Субота, 20 Квітня, 2024

З Одеси до Паланки, або встигнути до комендантської години

Настав черговий ранок березня, який видався холодним та сирим. Як і в колишні довгі каравани машин рушили у бік кордону з Молдовою, пише odessa-future.com.ua.

Дорога майже у невідомість

Досить швидко подолавши центр міста, Молдаванку та Заставу, автомобілі під’їжджають до блок-посту на виїзді з міста. Далі ще будуть такі самі зупинки з перевіркою документів та багажника. Тому всі тримають готовими до перевірки документи: свої та неповнолітніх дітей.

За кермом своїх транспортних засобів або поруч із чоловіками, знаходяться жінки, у яких у салоні неповнолітні діти. У деякі моменти з’являються автобуси та легкові автомобілі, які доставляють у безпечні місця дітей з усіх куточків України.

За добу через пункт пропуску проходять приблизно 2-2,5 тисячі людей.

Вже ближче до пункту пропуску видно потік людей, які йдуть узбіччям, щоб швидше дістатися до прикордонного контролю. Люди несуть на руках маленьких діток, рюкзаки – за плечима та візки на коліщатках. Жінки йдуть у супроводі чоловіків, а коли й лише самі чи з дітьми.

У зворотному напрямку йдуть чоловіки, які проводили сім’ї, а тепер повертаються додому.

Паланка – пункт на українсько-молдовському кордоні

За дні, що Молдова приймає українських переселенців, відпрацьовано чіткий механізм цього процесу. Прикордонний контроль можна проходити під’їхавши безпосередньо на авто. Якщо ж люди з якоїсь причини поспішають, то можна пройти пішки до пункту контролю, а далі – пішохідним коридором.

Треба сказати, що молдавська сторона добре підготувалася до прийому біженців. Так, на КПП «Паланка» перед паспортним контролем натягнуто величезний намет, яке, як пояснюють місцеві волонтери, дозволяє створити умови для того, щоб люди зігрілися. Тут встановлені столи, за якими молдавські волонтери, часто студенти, пропонують усім охочим тепле питво, воду, соки. Можна і трохи підкріпитись пиріжками, бутербродами, круасанами. Час від часу молоді волонтери розносять самі воду та соки, віддаючи їх найменшим біженцям.

Тут, на кордоні, людей, які приїжджають на особистому транспорті, цікавить питання: як бути з режимом комендантської години. Розуміючи всю складність моменту, особи, які відповідають за порядок на кордоні, сприймають його по-людськи. З обох боків митниця та прикордонники працюють цілодобово, розуміючи, що люди сюди приїжджають від безвиході. 

Пройшовши паспортний контроль, жінки, діти та чоловіки віком 60+ проходять на посадку в мікроавтобуси, які їх відвозять до наметового містечка, розбитого неподалік кордону. До кордону з молдавського боку не пускають транспортні засоби, щоб не створювати затори, від яких і так страждає рух. Біля наметового містечка на багатьох чекає легковий транспорт. Вони їдуть до Кишинева та інших міст. Частина цих людей вирушить далі: до Болгарії, Румунії, Німеччини та інших країн.

Ті люди, які не мають нікого в Молдові, залишаються в наметовому містечку в очікуванні подальшої допомоги гостинної країни-сусідки.

Поради читачам

Тим, хто прагне виїхати з Одеси та вивезти своїх близьких, хочеться сказати,

що путь займає 5 годин та більше. Щоб скоротити час перебування у дорозі, треба виїжджати якомога раніше.

Як показує досвід, у дорогу треба брати найнеобхідніше. Насамперед це документи, довідки, сертифікати. Обов’язково взяти теплі речі. Зовсім необов’язково брати багато їжі, проте, гарячий чай у дорозі знадобиться. Ну і, нарешті, тим, хто збирається від кордону в дорогу назад, потрібно запастися достатньою кількістю пального.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.