Субота, 25 Травня, 2024

Архітектор Нестурх і його внесок в розвиток Одеси

В середині 1870-х років відвідувачі, що заходили в майстерню знаменитого одеського архітектора Людвіга Оттона бачили молодого чоловіка, який постійно щось креслив. У вільний час він уникав в основи інженерної науки, занурювався в місцевий архітектурний колорит, пише odessa-future.com.ua.

Майстерня Оттона і роки навчання

Цим молодим чоловіком був Федір Нестурх, що народився в небагатій родині робітника літографії. Отримані в майстерні Оттона знання і досвід, помножені на талант художника, дозволили починаючому архітекторові стати в 1877 році вільним слухачем Академії мистецтв у Петербурзі. Через рік його було зараховано студентом.

Життя у столиці не було для молодого одесита безтурботним. Він повинен був заробляти на життя, через що кожен курс навчання проходив за два роки. Проте, Федір Нестурх завжди був серед кращих студентів і після 10 років навчання став володарем заповітного диплома художника-архітектора 1 ступеня, а за свої студентські роботи був нагороджений великою і малими золотими медалями Академії. Навчання в академії і паралельна робота часом безсонними ночами і при поганому освітленні теж дали про себе знати. У молодого інженера значно впав зір і йому довелося носити окуляри.

Псков і повернення в Одесу

Після закінчення Академії дипломованого фахівця пропонували роботу в петербурзьких майстернях. Однак в 1888 році він з великою охотою переїхав на роботу до Львова, куди його запросила Псковська міська управа. Спочатку він був виконуючим обов’язки, а з початку листопада 1888 року – міським архітектором Пскова. 

Серед головних заслуг Нестурх слід зазначити закладені ним основи нового генерального плану.

У місті Федір Петрович користувався заслуженою повагою, але, незважаючи на очевидні досягнення, його приваблювала Одеса, куди він повернувся в 1900 році. Туту йому дали посаду явно нижче тієї, що була у Пскові. Отже, він став виконувати приватні замовлення. Перші одеські роботи принесли інженеру автору популярність і популярність.

У 1902 році Нестурх призначили міським архітектором м.Одеси. На цій посаді він залишався до 1922 року, тобто, в найскладніші для Одеси: дві війни, три революції, голод, розруха.

Будинки, які побудував Федір Нестурх

У рідному місті Ф.П. Нестурх створив проекти будівництва та реконструкції понад 20 будівель, серед яких третина медичного профілю. Однією з найвідоміших будівель є Станція швидкої допомоги у Валиховскому провулку, побудоване в 1904 році за ініціативою графа Михайла Михайловича Толстого і за підтримки Товариства Одеських Лікарів.

За проектами архітектора були зведені 5 об’єктів знаменитого на весь світ ринку “Привоз”, 4 навчальні заклади, 2 театри, 1 бібліотека, тобто громадські місця різного призначення.

Аналізуючи розташування будинків за типовими проектами Нестурх, які сьогодні становлять архітектурне намисто Одеси, можна звернути увагу, що їх “географія” досить велика: від курорту “Куяльник”, де була побудована Міська грязелікарня, до Євангелічної лікарні на вулиці Бєлінського, 11 (сьогодні – Туберкульозний диспансер ).

Є в Одесі і невеликий квартал Нестурх, по вулиці Пастера, від Кінної до провулка Ляпунова. Тут розташовані Наукова бібліотека і Український театр (колишній театр А.І. Сибірякова). Обидві будівлі побудовані також за проектом архітектора Ф. Нестурх (відповідно в 1905 – 1907 і в 1902 – 1903 роках).

У пам’яті одеситів

Крім професійної діяльності, Ф.П. Нестурх вів активну громадську роботу, очолював архітектурний відділ Одеського відділення Російського Технічного товариства, співпрацював з Одеським товариством архітекторів-художників; він був учасником з’їздів архітекторів, активно друкувався в пресі.

Забуте на довгий час ім’я Федора Павловича Нестурх було піднято на поверхню пам’яті одеситів у вересні 2019 року, коли група небайдужих одеситів на кошти громадян міста відновила пам’ятник архітектору на 2-му Християнському цвинтарі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.