Четвер, 30 Травня, 2024

Будинок Руссова: вчора, сьогодні і, будемо сподіватися, завтра

Меценат і колекціонер, почесний громадянин міста Одеса Олександр Петрович Руссов володів в місті великою кількістю нерухомості. Найкрасивіші з них – будинки по вулиці Торговій (квартал від бульвару Жванецького до вулиці Софіївській), Коблевській 38-а і 38-б. Далі на odessa-future.

Перший будинок почесного громадянина Одеси

Одним з перших будівель, побудованих в 1898 році на замовлення і на кошти Олександра Петровича, був чотириповерховий будинок з магазинами на першому поверсі. Після закінчення будівництва будівлі одне з його торгових приміщень орендували для своєї аптеки А. Гаєвський та О. Поповський. У цьому будинку проживав і сам Руссов. Під стать власнику, тонкому цінителю мистецтв, фасад будинку прикрашала велика кількість ліпнини.

У 1908 році О.П. Русів помер, залишивши місту чудову колекцію творів образотворчого мистецтва, значна частина якої зберігається сьогодні в Одеському художньої музеї.

Меценат і почесний громадянин залишив місту велику кількість об’єктів нерухомості, які після його смерті були розділені між дружиною, чотирма синами і донькою. Будинок на Садовій сім’я продала власникам аптеки, завдяки якій будинок отримав особливу популярність.

Будинок Руссова і його мешканці

У ті роки мережа аптек Одеси тільки почала своє формування, аптека Гаєвського-Поповського, як називали тоді цей заклад, була єдиною на всьому півдні України, яка відповідала медичним і фармацевтичним стандартам. У складі аптеки згодом утворилася хімічна лабораторія. Поруч з аптекою якби на додаток до знаменитого кафе Лібмана розмістився ресторан «Південний».

У різні роки в будинку Руссова розміщувалася книгарня Катерини Олексіївни Волинської ощадна каса No 5340 Центрального району. Працювала в стінах будівлі і прокуратура Воднотранспортного району Одеси.

Але, безумовно, головною визначною пам’яткою будинку була аптека Гаєвського, при якій в 1910-х роках працювали вже дві науково-виробничі лабораторії – хіміко-аналітична і техно-фармацевтична.

Після встановлення в Одесі Радянської влади квартири будинки націоналізували і переобладнали в комунальні. Була націоналізована і аптека, проте деякий час її адресу чомусь не вносили в одеські довідники.

Аптека Гаєвського: на варті здоров’я одеситів

Варто відзначити, що знаменита в місті аптека безперебійно працювала при будь-якій владі, в роки розрухи і воєн, голоду і холоду. Не припинялася робота аптеки і після пожежі 2009 року.

У роки німецько-румунської окупації працівники аптеки допомагали мешканцям Одеси, а протягом усього всієї радянської історії міста аптека Гаєвського залишалася найбільшої аптечної точкою міста.

У аптеки були деякі особливості, які відрізняли її від інших подібних закладів. По-перше, це була так звана цілодобова аптека, куди постійно зверталися одесити, у яких захворіла дитина і були потрібні ліки, або, наприклад, за серцевими краплями.

Друга відмінність – це була одна з небагатьох аптек, де можна було замовити виготовлення ліків за рецептом лікаря.

І, напевно, саме так би мовити естетичне відмінність. У приміщенні аптеки всі шафи, стелажі, шухляди залишилися від її засновників. На дверцятах шаф зі скляними вставками красувалися написи на латині – мові медицини і фармації.

Так протікало життя найзнаменитішої аптеки міста, поки після серії пожеж вона не втратила можливість працювати у своєму споконвічному приміщенні.

Бібліотека ім. М.Ю. Лермонтова – інтелектуальне прикраса будинка Руссова

На відміну від аптеки, яка зазнала серйозних збитків, більше пощастило її сусідці – бібліотеці No 16 імені М.Ю. Лермонтова. У 1950 – 1957 роках вона працювала на вулиці Ласточкіна (після 1991 року вулиці повернули історичну назву – Ланжеронівська), 17.

Зростання з року в рік кількості читачів і обсягу книжкового фонду бібліотека спонукали керівництво міста перемістити бібліотеку в більш просторе приміщення і в 1957 році колектив і книжкові фонди переїхали в ліве крило будинку Руссова. У 1964 році, у дні святкування 150-річчя від дня народження поета М.Ю. Лермонтова, бібліотеці було присвоєно його ім’я.

За довгі роки роботи бібліотека No 16 обслужила тисячі читачів, була однією з кращих в місті. Кожен новий працівник або завідувач бібліотекою додавав щось нове в роботу

В роки своєї роботи на Садовій колектив бібліотеки проводив читацькі конференції, тематичні вечори, диспути, краєзнавчі читання. Багато років працював відділ для молоді.

30 серпня 2004 відбулося урочисте відкриття нового приміщення бібліотеки за адресою вул. Новосельського, 69/71. На відкритті були присутні колеги з інших бібліотек, міський голова, депутати, представники міського управління з питань культури.

А через п’ять років колишнє приміщення бібліотеки постраждало під час пожежі. Як і аптеці Гаєвського, йому дісталася неабияка порція води і піни. І якби не та знакова подія 2004 року, місто б позбувся великої кількості довідників, енциклопедій, літератури на різних мовах.

Будинок Руссова: боротьба за життя триває

В Одесі, багатою своїми вежами, зведеними в якості прикраси багатьох будинків, була своя вежа і на будинку Руссова, знищена повністю пожежами.

На тлі знаменитої башточки, яка подумки ділила будинок на два крила, намагалися сфотографуватися і жителі міста, і його гості. Сьогодні в багатьох сім’ях зберігаються фотографії бабусь і дідусів, зняті на Соборній площі з будинком Руссова і його башточкою на задньому плані.

Незважаючи на те, що будинок відреставрований, вежа втратила колишній вигляд, як і мережа бренду “Аптека Гаєвського”, яка сьогодні працює в місті. Адже можна змінити місце роботи або побудувати що-небудь заново. Але це ніяк не відновить дух епох, історичний колорит, вигляд міста.

Спостереження за цікавою і трагічною долею будинку Руссова, призводить до цікавого спостереження. Адже, якби тоді, 113 років тому, спадкоємці великого одесита не продали будинок на Садовій, 21, його доля могла б бути іншою, а люди і сьогодні б приходили в первозданну аптеку Гаєвського купувати готові лікарські засоби або замовляти їх приготування.

Але це сталося, а вже сьогодні доля від зданого після ремонту в 2019 році будинка Руссова залишається невизначеною. Зрозумілим є одне: будинок зносити не будуть, чого так побоювалися одесити після пожеж. За відсутності будь-якого чіткого рішення по будівлі одесити говорять про те, що в ньому будуть працювати різні заклади, офіси фірм.

А днями з’явилася інформація про те, що будинок Руссова хочуть передати якийсь бюджетної організації в надії, що це допоможе повернути пам’ятник архітектури у власність міста. І було б непогано, щоб у стіни багатостраждального будинку повернулася аптека Гаєвського, а, може, буде заснований музей-аптека, по типу львівського. Чому б ні?

Так чи інакше, а життя однієї з красот Одеси триває.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.