Четвер, 30 Травня, 2024

Звідки на теренах Одеси Печерні будинки?

Зовсім неподалік від Перлини Чорного моря, у селі Усатове є давній-давній пагорб із назвою Шкодовий. При звичайності місцевих краєвидів, пагорб цей досить моторошний: на ньому є давній курган та цвинтар, від яких віє давньою обрядовою магією. І ще там можна побачити вікна, які вирізані прямо у скелі. Одразу зрозуміло: це була чиясь хата. Але хто саме жив у цьому місці у попередніх віках і яким було життя цих людей? Далі на odessa-future.

Історія печерних будинків

Ще до того, як на місці Одеси з’явилася, власне, Одеса, на цей території жили різні люди, серед яких були і представники українського козацтва. Як відомо, у 1775 відбулася насильницька ліквідація Запорізької Січі військами Російської імперії, адже імперія не була зацікавлена в українській самостійності, а правителька Катерина II була агресивно налаштована проти інших етносів та планувала їхнє тотальне зросійщення. Тоді козаки після своєї трагедії пішли шукати інші місця, і їх привабили хаджибейські краєвиди.

Спочатку козаки планували займатися тут рибальством: зручно ж, є водойми навкруги, можна спокійно облаштуватися. От село Усатове і є спадщиною тих козаків, а нарівні з сим село Нерубайське. Було ще село Куяльник, але воно буквально злилося з Одесою через якийсь час.

Згодом козаки почали займатися й іншими справами, а не тільки рибальством, і серед цих справ був видобуток каменю-ракушняку (тим паче, що почалася активна розбудова Одеси, і були потрібні матеріали). Будинки у скелі видовбали якраз для того, щоб працівники могли оселитися там на час своєї роботи.

Занепад печерних обителей

Козаки прожили у цих місцях орієнтовно 100 років, можливо трішки менше, і в 70-тих роках XIX століття їхні кам’яні обителі вже запустіли. Все одно, там кипіло життя: згодом там почали оселятися не воїни, а правопорушники, які ховалися від справедливості; кримінальним авторитетам та їхнім міньйонам було дуже зручно користуватися цими будівлями, адже там є два входи-виходи: один стандартний, як і у всіх будинках, а другий вів у глибини лабіринтів місцевих катакомб. Отже, якщо починалася облава, правопорушники тікали у чорноту темряви та ховалися у катакомбах, які вже були їм добре знайомі.

Нині ж більшість цих будівель зруйнована, а ще обкладена сучасними надбудовами. Іноді печерні будинки опиняються на території приватної власності, що унеможливлює їхнє вивчення вченими, а самі власники ж не цінують козацьку спадщину та не вбачають у історичній пам’ятці культурну важливість. У науковців все ще є матеріал для досліджень — деякі будиночки залишилися недоторканими та плюс-мінус збереглися, а іноді там також проводять екскурсії. Є також ряд печерних будинків, у яких досі мешкають люди.

Цікаві особливості будов

Домики у скелі досить просторі та великі: можна знайти зразки, де видовбано п’ять кімнат. Стіни у таких об’єктах дуже товсті та, зрозуміло, щільні, тому, за аналогією з катакомбами, там весь рік тримається нормальна, комфортна температура — приблизно 15 градусів, і неважливо, на вулиці страшна завірюха чи нещадна сонячна спека.

Іноді з-під землі можна побачити стовпи диму — у стародавні часи випадкові мандрівники та мандрівниці сприйняли б це за чорну магію чи нечисту силу. Звісно, у цього просте пояснення: у будинках є печі, а димоходи не стирчать, як з дахів, а просто виходять на поверхню.

Хоч будинки ці виглядають дикуватими, насправді вони були іноді багато облаштовані, це було абсолютно індивідуально. Наприклад, у повісті О. Іванова «Підземна Одеса 25 років тому» у описанні інтер’єру такого будинку фігурує фортепіано!

Врешті-решт, такі будови крізь століття остаються цікавими для науковців, місцевих любителів і шанувальників історії України та козацької романтики, а також для гостей міста. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.