напис на фасаді “Вь пам’ять Федора Маврокордато”. Коштом родини заснований той самий дитячий притулок, а Федір став спадковим почесним громадянином Одеси.

Відзначимо, що цей артефакт був під загрозою знищення, оскільки його деякий час закривав кондиціонер. Однак, завдяки наполегливим вимогам небайдужих одеситів, охолоджуючий прилад демонтували.

Будинок-пам’ятник славетним грекам

Напевно, можна вважати, що будинок по Старопортофранківській, 30 – свого роду пам’ятник всьому гідного сімейства фанаріотського княжого роду. Так, наприклад батько “нашого” Федора був почесним попечителем Одеської Другий чоловічої гімназії, яка перебувала в одному кварталі від “будинка Маврокордато”.

У роки Радянської влади будинок поступово перевели в категорію житлового фонду і він зберіг такий статус до наших днів, хоча перший поверх протягом довгого часу займають невеликі магазинчики і кав’ярні, що змінюють періодично одне одного. Згодом тут з’явилися навіть балкони, які зовсім не псують зовнішній вигляд і уявлення про стару добру Одесі, яку бачили і перетворювали, в якій жили гідні греки з сімейства Маврокордато.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.